Elbląg - powstanie i historia miasta Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 04 grudnia 2014 12:28

Elbląg - powstanie i historia miasta

Historia Elbąga zaczyna się w 1237 roku, kiedy nad rzeką Elbląg krzyżacy ulokowali swój zamek. Nie długo później powstała w tym miejscu osada - Elbing. Dzięki wsparciu Zakonu Krzyżackiego początkowo niewieli przyczółek przerodził się w prężnie rozwijający się ośrodek handlowo-portowy.

 

Początki Elbląga

Warto wspomnieć, że Elbląg jako jedyne miasto Prus Krzyżackich miało wówczas znaczne posiadłości ziemskie rozciągające się po obu stronach rzeki Nogat i częściowo na prawym brzegu rzeki Elbląg. Były one jednym ze źródeł jego dochodów. 10 kwietnia 1246 roku miasto otrzymało przywilej lokacyjny. Był on dowodem uznania dla zasług mieszczan w powstrzymywaniu ataków Prusów na ziemie zakonne oraz gdańskiego księcia Świętopełka. Te fakty nie pozostały bez wpływu na podjęcie decyzji o umiejscowieniu w Elblągu w 1251 roku siedziby zwierzchnich władz krzyżackich. Przez 58 lat rezydował w tym mieście przed przeniesieniem stolicy zakonu z Wenecji do Malborka mistrz krajowy.

Elbląg jako największy port na Pomorzu

Jak wiadomo, podstawą potęgi gospodarczej średniowiecznego Elbląga był handel dalekomorski. Ten największy port na Pomorzu Nadwiślańskim przyjmował statki, między innymi pod banderami Francji, Niderlandów, Flandrii i Anglii. W pierwszych latach panowania Stefana Batorego, a zwłaszcza w okresie buntu Gdańska, na rozkaz króla eksport polskich towarów odbywał się przez port elbląski. Trwało to jednak krótko. Ożywienie nastąpiło ponownie po 1586 roku po utworzeniu w Elblągu angielskiej Kompanii Wschodniej prowadzącej wymianę towarów na dużą skalę. Przynosiło to miastu znaczne dochody. W tym właśnie czasie rozbudowano port i ratusz, a na Starym Mieście wzniesiono wiele renesansowych kamieniczek. Jego znaczenie zmalało nie tylko z powodu wkroczenia na arenę międzynarodową Gdańska jako portu morskiego, ale także pogorszenia się warunków żeglugowych poprzez zapiaszczenie Nogatu - bezpośredniego połączenia z Wisłą.

Okupacja Szwedów

Od 1626 roku Elbląg był w posiadaniu Szwecji, okupacja i późniejsze epidemie odcisnęły swoje piętno. Od drugiej połowy XVIII wieku miasto na domiar złego trawił kryzys gospodarczy. Po włączeniu miasta do Prus impas został przerwany. W XIX wieku, zbudowano Kanał Elbląski, a kolej zapewniła mieszkańcom szybką łączność z wieloma europejskimi miastami. Powstające fabryki i stocznia to przejawy industrializacji, jak dokonała się w tym czasie. Po II wojnie światowej ludność miasta, w przeważającej większości pochodzenia niemieckiego została zmuszona do ucieczki na zachód. W wyniku zniszczeń wojennych i pożarów, jakie dotknęły miasto ponad 60% zabudowy uległo zniszczeniu, w tym wiele zabytków. Po wojnie większość z nich została zrewitalizowana.

Zabytki i atrakcje Elbląga

Miasto może pochwalić się wieloma zbytkami i atrakcjami turystycznymi. Elbląska starówka jest magicznym miejscem, można tam zobaczyć: Bramę Targową, czyli fragmenty dawnych murów obronnych; Katedrę Świętego Mikołaja, na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywaną. Dziś Elbląg to ważny ośrodek kulturalny, przemysłowy i akademicki w województwie warmińsko-mazurskim. Krok po kroku odzyskuje swoje dawne znaczenie.

 

Artykuł powstał dzięki portalowi www.kopalniapracy.pl oferującemu pracę w Hotelarstwie.

Poprawiony: czwartek, 04 grudnia 2014 14:21