Czym kierować się przy wyborze Szkoły Rodzenia? PDF Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 14 stycznia 2015 12:16

Czym kierować się przy wyborze Szkoły Rodzenia?

Będąc w ciąży, zwłaszcza, gdy oczekujemy narodzin pierwszego dziecka, warto wziąć udział w zajęciach przygotowujących do porodu. Przed przyszłymi rodzicami stoi wtedy ważna decyzja, a mianowicie wybór odpowiedniej szkoły rodzenia. Wybór jest duży, zwłaszcza w większych miastach. Dostępne są zarówno szkoły bezpłatne (zajęcia finansowane są przez NFZ) oraz prywatne, gdzie za kurs płacą rodzice. Większość tych drugich proponuje uczestnikom kilka rodzajów kursów do wyboru. W zajęciach może uczestniczyć ciężarna oraz osoba towarzysząca (z reguły jest to partner, ale może to być ktoś inny z rodziny bądź przyjaciół).

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze szkoły rodzenia?

Odpowiednim czasem na rozpoczęcie zajęć jest 22-24 tydzień ciąży. Zdążymy się wówczas przygotować do porodu nawet gdyby miał on miejsce nieco wcześniej, niż planowany termin. Część kobiet jeszcze wówczas pracuje, więc warto sprawdzić, czy godziny zajęć nie kolidują z innymi obowiązkami oraz czy partnerowi również odpowiadają terminy. Ważna jest również lokalizacja szkoły – czy osoby nieposiadające samochodu będą mogły wygodnie dojechać na spotkania.

Czasem jednak warto zdecydować się na dojazdy, jeżeli dana szkoła posiada ciekawszą ofertę zajęć. Niestety zdarza się, że opis zajęć na stronie internetowej nie jest później realizowany lub niektóre tematy omówione są zdawkowo. Zachęcam do osobistego kontaktu z osobami prowadzącymi szkołę i weryfikacji oferty. - radzi Anna Pomajda z centrum dla kobiet w ciąży.

Zajęcia w szkole rodzenia to nie tylko przygotowanie do porodu. Dobra placówka oferuje znacznie więcej. W programie powinny znaleźć się tematy związane z ostatnimi tygodniami ciąży, zagadnienia związane z psychicznym i fizycznym przygotowaniem do porodu, jak również informacje o połogu, opiece nad noworodkiem, karmieniu piersią. Przyszła mama i przyszły tata z pewnością chcieliby wiedzieć jak najlepiej przygotować się do rodzicielstwa, by podołać nowym obowiązkom w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Wybierając szkołę rodzenia koniecznie dowiedzcie się, kto prowadzi tam zajęcia. Mamy prawo oczekiwać, że personel będzie posiadał profesjonalne przygotowanie oraz doświadczenie zawodowe. W niektórych szkołach wszystkie zajęcia prowadzi jedna osoba, z reguły położna. Są jednak szkoły, gdzie pracuje kilku specjalistów w dziedzinie okołoporodowej. Położna omawia z uczestnikami m.in. objawy przepowiadające poród, przebieg porodu, połóg. Fizjoterapeuta (najlepiej z przygotowaniem do pracy z kobietami w ciąży) prowadzi zajęcia ruchowe dla ciężarnych oraz uczy, jak w prawidłowy sposób podnosić dziecko, przewijać, nosić na rękach. Doula m.in. opowiada o naturalnych metodach łagodzenia bólu porodowego. Psycholog porusza tematy związane z budowaniem więzi miedzy dzieckiem a rodzicami oraz przedstawia zagadnienia związane z rozwojem psychoruchowym dziecka w pierwszych miesiącach życia. Wskazówki dotyczące karmienia piersią podaje doradca laktacyjny, a dietetyk opowie o odżywaniu się w ciąży i podczas karmienia piersią. Taki zespół specjalistów-praktyków z pewnością przekaże rzetelną wiedzę.

Uwzględniając potrzeby klientów, szkoły rodzenia oferują różnego rodzaju kursy. Te podstawowe zwykle obejmują około 10 spotkań (dobrze, gdyby uwzględniały także zajęcia ruchowe) i odbywają się raz albo dwa razy w tygodniu. Dla bardziej zapracowanych dobrym wyborem będą kursy weekendowe, czyli szkoła rodzenia w pigułce (jeden lub dwa weekendy). Jest to również dobra opcja dla kobiet/par przygotowujących się do kolejnych narodzin. Można też zdecydować się na kurs indywidualny, gdzie my decydujemy o terminach i możemy modyfikować tematykę spotkań zgodnie z naszymi potrzebami. Taki kurs jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które ze względów medycznych muszą leżeć w domu (wówczas zajęcia odbywają się u klientki). Dla kobiet, które już wiedzą, że poród odbędzie się poprzez cięcie cesarskie też przygotowano specjalne zajęcia. Niektóre szkoły proponują w pakiecie zajęć naukę noszenia w chustach czy masażu dziecięcego Shantala. Jeżeli w ramach szkoły nie ma zajęć ruchowych dla ciężarnych można znaleźć inne miejsca oferujące tego typu zajęcia, a kondycję i sprawność z pewnością warto zadbać.

Uzupełnieniem wiedzy lub czasami alternatywą dla zajęć w typowej szkole rodzenia mogą być spotkania z Doulą, która również przygotuje nas do porodu i rodzicielstwa. Może też być obecna przy porodzie. Spotkania są okazją do omówienia oczekiwań rodzącej względem Douli (jeżeli będzie towarzyszką podczas porodu), wspólnego stworzenia Planu Porodu oraz zapoznania się z naturalnymi metodami łagodzenia bólu porodowego.

Podsumowując, zdobycie rzetelnej wiedzy i praktycznych umiejętności dotyczących porodu i pierwszych tygodni rodzicielstwa doda Wam pewności siebie i zmniejszy Wasze lęki i obawy przed nieznanym. Ułatwi Wam też wejście w nową rolę życiową, czyli bycie Mamą i Tatą.

Artykuł napisany we współpracy z Anną Pomajdą - właścicielką centrum dla kobiet w ciąży - rodzicebezobaw.pl