Ból zęba - domowe sposoby Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 11 lutego 2015 13:18

Ból zęba – domowe sposoby

Najgorsze co może się zdarzyć. Często niespodziewane i w najbardziej niewłaściwym momencie. Dodatkowo otwierając apteczkę zauważamy, że wszystkie środki przeciwbólowe się skończyły, a najbliższa apteka znajduje się w centrum, a przecież jest już noc.

 

Ból zęba potrafi skutecznie zepsuć każdą chwilę. Istnieje jednak kilka sposobów jak sobie z nim doraźnie poradzić, kiedy pechowo dopadnie nas w najgorszym czasie (np. przed zaśnięciem). By czasowo ukoić nerwy i spokojnie zasnąć można zastosować jedną z poniższych rad.

Roztwór jodu i potasu

Popularnie nazywany jodyną, roztwór ten doskonale usypia ból zęba. Zazwyczaj służy on nam do dezynfekcji miejsc zranienia, ale w sytuacji awaryjnej sprawdzi się jako środek prowizorycznej pierwszej pomocy stomatologicznej. Niszczy bakterie oraz inne drobnoustroje , a co najważniejsze działa przeciwbólowo. Aplikacja jest w tym przypadku banalnie prosta – nasączony wacik lub szklanka z wodą wzbogacona kilkoma kroplami jodyny do płukania jamy ustnej.

Cebula i... czosnek

Czosnek to naturalny antybiotyk, najczęściej używany przy przeziębieniach. Jednak ze względu na swoje działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze jest świetna alternatywą podczas bólu zęba. Podobnie rzecz się ma z cebulą. Zastosowanie obu to idealny lek na bolące problemy z uzębieniem. Rozgniecione czy poszatkowane na drobno składniki należy dokładnie wymieszać, a uzyskaną masę żuć oraz przykładać w miejscu występowania dolegliwości.

Szałwia oraz goździk

Przy mniej dokuczliwych bólach zęba czasem wystarczy przygotować napar z liści szałwii i za jego pomocą płukać jamę ustną. Zawarte w niej składniki m.in. garbniki, witaminy z grupy B i C oraz olejki eteryczne odkażą cierpiący obszar i uśmierzą dolegliwość jednocześnie zapobiegając infekcji. Płukać należy ostudzonym naparem.

Także popularna przyprawa, jaką są goździki, często może okazać się dla nas zbawienna w tej podbramkowej sytuacji. Medycyna chińska oraz indyjska już dawno zaadaptowały ją do grona swoich remediów. Olejek na bazie goździków działa jako silny antyseptyk, a zawarte w nim substancje doskonale uśmierzają ból. Okład złożony z nasączonego olejkiem wacika powinno się przyłożyć na ok. 15 min w cierpiącym miejscu – czasem miazga ze świeżej przyprawy umieszczona w miejscu bólu również poprawia sytuację.

Alkohol

Pomocny w wielu dolegliwościach, skutecznie uśmierza ból. Przykładając odkład nasączony alkoholem do bolącego miejsca szybko je znieczulimy, a już następnego dnia będziemy mogli w spokoju odwiedzić naszego zaufanego dentystę.

Olejek z eukaliptusa

Każdy, kto choć raz odwiedził dentystę, zna ten charakterystyczny zapach, który towarzyszy wizycie w tym miejscu. Medycyna naturalna oraz aromaterapia doskonale przyswoiły sobie jego właściwości i chętnie korzystają z olejku eukaliptusowego. Cechuje go umiejętność skutecznej walki z bakteriami oraz zapobieganie zapaleniom w miejscu gdzie został zastosowany. Chłodzi miejsce bólu. Każdy korzystający z pasty do zębów czy płynu do płukania jamy ustnej ma go więc pod ręką w razie nagłej potrzeby.

Imbir oraz soda oczyszczona

Kolejna zbawienna dla nas w nagłych wypadkach przyprawa. Imbir. Odkażając i zapobiegając wystąpieniu niepożądanych powikłań, uśmierza także ból. Zastosowanie go jest banalnie proste. Wystarczy jedynie szczyptę imbiru wymieszać z kilkoma kroplami wody i tak uzyskaną substancję za pomocą pałeczki higienicznej przykładać do bolącego zęba. Do kupienia jest również olejek imbirowy.

Soda oczyszczona natomiast idealnie sprawdzi się jeśli ból dotyczy naszych dziąseł. Podnosząc pH naszej jamy ustnej, niszczy bakterie oraz wspomaga regenerację tkanek. Najlepszym sposobem na aplikację sody jest przygotować jej roztwór rozpuszczając jedna łyżkę tej substancji w szklance z wodą – potem zostaje nam dokładnie wypłukać uzyskanym roztworem nasza jamę ustną.

Materiał powstał we współpracy ze stroną centermedi.pl

Poprawiony: środa, 11 lutego 2015 13:24