Meble tylko dla Ciebie
Wpisany przez W.P.   
środa, 13 maja 2015 12:31

Meble tylko dla Ciebie

Z roku na rok zmieniają się trendy meblarskie. Modzie ulegają zarówno kolory mebli, ich wzory, materiały, z których są wykonane i ogólne koncepcje ich aranżacji. Rok 2015 to jak na razie szczególny moment w tworzeniu nowoczesnych i modnych mebli. Przede wszystkim dlatego, że w tym roku dominuje szeroko pojęty indywidualizm w projektowaniu.

Coraz bardziej popularne meble na zamówienie

Jak można rozumieć ten indywidualizm? Przede wszystkim zawdzięczamy go tak szybkiemu i szerokiemu rozwojowi technologii. Coraz większa powszechność druku w 3D, dostępność różnych technologii zdobniczych i drukarskich, pozwala na nadanie każdemu z mebli indywidualny i niepowtarzalny charakter, który oddaje nie tylko wyjątkowość samego mebla, ale również wyraża w jakimś stopniu charakter samego właściciela. Dzięki temu, każdy kto potrzebuje mebli na zamówienie, może stworzyć coś tak wyjątkowego i niepowtarzalnego, czego jeszcze nie było w żadnym katalogu i w żadnym innym salonie meblarskim.

Detale

Duże znaczenie w tym roku odgrywać będzie również siła drobiazgów. Dodatki do mebli, różnego rodzaju oryginalne faktury, ciekawe wzory czy rodzaj materiału, mają ogromne znaczenie, szczególnie właśnie przy nadawaniu indywidualnego charakteru meblom, ale nie tylko. To również ogromne znaczenie przy tworzeniu i kreowaniu oryginalnego mebla. Wszystko ma tutaj znaczenie i wszystko odgrywa jakąś rolę. Zarówno faktura materiałów, jak i ich wzornictwo. Nie bez znaczenia są również intensywne i wyraziste kolory, które dodatkowo wyróżnią mebel w gronie innych podobnych, a w samym mieszkaniu wprowadzą niezwykły klimat i dodadzą wyjątkowego charakteru.

Do it yourself

Ciekawostką w trendach meblarskich tego roku jest również coś, co nosi nazwę DIY. Jest to zasada "do it yourself". Polega ona na dopuszczeniu klienta do procesu produkcyjnego już na samym jego początku, na etapie projektowania. Dzięki temu, każdy kto potrzebuje jakiegoś mebla do swojego salonu, będzie mógł go sobie po prostu stworzyć. Prawdopodobnie największymi zwolennikami zasady będą osoby oryginalne, które lubią otaczać się rzeczami niepowtarzalnymi, wyjątkowymi, nieschematycznymi. Jednocześnie, pozwoli to na stworzenie mebli do miejsc o nietypowych wymiarach, wszędzie, gdzie potrzebne będą niestandardowe długości czy szerokości, bo pomieszczenie jest raczej nietypowe. Dzięki temu również będą to meble z całą pewnością unikatowe i niepowtarzalne.

Naturalne materiały

Rok 2015 to rok naturalnych materiałów. Kamień, drewno, to materiały, które doskonale sprawdzą się przy produkcji modnych w tym roku mebli. Oczywiście, muszą być one odpowiednio obrobione i odpowiednio użyte, żeby były również praktyczne. Meble nie mogą być tylko ekskluzywne, tylko piękne i artystyczne. Ich zasadniczą rolą jest jednak funkcja użytkowa i tej właśnie powinny być podporządkowane. Zgodnie z tą zasadą, warto wykorzystać w meblach również beton i stal. Dodadzą one pewnej surowości, wprowadzą modny minimalizm, a jednocześnie są nowością i innowacyjnym trendem, który zdecydowanie charakteryzuje rok 2015 w meblarstwie. Wykorzystując jednak te materiały trzeba pamiętać jednak, że to projektanci umieją wydobyć z nich prawdziwe i wyjątkowe piękno, warto więc im zaufać na etapie koncepcyjnym podczas przygotowywania mebla.

Kolory

Niebanalne znaczenie będzie mieć też kolor. Bieżący rok to marsala, czyli brudne bordo i zieleń. Jednak, nie każde wnętrze przyjmie te kolory do siebie. Ważne jednak by pamiętać, że modne w tym roku kolory mebli to wyraźne, zdecydowane i bardzo intensywne barwy. Jak wspomniano już wcześniej, mają one bardzo duże znaczenie przy nadawaniu wyrazu, nie tylko samemu meblowi, ale również całemu wnętrzu. Kolory mają jednak w tym roku swoją własną funkcję, mają nadawać wrażenie bogactwa, dostatku, mają nawiązywać jednocześnie do natury, jako zgodność z naturalnymi materiałami. Nie jest to łatwe, ale nie jest też nie możliwe. Wystarczy zdać się na specjalistów i postudiować katalogi meblarskie, a na pewno każdy znajdzie coś do swojego salonu. Dobrze gdy głównym kolorom towarzyszą również takie bardziej delikatne, stonowane, jak biel, czerń czy szarość.

Kształty

Nie można oczywiście zapomnieć o kształtach. Nasze meble do salonu powinny być przede wszystkim geometrycznie ciekawe. Ważne są asymetryczne cięcia, nietypowe formy. Fronty mebli, czy półki na ścianach w salonie powinny być zestawione i połączone ze sobą w sposób fantazyjny. Unikamy prostych, kwadratowych czy prostokątnych form. To już nie jest modne w tym roku. Teraz łączymy, to niesymetrycznie, odchodząc od klasycznej geometrii.

I na koniec wspomniane wcześniej dodatki. Tegoroczne meble do salonu powinny być bogate w różnego rodzaju przeszklenia i witrynki, ale również ciekawie i zaskakująco zaprojektowane i zaaranżowane. Mogą być  połączone z innymi materiałami, jak na przykład drewno czy stal. Oczywiście, połączenie to również powinno być nieprzewidywalne, nietypowe, oryginalne.

Podsumowując, jaki powinien być modny salon w tym roku? Z pewnością powinien być ciekawy, atrakcyjny. Nie jest on nudny, co zapewniają kolorowe i asymetryczne meble, daje wrażenie bogactwa, nawiązuje do natury i wyraża indywidualny charakter właściciela.

Autor artykułu
Artykuł przygotował salon meblowy Mebel Perfekt z Chojnic oferujący meble do salonów, sypialni i kuchni czołowych polskich producentów.