Regały i ich niewykorzystany potencjał
Wpisany przez W.P.   
piątek, 23 stycznia 2015 12:52

Regały i ich niewykorzystany potencjał

Zarówno półki jak i regały posiadają tą przydatną właściwość aranżowania przestrzeni pomieszczenia w sposób, który świadczy o jego przytulności i funkcjonalnym charakterze. Cała ich istota nakierowana jest przecież na to, by służyć nam jako miejsca, gdzie można coś postawić lub jako dodatkowa przestrzeń magazynowa.

Specjaliści odkryli w nich tenże potencjał, a następnie uczynili wszystko co w ich mocy, by nie tylko go wykorzystać, ale nadać mu o wiele bardziej współczesna formę. Z jednej strony regał zyskał więc na możliwościach wykorzystania go w przestrzeni domu, z drugiej wzbogacił się o szereg nowych walorów estetycznych.

Podział pomieszczenia

Dysponując dużym salonem warto zagospodarować nie tylko okolice jego ścian. Tak ogromna przestrzeń wręcz prosi się o to, by uczynić ją różnorodną i jednocześnie przyjemną dla domowników. Rozgraniczenie jej metrażu na różne sekcje spowoduje wzrost jej funkcjonalności. Idealnie sprawdzi się w tym celu duży, prosty regał sięgający samego sufitu. Dobrym rozwiązaniem jest by był on obustronny – nie posiadał tylnej ściany – co znacznie poprawi jego walory estetyczne w danym pomieszczeniu. Najlepiej też by kolor lakieru lub farby go pokrywającej był jasny. Pozwoli to na unikniecie doznania uczucia przytłoczenia z uwagi na jego wielkość.


Dla tych mniej zdecydowanych na tak definitywne odcinanie poszczególnych stref w salonie, specjaliści z dziedziny wzornictwa stworzyli regały schodkowe. Są one na tyle duże by wyznaczyć granice w przestrzeni domu, jednak ich układ sugeruje możliwość płynnego przechodzenia między obszarami. Nie są również tak klaustrofobiczne, jak ich regularny i o wiele większy kolega.

Natomiast w eleganckich pomieszczeniach idealnie sprawdzą się w tym celu, jak najbardziej delikatne w swojej konstrukcji, drewniane regały. Ich wizualna lekkość i prostota (często konstrukcje te wykonuje się z drewna pozyskanego z jesionu) perfekcyjnie odseparuje obszary w gustownie urządzonych pomieszczeniach.

Mobilność i kreatywność

Prawdziwym ułatwieniem i jednocześnie funkcjonalnym elementem wystroju wnętrza mogą stać się również regały wyposażone w kółka. Użycie ich do podziału przestrzeni jest równie atrakcyjne, jak możliwość ich dowolnego i prostego przemieszczania. Łącząc te dwie cechy możemy dowolnie kształtować przestrzeń salonu na zmianę łącząc ją lub udzielając od np. jadalni. Miłym dodatkiem takich regałów jest udostępniona przez producenta możliwość doboru kolory drzwi, a także ich umiejscowienia w najbardziej dogodnym dla nas miejscu.


Dopasowanie do przestrzeni jest również bardzo ważne w przypadku jakichkolwiek mebli. Designerzy odpowiedzialni za to stworzyli więc regał, który składa się z części. Można je dowolnie łączyć przy pomocy szyn, a różne kształty części składowych pomogą nam zbudować konstrukcję, w naszym przypadku, nie tylko najbardziej funkcjonalną, ale również niepowtarzalną pod względem wizualnym. Czasem zdarza się też że producent oferuje oprócz różnej wielkości elementów, ale także ich zróżnicowaną głębokość – efekt końcowy na pewno pozytywnie może zaskoczyć.

Wersja na wskroś nowoczesna

Jeśli dobrze poszukamy, jesteśmy w stanie znaleźć również taki regał, który stanie się również niecodzienną ozdobą goszczącego go wnętrza. Wyobraźnia w konfrontacji ze słowem „regał” podpowiada nam kształty zawierające kąty proste. W tym przypadku natomiast możemy trafić na taki, który został zbudowany z okręgów, w których umieszczono półki. Nieregularne rozmieszczenie części składowych takiego regału idealnie podkreśla jego subtelny, nienarzucający się wyglądem, charakter. Nowoczesność bardzo lubi takie rozwiązania.

Materiał utworzony we współpracy z serwisem dekoracjawentrz.pl