Dlaczego małe dzieci powinny bawić się na świeżym powietrzu Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 05 maja 2015 10:56

Dlaczego małe dzieci powinny bawić się na świeżym powietrzu

Problemy ze wzrokiem, z kręgosłupem i z nadwagą u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wynikają - w dużej mierze - ze złego trybu życia. Coraz rzadziej można spotkać maluchy, biegające za piłką, czy dokazujące na placu zabaw. A to bardzo źle, ponieważ zabawa na świeżym powietrzu niesie z sobą mnóstwo korzyści, nie tylko dla maluchów, ale również - dla ich rodziców.

Dziecko potrzebuje dużo ruchu

Każde zdrowe dziecko w wieku przedszkolnym odczuwa wzmożoną potrzebę ruchu. Maluchy, mające kilka lat, rzadko kiedy można przyłapać na odpoczynku. Intensywna aktywność fizyczna jest uwarunkowana biologicznie. Dzieci w czasie ruchu rozwijają ośrodek nerwowy, a także - wpływają na wydajniejszą pracę całego organizmu. W czasie zabawy serce bije szybciej, organizm jest lepiej dotleniony, kości, stawy i ścięgna ulegają wzmocnieniu, kręgosłup przyjmuje właściwą postawę, a mózg dziecka uczy się odbierać wiele różnorodnych bodźców jednocześnie.

Jak uatrakcyjnić dziecku zabawę na podwórku?

Kiedyś dzieci nie trzeba było zachęcać do zabawy na świeżym powietrzu: wystarczyła piłka, czy wózek z lalką, by pociecha chętnie przebywała na podwórku od świtu do zmierzchu. W dzisiejszych czasach rodzice i nauczyciele mają o wiele trudniejsze zadanie. Ciężko jest zaproponować maluchom rozwiązanie, które wyda im się bardziej atrakcyjnie, niż nowa gra komputerowa, czy ulubiona bajka w telewizji. Okazuje się jednak, że dla dzieci wciąż jedną z najbardziej atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu jest zabawa na placu zabaw!

Współczesne place zabaw to rozbudowane konstrukcje, zaprojektowane w taki sposób, by pozytywnie wpływać na całokształt rozwoju dziecka, a przy tym - zapewniające udaną i bezpieczną zabawę. Wystarczy spojrzeć na dostępną w sklepach ofertę placów zabaw aby przekonać się, jak zróżnicowaną rozrywkę mogą zyskać nasze pociechy.

Jeśli nasze dziecko należy do grupy maluchów, zbyt szybko nudzących się nową zabawką, plac zabaw warto wzbogacić o dodatkowe, bardzo atrakcyjne dla przedszkolaków elementy. Istnieje wiele przedmiotów, które - ustawione w ogrodzie - będą stanowić wspaniałą zachętę do zabawy na świeżym powietrzu. Wystarczy spojrzeć na dostępne na rynku rozwiązania - każde dziecko będzie zachwycone możliwością spędzenia czasu we własnym domku ogrodowym, czy okazją do bujania się na huśtawce.

Korzyści, płynące z zabawy na świeżym powietrzu

Odpowiedni rozwój maluszka oraz zapewnienie mu zdrowia, to nie jedyne powody, dla których powinniśmy zachęcać dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy na podwórku. Istnieje jeszcze cały szereg argumentów, przemawiających za dokazywaniem na świeżym powietrzu.

Po pierwsze - u najmłodszych zabawa zawsze powiązania jest z silnymi, pozytywnymi emocjami oraz posiada zabarwienie uczuciowe. Zabawa z dzieckiem w ogrodzie to świetna okazja, by wzmocnić dobre relacje z pociechą. Dziecko, zajęte zabawą z nami, czuje się radosne, w przyszłości będziemy więc budzić w nim miłe skojarzenia, dzięki czemu maluch chętniej będzie przebywać w naszym towarzystwie.

Po drugie - zabawy uczą dziecko podstawowych zasad społecznych. Dziecko, które musi dzielić się zabawkami z innymi, lub oczekiwać na swoją kolej, by móc zjechać ze zjeżdżalni, w łagodny, przystępny sposób poznaje realia funkcjonowania w społeczeństwie. Jeśli maluch od najwcześniejszych lat będzie się uczyć samodzielności, życzliwości, sprawiedliwości i przestrzegania zasad, wyrośnie na dobrego człowieka i świetnie poradzi sobie w dorosłym życiu.

Po trzecie - nic tak nie kształtuje charakteru i umiejętności dziecka, jak zabawa na świeżym powietrzu! W warunkach plenerowych wyobraźnia dziecka pracuje na zwiększonych obrotach: domek na placu zabaw przemienia się w sklep, liście stają się pieniędzmi, a kamienie - produktami spożywczymi. Poza kreatywnością i pomysłowością, zabawa na podwórku kształtuje u najmłodszych wiele innych cech i umiejętności, jak np. zdolność kojarzenia faktów i logicznego myślenia, czy umiejętność prawidłowego określania odległości.

Jak widać - ruch na świeżym powietrzu ma zbawienny wpływ na całokształt rozwoju dziecka, od cech charakteru, przez układ motoryczny, na zdrowiu i zacieśnianiu relacji rodzinnych i przyjacielskich kończąc.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia.