Szklarska Poręba - miasto narciarzy i Ducha Gór Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 22 lutego 2015 12:42

Szklarska Poręba - miasto narciarzy i Ducha Gór

Szklarska Poręba ze względu na swoje położenie geograficzne jest chętnie wykorzystywana przez wielbicieli białego szaleństwa. Bliskie sąsiedztwo Gór Izerskich i Karkonoszy obfituje w liczne trasy narciarskie, z których chętnie korzystają amatorzy i zawodowcy. Dla narciarzy biegowych dostępne są trasy o różnym poziomie trudności - od bardzo łatwych tras, jakimi są Hala Szrenicka i Puchatek, aż po jedną z najtrudniejszych tras w Polsce, która została jednocześnie wpisana na listę FIS.

 

O komfort narciarzy z pewnością dbają liczne hotele i pensjonaty. To również z myślą o nich dostępne są kolejki linowe oraz wyciągi narciarskie. Sama Szrenica kojarzona jest z narciarstwem zjazdowym, z kolei Jakuszyce i Polana Jakuszycka to królestwo narciarzy biegowych. Jakuszyce to również najwyżej położona część miasta, którego potencjał wykorzystuje się do organizacji biegów narciarskich. W przeszłości w mieście organizowano biegi, zaliczane do Pucharu Świata, na początku marca organizowany jest również bieg dla miłośników narciarstwa biegowego. Jest to jedna z największych imprez biegowych o charakterze masowym.

Sami narciarze mogą korzystać w sumie ze 150 km różnych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. I chociaż na pobliskich stokach śnieg zalega przez 110 dni w roku, to również wielbiciele innego rodzaju aktywności mogą korzystać z oferty turystycznej Szklarskiej Poręby. W mieście i jego okolicach jest około 200 km tras rowerowych, które podobnie jak trasy narciarskie mają zróżnicowany poziom trudności. Co ciekawe trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami czeskimi, przez co Szklarska Poręba staje się idealnym miejscem, skąd można się wybrać w podróż na czeską stronę gór. Przez miasto przebiega również euroregionalny szlak rowerowy, który łączy niemieckie miasto Zittau z Mieroszowem i biegnie przez całe Sudety.

Miasto jest również ściśle związane z historią o Duchu Gór. To właśnie ta legendarna postać jest obecna na wielu rzeźbach, które można spotkać w mieście, jemu również poświęcony jest tematyczny Park Ducha Gór, w którym znajduje się kilka różnych ścieżek tematycznych z domkami tematycznymi. Park jest usytuowany w centrum miasta i jeszcze przed II wojną światową był wymieniany w wielu przewodnikach jako obiekt wart odwiedzenia. Obecnie jest to miejscowy oddział Muzeum Karkonoskiego.

Szklarska Poręba zasługuje na uwagę także ze względu na zabytki i architekturę. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1959 roku, choć do Polski zostało dołączone wraz z zakończeniem II wojny światowej. W mieście znajduje się jedna z najstarszych stacji meteorologicznych, która stanęła tutaj w 1891 roku. Od 1999 roku Szklarska Poręba może się poszczycić zaszczytnym tytułem stolicy Programu III Polskiego Radia. W mieście znajdują się dwa zabytkowe kościoły, wybudowane w XVII i w XVIII wieku, przy czym jeden z nich powstał jako kościół ewangelicki, a obecnie funkcjonuje jako parafia rzymsko-katolicka. Warty odwiedzenia jest również stary młyn, w którym aktualnie znajduje się hotel, pozostałości po hucie Julia oraz liczne zespoły willowe i pensjonaty, które powstały na przełomie XIX i XX wieku.

Autor tego artykułu
Ten artykuł został przygotowany przez firmę naskarpie.net. Naskarpie.net to pensjonat w Szklarskiej Porębie. Polecamy noclegi i tanie pokoje w Szklarskiej Porębie.

Poprawiony: niedziela, 22 lutego 2015 12:48