Polski gwiezdny niszczyciel z 40000 klocków Lego Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 10 grudnia 2014 15:13

POLSKI GWIEZDNY NISZCZYCIEL Z 40 000 KLOCKÓW LEGO® PODBIJA ŚWIATOWE MEDIA!


Największym w Polsce Gwiezdnym Niszczycielem, zbudowanym z 40 000 klocków LEGO, zachwycają się najważniejsze portale branżowe na świecie. Statek kosmiczny z sagi filmowej „Gwiezdne wojny" w wersji LEGO waży 50 kg i mierzy 2 metry. Jego autorem jest Jarosław Książczyk ze Stowarzyszenia Zbudujmy.to!, skupiającego AFOL-sów, czyli dorosłych fanów LEGO.


Polski model wyróżnia to, że jest zbudowany w całości „klockami bokiem", dzięki czemu jego powierzchnia jest gładka, pozbawiona klasycznych, klockowych „kropek" i do złudzenia przypomina modele statków kosmicznych używanych przez George'a Lucasa podczas kręcenia „Gwiezdnych wojen". O jego powstaniu napisały najważniejsze portale branżowe m.in. cnet.com, escapistmagazine.com, dvice.com, nerdist.com, gizmodo.com, brothers-brick.com.
- Od dawna marzyłem, by zbudować ten statek kosmiczny. Jest coś urzekającego w jego prostej formie. Wygląda jak wielki szary trójkąt, nie ma dziur, jest jednokolorowy i dzięki temu stosunkowo tani. Gdybym chciał zbudować 2-metrowy samochód, koszt byłby dużo większy. Wystarczyło więc kupić 40 000 szarych klocków LEGO, co stanowi równowartość używanego, ale całkiem niezłego samochodu. Niektórzy ludzie są szaleni... - mówi Jarosław Książczyk (fot. z lewej), autor pomysłu i wykonawca Gwiezdnego Niszczyciela, 29-letni programista komputerowy w firmie telekomunikacyjnej, zrzeszony w Zbudujmy.to!, polskim stowarzyszeniu skupiającym AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), dorosłych fanów LEGO.

Polski Gwiezdny Niszczyciel składa się z 40 000 klocków LEGO, waży 50 kg, a jego wymiary to 202 x 125 x 58 cm. Składanie modelu Jarek Książczyk rozpoczął na początku roku, a ukończył w październiku 2014. Budował jak zwykle - na żywo, w ciemno, bez żadnych planów. Posiłkował się jedynie oficjalnymi źródłami ze świata Star Wars, dzięki czemu znał wymiary i szczegóły oryginalnego statku. Prototypy i pomysły konsultował ze społecznością Stowarzyszenia Zbudujmy.to! i serwisu Flickr!. Z kolei skomplikowany układ elektryczny zasilający 9 metrów ledowych listew i oświetlających wnętrze modelu w zależności od natężenia światła w pomieszczeniu, w którym się znajduje, pomógł mu skonstruować ojciec.
Nieukończony jeszcze Gwiezdny Niszczyciel był pokazywany w wakacje na wystawie „Morze klocków" w Swarzewie, ukończony już można było podziwiać na Wystawie Budowli z Klocków LEGO w listopadzie w Kielcach, a od 13 grudnia do 15 lutego 2015 roku będzie pokazywany na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Więcej informacji:
www.LEGO.pl , www.facebook.com/LEGO , Club LEGO-club.lego.com/pl -pl 


Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre". Nazwa jest zbitką wyrazów Leg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze". Dopiero w 1947 roku z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela - Godfred Kirk Christiansen - opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu.
System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenie niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!
Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy LEGOLAND, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki LEGOLAND istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.
W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technics, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej - Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym br. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.
Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi" ponad 5 miliardów ludzików LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi sztuki, filmu, architektów czy nauczycieli akademickich. Czy mogło być inaczej skoro jedynym ograniczeniem w używaniu produktów LEGO jest ludzka wyobraźnia?
LEGO, the LEGO logo and the Minifigure are trademarks and/or copyrights of the LEGO Group.
© 2014 The LEGO Group. All Rights Reserved.
© 2014 Lucasfilm Ltd. & TM. All rights reserved.

 

/źródło - Plus PR/


 

 

Poprawiony: środa, 10 grudnia 2014 15:26