Wiosenny ogród i działka Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 13 marca 2015 09:56

Wiosenny ogród i działka


Początek wiosny to nie lada wyzwanie dla wszystkich ogrodników. W marcu, gdy ziemia rozmarza, czas myśleć o przygotowaniu swojego ogrodu na nadejście ciepłych dni. Od naszych wiosennych starań będzie zależeć późniejszy wygląd rabat kwiatowych i ogródka warzywnego. Zadbany ogród będzie zachwycał feerią barw, zapachów i smaków przez całą wiosnę, lato i wczesną jesień.


Wiosenne porządki
Wiosna to czas na pierwsze porządki po zimie. Wiosenne sprzątanie w ogrodzie można zacząć od starannego zgrabienia trawnika i przekopania ziemi na grządkach. Wyrównujemy teren, rozbijamy większe grudy ziemi. Ziemię na rabatach można podsypać kompostem, a na powierzchni trawnika rozprowadzić nawóz. Przycinamy tawuły, budleje, krzewy porzeczek i malin. Wycinamy stare pędy i gałęzie. Niestety, z zimowego letargu budzą się nie tylko rośliny, ale również szkodniki, dlatego wiosna to dobry czas, by zacząć z nimi walczyć. Drzewa i krzewy należy spryskać odpowiednimi środkami ochrony roślin (na przykład preparatami olejowymi).
Czas siewu
Wiosna to także czas siewów. W marcu, po spulchnieniu ziemi, możemy wysiać do gruntu nasiona marchwi, cebuli, porów, rzodkiewki, pietruszki lub pasternaku; w kwietniu – nasiona nagietka, gipsówki, czarnuszki, szarłata, grochu, kopru, bobu, sałaty i szpinaku, a od połowy maja – nasiona warzyw ciepłolubnych. Głębokość siewu poszczególnych gatunków oznaczona jest na opakowaniach z nasionami. Rabaty podlewamy delikatnym strumieniem wody. W razie zimna grządki możemy przykryć agrowłókniną lub matą szkółkarską, która magazynuje promieniowanie słoneczne i chroni rośliny przed szkodnikami.
Zioła w ogrodzie i na balkonie
Zioła z własnego ogródka to wspaniała alternatywa dla roślin z supermarketów. Warto sadzić je samemu – ich nasiona są dostępne w większości sklepów ogrodniczych. Uprawa ziół z nasion jest jednak trochę bardziej pracochłonna niż uprawa z sadzonek, ale tak wyhodowane zioła są z reguły bardziej żywotne. Jeśli jednak wolimy sadzonki – wybierzmy te wyrośnięte, bez przebarwień i ubytków. Starannie dobrane zioła w odpowiednich proporcjach mogą zastąpić niejeden lek! Ich uprawa nie nastręcza trudności. Jeśli zdecydujemy się na uprawę ziół na balkonie, wybierzmy miętę, bazylię pospolitą, tymianek pospolity czy rozmaryn. Zioła należy regularnie przycinać i podlewać. Westwing podpowiada, jak stworzyć własny ogródek ziołowy - kliknij TUTAJ
Po czterech długich, zimowych miesiącach w ogrodach, na działkach, tarasach i balkonach zaczyna się wiosenny ruch. Warto dobrze wykorzystać ten czas, by przez cały sezon cieszyć się pięknem natury. Wystarczą rękawice ogrodowe, sekator, grabie, łopata oraz szczypta wiosennego zapału!

 

/źródło - Westwing Home & Living/


Poprawiony: piątek, 13 marca 2015 10:27