Kalendarz ciążowy - co powinnaś wiedzieć? PDF Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 02 kwietnia 2015 07:15

Kalendarz ciążowy - co powinnaś wiedzieć?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu, każdej kobiety. Jest to również okres wielu zmian i wyzwań. Poznaj każdy kolejny etap ciąży i przygotuj się na to, aby ten okres był wspaniałym wspomnieniem.

Pierwszy miesiąc ciąży

W tym czasie pojawiają się pierwsze oznaki ciąży. Pierwszym sygnałem dla większości kobiet jest brak miesiączki, która powinna pojawić się kilka dni temu. Piersi zaczynają boleć i stają się wyjątkowo wrażliwe. W drugim/trzecim tygodniu ciąży pojawiają się zazwyczaj rano nudności. Za sprawą hormonów coraz częściej zaczynasz biegać do toalety. Zazwyczaj tak przebiegają pierwsze tygodnie ciąży. Ten czas sygnalizuje, że w ciele kobiety rozwija się mała istota.

Drugi miesiąc ciąży

Twoje dziecko zaczyna się rozwijać. Głowa i twarz zaczynają przybierać znajomych wyrazów. W tym okresie kształtują się również wszystkie zmysły dziecka. Twoja pociecha zaczyna przybierać kształt maleńkiej istoty.

W tym czasie powinnaś szczególnie zadbać o swoją dietę. Niestety ale poranne mdłości mogą przybierać na sile. Kontroluj swoje posiłki i przerwy między nimi. Zadbaj o pięć posiłków dziennie. Nawet jeśli nudności wyjątkowo Cię męczą, nie rezygnuj ze śniadań. Dbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale również o zdrowie Twojego maluszka. Zbilansuj swoją dietę tak, aby dostarczać swojemu organizmowi wszystkich najważniejszych składników. Nie zapominaj o piciu przynajmniej 1,5 l wody dziennie.

Trzeci miesiąc ciąży

Ten miesiąc ciąży jest wyjątkowy. Na badaniach USG możesz zobaczyć jak wygląda Twoje dziecko, możesz również usłyszeć bicie jego serca. Maluszek od tego miesiąca zaczyna się delikatnie poruszać.

W tym czasie musisz zadbać o dostarczanie organizmowi białka i wapnia ze względu na szybkie w tym okresie rozwijanie się układu kostnego dziecka.

Czwarty miesiąc ciąży

Twoje dziecko zaczyna się świetnie bawić, porusza się coraz częściej, otwiera buźkę, wkłada palec do ust i marszczy brwi. Odczuwasz już większość jego ruchów. Najważniejsze dla Was jest to, że maluch zaczyna słyszeć. Słyszy bicie Twojego serca i Twój głos. Możesz swobodnie już rozmawiać z swoją pociechą, z pewnością Cię usłyszy.

Na tym etapie zaczynasz robić się coraz większa, wiele kobiet boi się tego czasu, ale dodatkowe kilogramy, które każda kobieta nabiera w czasie ciąży nie są na stałe. Po porodzie wystarczy odrobina systematycznego wysiłku, aby waga wróciła do normy sprzed ciąży.

Piąty miesiąc ciąży

Twój maluszek zaczyna się robić naprawdę ruchliwy, a Ty możesz zauważyć na swoim brzuchu ślady jego obecności, odbitą rączkę albo stopę. Dziecko odczuwa coraz więcej, jego zmysły zaczynają interpretować bodźce, które do niego docierają.

Piąty miesiąc jest wyjątkowy, możesz już poznać płeć swojej pociechy.

Szósty miesiąc ciąży

Dziecko zaczyna mieć coraz większą potrzebę Twoje bliskości i Twojej uwagi. Zaczyna reagować na Twój głos i inne znajome mu dźwięki. Kiedy dotykasz swojego brzucha, możesz poczuć jego reakcję na Twoją bliskość. Bobasek zaczyna przybierać na wadzę, a pod jego skórą zaczyna tworzyć się tkanka tłuszczowa.

Siódmy miesiąc ciąży

Bobas powoli zaczyna przygotowywać na przyjście na świat. Jego układ oddechowy przygotowuje się do oddychania zewnętrznym powietrzem. W tym miesiącu dziecko otwiera oczy i reaguje na barwy, które do niego docierają.

Powinnaś przyjmować coraz więcej płynów ze względu na zwiększającą się objętość krwi, która odpowiada za odpowiednie ukrwienie łożyska.

Ósmy miesiąc ciąży

Jest to okres, w którym dziecko najszybciej się rozwija. Wyjątkowo szybko przybiera na wadzę i rośnie. Maluszek zacznie układać się do przyjścia na świat. Dziecku zaczynają rosnąc włosy i paznokcie.

W tym czasie potrzebujecie dużo energii, dlatego też jest to czas, w którym wyjątkowo powinnaś zadbać o Was.

Dziewiąty miesiąc ciąży

Twoje dziecko jest już gotowe aby powitać świat zewnętrzny, a Ty z każdym dniem coraz bardziej pragniesz je przytulić. Maluszek jest już na tyle rozwinięty i gotowy, że bez obaw może opuścić swój dotychczasowy domek i poznać wszystkich swoich bliskich.

Michalina Janas,
Więcej znajdziesz na blogu jestemmama.pl.