Sauna w domu - jak to zrobić?
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 17 lutego 2015 12:24

Sauna w domu - jak to zrobić?

Remont łazienki lub budowa domu to bardzo wymagające zadania. Łazienka jest pomieszczeniem, które wyjątkowo trudno wyremontować, ponieważ niezbędna jest do tego nie tylko wiedza budowlana, ale tez hydrauliczna i na koniec, jak przy każdym remoncie, jakieś wyczucie estetyczne, umiejętność aranżacji wnętrza. Na dom trzeba mieć pomysł i to pomysł odpowiedni i przede wszystkim wykonalny. A wykonalne jest wiele rzeczy i to często wcale nie dużym kosztem, choć czasem odrzucamy pomysły, zanim tak naprawdę przemyślimy to, czy jesteśmy w stanie je zrealizować.

Takim pomysłem, jeśli chodzi o łazienkę jest sauna do domu. Bardzo wiele osób korzysta z sauny poza granicami swojego domu najczęściej na basenach i w gabinetach kosmetycznych. Dlaczego, więc, jeśli lubimy chodzić do sauny, nie zrobimy sobie własnej sauny do domu? Takie miejsce na pewno jesteśmy w stanie wykorzystać częściej, niż gdy bywamy w saunie w ośrodkach sportowych, czy na basenach. Ograniczenia czasowe często przekreślają nasze plany, a gdy mamy saunę do domu, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z niej w dowolnie wybranym przez nas czasie, nic nas nie ogranicza.

Utworzenie sauny do domu nie wymaga specjalnie wiele miejsca, wystarczy mniej niż 10 metrów kwadratowych. Koszta również nie są wysokie, maksymalnie 10 tysięcy złotych. Remonty zazwyczaj są bardzo długotrwałe, ale nie w przypadku sauny do domu. Tutaj wystarczy jeden dzień, żeby cieszyć się relaksem przez kolejne lata. Jeśli zaplanujemy saunę do domu podczas budowy samego domu na pewno będzie nam łatwiej, ale jeśli nie pomyśleliśmy o tym wcześniej lub kupujemy gotową nieruchomość to również nie musimy się martwić, sauna na pewno się tam zmieści.

Saunę do domu możemy zamontować w pomieszczeniu, które z jakiegoś powodu nie jest już użytkowane, choćby opuszczony pokój po dzieciach lub w miejscu, gdzie wcześniej stała wanna możemy zdecydować się postawić dwie rzeczy: kabinę prysznicową i obok saunę. Jak widać niewiele rzeczy w domu można zamontować z taką łatwością, jak saunę do domu, choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej. Należy pamiętać, że w saunie najważniejsza jest prawidłowa wentylacja, która nie pozwoli na zawilgocenie samej sauny do domu oraz reszty mieszkania.

Sauna domowa musi mieć także odpływ kanalizacyjny, pomimo tego, że nie jest w niej bezpośrednio używana woda z kranów, to jednak woda z pary skrapla się i jeśli nie byłoby odpływu nastąpiłoby szybkie zawilgocenie, a to zmusiłoby nas do kolejnych remontów, dlatego trzeba dokładnie zadbać o prawidłową wentylację i odpływ, Jeśli mamy możliwość zaprojektowania sauny w pomieszczeniu, które ma balkon lub taras, to wykorzystajmy takie rozwiązanie. Wtedy wentylacja sauny będzie bardzo uproszczona i nie będzie występować ryzyko zawilgocenia. Jednak w tak małych saunach, jak sauny do domu powinna spokojnie wystarczyć zwykła wentylacja w postaci otwartych drzwi i okien wedle potrzeby. Nie zapominajmy również o generatorze pary, bo to przecież sedno każdej sauny, także tej do domu.

Autor artykułu
Artykuł powstał we współpracy z firmą Megiw produkującą sauny na wymiar