Chrzciny - wszystko o organizacji tej imprezy Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 26 lutego 2015 10:30

Chrzciny - wszystko o organizacji tej imprezy

Chrzest – impreza rodzinna, która jest dedykowana naszemu dziecku. Od tego momentu nasz maluch staje się członkiem kościoła katolickiego. Aby impreza przebiegała bez problemów, warto pamiętać o jej najważniejszych elementach.

Chrzciny to nie tylko konieczność zarezerwowania Sali, to przede wszystkim formalności związane z kościołem i mszą świętą. Rodzice wpadając w szał organizacji często o tym zapominają. A szkoda.

Chrzciny to dzień naszego malucha. Niestety będąc jeszcze bardzo małym i niewinnym dzieckiem może nie rozumieć hałasu, który się dookoła niego dzieje. Kościół, tłum ludzi, rozgardiasz może spowodować w jego oczach ogromne przerażenie.

Od czego rozpocząć organizację imprezy, aby każdy mógł być zadowolony?

Przede wszystkim od terminu. W kościele katolickim dziecko może zostać ochrzczone właściwie przez cały rok. Wyjątkiem jest jedynie okres wielkiego Postu oraz Adwentu. Jednak nie wszystkie parafie chrzczą dzieci w każdy dzień wybrany przez rodzica. Niektóre z nich wyznaczają w tym celu tylko kilka terminów w miesiącu – w który my, musimy się wkomponować.

Warto o tym pamiętać, na pewno przed rezerwacją Sali, w której będzie się odbywać impreza.

Chrzciny w większe święto? Czy w spokojną sobotę?

To kolejny orzech do rozgryzienia. Niekiedy rodzice decydują się na organizację chrzcin w większe święta kościelne. Niestety wówczas, musimy się liczyć z niebyt przychylnym dla naszego maluszka, tłumem osób zebranych w kościele. Dla niego może to oznaczać tylko dodatkowy, zupełnie niepotrzebny stres.

Dla tych, którzy wolą kameralne msze święte, proponujemy wybrać terminy sobotnie, kiedy na mszy świętej zwykle jest znacznie mniej parafian.

Termin powinien być uzależniony nie tylko od tego, który proponuje nam kościół, ale również od wieku naszego dziecka. Niezbyt korzystnym rozwiązaniem będzie organizacja imprezy dla dziecka zbyt małego, które nie przekroczyło jeszcze 6 tygodnia życia. Trzymiesięczny maluch, będzie z pewnością spokojniejszy. Prawdopodobnie prześpi większość ceremonii i niewiele z niej zapamięta. Tym samym będzie po prostu dużo bardziej spokojny.

Jakie formalności?

Najpierw wybieramy się do kancelarii parafialnej. Ustalamy tutaj datę chrztu, rodziców chrzestnych oraz dowiadujemy się o formalnościach związanych z możliwością uzyskania przez dziecko chrztu.

I tutaj warto na chwilę się zatrzymać. Sugerując się wyborem rodziców chrzestnych wybierajmy te osoby, które rzeczywiście darzymy zaufaniem, takie, które w razie naszej nieobecności będą mogły zaopiekować się naszym dzieckiem.

W dniu chrztu lub kilku dni przed jego datą będziemy musieli donieść do parafii:

  • Akt urodzenia dziecka,
  • Akt ślubu kościelnego rodziców,
  • zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych, informujące o tym, że spełniają oni wymagania stawiane przez kościół kandydatom na rodziców chrzestnych,
  • kartki potwierdzające odbycie spowiedzi przez rodziców i rodziców chrzestnych.

Podczas organizacji chrztu świętego, pamiętajmy, że bohaterem tej imprezy jest nasze dziecko a nie my, rodzice. Zróbmy wszystko by to czuło się naprawdę komfortowo, wyjątkowo.  

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Nadrexchrzest.pl specjalizującej się w okolicznościowych ubrankach dla dzieci.