Wybieramy rolki dla wnuka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 11 czerwca 2015 14:35

Wybieramy rolki

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważny jest aktywny tryb życia. Lepsze samopoczucie, więcej energii, ładniejsza sylwetka. Sport uprawiany rekreacyjnie od małego dba także o nasze zdrowie i sprawi, że na stare lata, będziemy sobie wdzięczni za to, że regularnie wstawaliśmy od komputera, by trochę się poruszać.

 

Rolki w mieście

Oczywiście, by zażyć odrobiny sportu, wcale nie musimy wychodzić poza własne cztery ściany jednak, gdy pogoda za oknem dopisuje, aż żal z tego nie skorzystać. Istnieje wiele możliwości spędzania wolnego czasu aktywnie, zwłaszcza w mieście. Bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, a w większych miejscowościach nawet wake. Jednak w ostatnich latach swój wielki powrót przeżywają rolkarze, którzy zaczynają podbijać ulice. W coraz większej ilości miast pojawiają się ścieżki projektowane z myślą o rolkarzach. Organizowane są także wieczorne przejazdy tzw. Nightskating, podczas których wszyscy chętni mogą przejechać się w grupie głównymi ulicami swojego ukochanego miasta po których w ciągu dnia jeżdżą setki tysięcy samochodów. Tylko w zeszłym roku z takiej okazji korzystało średnio 2834 osób!

Korzyści i kalorie

Jazda na rolkach to nie tylko frajda. To także spalanie tkanki tłuszczowej, dotlenienie organizmu, poprawa kondycji fizycznej i samopoczucia. W czasie godzinnej, intensywnej jazdy spalamy nawet 800 kcal, czyli tyle ile daje nam dwugodzinny pobyt w siłowni. Jeśli będziemy jeździć na rolkach systematycznie, wyrzeźbione ciało i elastyczną skórę bez cellulitu mamy zagwarantowaną. Jazda na rolkach to sport, pobudza wiele partii mięśni: rąk, tułowia, nóg, z podkreśleniem ud, pośladków. Dzięki rolkom możemy także poprawić jakość naszej cery. Trening na świeżym powietrzu dotlenia organizm i sprawia, że krew szybciej krąży, dostarczając skórze substancji odżywczych. To tylko niektóre z korzyści rolek, o nawiązanych znajomościach podczas wypadu do parku lub na nightskating już nie wspominając.

Rekreacyjne czy inne?

Marzysz o jędrnych pośladkach i smukłych udach? Najwyższa pora wybrać rolki dla siebie. Ale jak? Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: jaki rodzaj jazdy zamierzasz uprawiać? Jeśli wybierasz typ rekreacyjny i będziesz jeździć od czasu do czasu, postaw na rolki do wolniejszej jazdy na płaskich powierzchniach. To najpopularniejszy rodzaj rolek, wybierany przez wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają przygodę ze skatingiem lub nie czują potrzeby jazdy wyczynowej. Przykładem mogą być chociażby Elan PW-149F. To wysokiej klasy rolki przeznaczone dla dorosłych do jazdy rekreacyjnej, wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów zapewniających komfort użytkowania i odpowiednią wentylację.
Kolejnymi rolkami z kategorii rekreacyjnych będą rolki Airline Smj Sport RX23, gdzie skorupa jest wyprofilowana tak, by zapewnia stabilność i odpowiednie ułożenie stopy. Mają trójstopniowe zapięcie (sznurówki, rzep i klamra) oraz system pochłaniający drgania (SHOCK ABSORBER) umieszczony w tylnej części buta.

A może chcesz pojeździć dynamiczniej? Na rynku są także dostępne rolki szybkościowe, agresywne, a także freestylowe. Te pierwsze to idealny wybór dla fanów szybkiej jazdy. Drugie, służą przede wszystkim do jazdy wyczynowej, po poręczach itp. Ostatnie są połączeniem cech rolek do hokeja i fitnessu, w których można wjechać niemal wszędzie.

Jak znaleźć idealne rolki?

Aby wybrać odpowiednie rolki, należy pamiętać o kilku aspektach.

1. But musi być przede wszystkim wygodny i przewiewny. A nade wszystko dobrze dopasowany! Rozmiar zawsze dobieraj po południu, gdy stopa jest lekko spuchnięta po całym dniu, zawsze w skarpetce. Zmierzoną długość swojej stopy zawsze zaokrąglaj do góry np. gdy stopa ma 25,3 cm, wybieraj rozmiar na 25,5 cm. Lepszej jakości rolki np. Blackwheels BW-720, mają buty, które dopasowane są do budowy anatomicznej stopy.

2. Nigdy nie kupuj rolek dziecięcych, nawet jeśli pasują rozmiarem. Mogą nie utrzymać twojej wagi.

3. Rolki często są dzielone ze względu na płeć. Kobiety nie powinny wybierać męskich modeli, ponieważ te mogą okazać się zbyt szerokie.

4. Dla dzieci wybieraj rolki odpowiednio regulowane, dzięki którym możesz dostosować wielkość do rosnącej stopy. Jednak nigdy nie kupuj rozmiaru na wyrost!

5. Im wyższy numer łożyska, tym rolki będą szybsze. W łożyskach ABEC numeracja zaczyna się od 3 (w rolkach dziecięcych). Np. rolki Broyx Softmax X-RF574-FI mają łożyska ABEC 7, które nadają kółkom bardzo dobrą rotację.

6. Nigdy nie zapominaj o zabezpieczeniu! Ochraniacze na nadgarstki i kolana to podstawa nawet dla doświadczonych rolkarzy, nie mówiąc już o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem.

Produkty przedstawione w materiale pochodzą ze sklepu www.Agito.pl.

/źródło - STUDIO111/ 

Poprawiony: czwartek, 11 czerwca 2015 14:54