Wózek dziecięcy - na co zwrócić uwagę przy kupnie Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 06 maja 2015 10:44

Wózek dziecięcy – na co zwracać uwagę przy kupnie

Przez pierwsze lata swojego życia dziecko spędza całkiem sporo czasu właśnie w wózku. Dlatego tak istotne jest, aby był on nie tylko bezpieczny i funkcjonalny, ale również wygodny. Jednocześnie jest to jedna z droższych pozycji w wyprawce każdego niemowlęcia. Warto więc dokładnie wiedzieć na co zwracać uwagę, kupując właśnie ten sprzęt.

Jakie wózki mamy do wyboru?

Sklepy z artykułami niemowlęcymi oferują nam wózki wielofunkcyjne (mogą pełnić rolę zarówno gondoli, jak i spacerówki), spacerówki oraz tak zwane wózki parasolniki. Ciekawą propozycją są wózki joggingowe, które tworzone są z myślą o rodzicach kochających biegać. Nie można zapominać o modelach podwójnych, które przeznaczone są dla bliźniąt.

Amortyzatory

Jednym z ważniejszych elementów każdego wózka są amortyzatory. Polskie chodniki nie są dostosowane do jazdy żadnym wózkiem dziecięcym. Nie brakuje w nich dziur, wyrw, ani kałuż, które pokrywają je po opadach deszczu. Im amortyzatory będą lepsze, tym mniej wstrząsów będzie doświadczało nasze dziecko.

Kółka

Kupując wózek dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę również na kółka. Najlepiej sprawdzają się te szerokie i dmuchane. Wózek z takimi kółkami prowadzi się dobrze zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Małe i wykonane z plastiku kółka są niestabilne, a prowadzenie takiego wózka wymaga od rodzina wiele siły i wprawy.

Koniecznie trzeba przyjrzeć się także sposobowi montażu kółek. Najlepszym wyborem są te na zatrzaski – kiedy przydarzy się awaria, można je będzie bez większego problemu zdjąć.

Ciężki czy lekki?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wózek był stabilny, lepiej postawić na ten, który waży dość sporo. Należy jednak zastanowić się nad tym, czy damy radę wnosić go domu i pchać po nierównym terenie. Waga wózka zawsze musi być dopasowana do możliwości rodzica, który będzie z niego korzystał.

Materiał

Materiały, z których dzisiaj szyje się wózki dla dzieci, są nie tylko odporne na działanie promieni słonecznych, ale również przepuszczają powietrze. Warto jednak dopytać sprzedawcę, czy daną tkaninę można bez obaw o jej wygląd prać. Wnętrze wózka bardzo często brudzi się, a nieestetyczne plamy nie zachęcają do spacerów. Wybierając wózek, warto szukać takiego, którego obicie wykonane zostało z ciemnego materiału. Plamy i zabrudzenia będą wtedy mniej widoczne.

Rączka

Wózki, które produkowane były kilkadziesiąt lat temu nie miały regulowanej rączki. Dzisiaj posiada ją większość dostępnych na rynku modeli. Jest to wielkie udogodnienie, które sprawia, że z wózka w wygodny sposób mogą korzystać osoby o różnym wzroście. Rozwiązanie to pozwala na prowadzenie wózka zarówno przez mamę, jak i tatę, który na ogół jest nieco wyższy. Pamiętać trzeba również o tym, aby rączka pokryta była materiałem, który nie reaguje na wysokie czy niskie temperatury. Idealnie sprawdza się ta wykonane ze skóry lub wyścielana specjalną pianką, która nie obciera dłoni osoby prowadzącej wózek.

Hamulce

Jest to ten element każdego wózka, który musi działać po prostu niezawodnie. W czasie zakupów warto więc przyjrzeć im się dokładnie i sprawdzić, czy na pewno dobrze działają. Hamulce umieszczane są albo przy kółkach, albo przy rączkę. Obowiązujące w Europie normy nakładają na producentów wózków z przekładaną rączką umieszczanie hamulców w obu tych miejscach.

Wiele osób zapyta w tym miejscu, jak sprawdzić, czy hamulce na pewno działają tak, jak powinny. Wystarczy ustawić wózek na lekko pochyłym terenie. Jeżeli hamulce są sprawne, wózek nie ruszy się z miejsca nawet o centymetr.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep dla dzieci Mulan.pl oferujący ogromny wybór artykułów i akcesoriów dziecięcych, fotelików samochodowych i zabawek dla dzieci.