Wypożyczenie samochodu - co warto wiedzieć? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 09 kwietnia 2015 13:54

Wypożyczanie samochodu – co warto wiedzieć?

Biznes związany z wypożyczaniem samochodów w Polsce coraz bardziej się rozrasta. Śledząc uważnie przyrost tego typu firm na naszym rynku, bardzo łatwo możemy dostrzec tendencje wzrostową zarówno w ich ilości, jak i w zainteresowaniu klientów tego typu ofertami. Co jednak warto wiedzieć nim zdecydujemy się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów? Poniżej kilka informacji i garść porad, które ułatwią nie tylko podjęcie decyzji, ale i sprawią, że nasz wybór będzie maksymalnie zadowalający.

Kto i na ile?

Firmy zajmujące się wypożyczaniem aut mają zazwyczaj kilka warunków, których bezwzględnie wymagają podczas finalizacji usługi. Po pierwsze i najważniejsze, kiedy chce się wynająć samochód, trzeba okazać się prawem jazdy,. Dodatkowo nierzadko możemy zostać poproszeni o drugi dokument tożsamości, gdyż litera prawa określa prawo jazdy jako dokument świadczący o uprawnieniach, a nie o tym kim jesteśmy. Czasem możemy spotkać się również z wymogiem, by nasze prawo jazdy wystawione było niepóźnej niż rok wcześniej i nie traciło ważności w trakcie trwania usługi. Auto można wynająć zarówno na jeden dzień, kilka godzin, jak i na dłuższy czas (szczegóły zawsze podane są na stronie wypożyczalni). W razie wątpliwości zawsze można zapytać – dzwoniąc lub pisząc maila.


Wybór

Istnieje kilka czynników, które mogą nam pomóc w wyborze wypożyczalni. Zazwyczaj swoje kroki kierujemy w stronę wyszukiwarki internetowej. Najważniejsze to by dana firma miała klarowne warunki wynajmu, ofertę odpowiadającą naszym oczekiwaniom oraz atrakcyjne ceny. Liczy się także renoma danej wypożyczalni (niektóre firmy współpracują z liniami lotniczymi i jeśli nimi przylecimy możemy liczyć na zniżkę). Kiedy podejmiemy już decyzję warto zorientować się, czy interesujący nas termin wynajmu jest możliwy i czy wybrany samochód będzie wtedy dostępny.


Finalizacja usługi

Kiedy dopełnimy wszystkich formalności i wybierzemy auto, które chcemy wypożyczyć, przychodzi najłatwiejsza ze wszystkich transakcji czyli odbiór samochodu. Wystarczy, że okażemy się na miejscu dokumentem tożsamości i odbierzemy kluczyki od auta. Istnieje również możliwość odbioru poza placówką danej firmy, co zwykle wiąże się z finalizacja formalności w miejscu odbioru samochodu np. na lotnisku, czy pod hotelem. Jeśli miejsce nam odpowiada, jednak godzina nie, to także nie ma większego problemu, by wypożyczyć auto poza czasem pracy wypożyczalni, co jednak wiąże się zwykle z dodatkową opłata.


By jednak nie paść ofiarą nieuczciwości i nie stracić na tej transakcji, nim potwierdzimy odbiór auta od danej firmy, powinniśmy profilaktycznie przeprowadzić jego samodzielną kontrolę. Szczególnie należało by zwrócić na zgodność stanu wyposażenia oraz wszystkie zawarte w umowie parametry, za które płacimy. Poza tym nr VIN i rejestracyjny, powinny się zgadzać z tym co zostało zapisane w umowie. Na koniec dobrze jest przyjrzeć się ogólnemu działaniu i kosmetyce auta, by nie zostać niesłusznie posądzonym o obniżenie jego wartości czy uszkodzenie podczas okresu wynajmu. Auto ma być sprawne i bezpieczne, a jeśli mamy co do tego uzasadnione wątpliwości nie wahajmy się zwrócić uwagi na ten fakt i zażądać innego samochodu.

Rodzaje aut

Pod tym względem nasze krajowe wypożyczalnie stoją na całkiem przyzwoitym poziomie. Mają one w swojej flocie bardzo wiele marek samochodów należących do różnorodnych klas oraz typów. Podstawowym rozgraniczeniem w ich ofertach jest możliwość wypożyczenia auta osobowego lub transportowego. Uatrakcyjnić całą ofertę mają też szansę rodzaje samochodów, do których najczęściej należą:

- limuzyny,
- samochody sportowe,
- auta terenowe,
- odrestaurowane samochody z zeszłego wieku,
- rodzinne kombi lub sedany,
- małe auta miejskie.

Mamy też spory wybór w segmentach tychże samochodów w każdym z podanych rodzajów, co w sposób oczywisty ma znaczący wpływ na wysokość opłaty za usługę, ale też i bogactwo wyposażenia pojazdu

Tekst przygotowany we współpracy z arsen.net.pl