Przygotuj sypialnię na powiększenie rodziny Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 26 listopada 2014 08:08

Przygotuj sypialnię na powiększenie się rodziny

Dwie kreski na teście ciążowym to znak, że rodzina niebawem się powiększy. Oprócz przygotowań emocjonalnych i fizycznych, ważne jest też właściwe zorganizowanie przestrzeni życiowej, aby zarówno maluszek jak i rodzice czuli się swobodnie i komfortowo.

 

Materac dziecięcy Janpol Talia
Przyjście na świat nowego członka rodziny łączy się z innym porządkiem życia domowego, również tego związanego z aranżacją przestrzeni. Jak więc przygotować sypialnię na przyjście nowego mieszkańca?

Łóżeczko w sypialni
Wielu rodziców decyduje się przemeblować sypialnię tak, aby zmieściło się w niej łóżeczko. Rozwiązanie to jest wygodne i praktyczne, a co najważniejsze pozwala szybko dotrzeć do malucha i reagować na jego potrzeby. Często wybieranym rozwiązaniem jest ustawienie go tuż obok miejsca spania dorosłych. Na rynku dostępne są tzw. modele dostawne mocowane jednym bokiem do łóżka mamy i taty. Dziecko jest wtedy dosłownie „na wyciągnięcie ręki". Ma swoją przestrzeń, a jednocześnie jest blisko swojego opiekuna. Do takiej dostawki można potem dokupić blokadę i traktować je jako zwykłe łóżeczko. Innym rozwiązaniem jest zakup tradycyjnego łóżeczka. Warto pamiętać, aby nie stawiać go ani koło okna, ani przy kaloryferze. W ten sposób unikniemy zawiania bądź przegrzania niemowlaka. Miejsce snu powinno być ciche i spokojne – na pewno nie wybierajmy lokalizacji w przejściu czy tuż przy drzwiach.

Materac kieszonkowy Janpol Kalipso

Kolejnym etapem przygotowań jest wyposażenie łóżeczka. O ile więc sam kolor mebla czy jego wielkość, nie będą dla bobasa istotne w pierwszych miesiącach życia, o tyle już wygoda snu wpłynie bezpośrednio na jego zachowanie. Komfort snu zapewni przede wszystkim odpowiedni, przetestowany materac. – Fabryka Materacy Janpol oferuje modele dziecięce, które mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka – wyjaśnia Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy. Możemy wybrać więc taki z wkładem piankowym, lateksowym czy kokosowo-lateksowym. Pamiętajmy, że te dziecięce są cieńsze i mają wysokość od około 8 do 14 centymetrów. – Dziecko szybko rośnie dlatego sprawdzajmy czy zakupiony produkt spełnia nadal swoją funkcję. Materac powinien być o min. 20 centymetrów dłuższy niż wzrost dziecka – przypomina T. Goc. Przy zakupie warto wybrać model ze ściąganym pokrowcem, który można prać w temperaturze do 60 stopni. Zaletą będzie także jego dwustronność, która sprawi, że produkt posłuży nam dłużej. Dodatkowo zwróćmy uwagę na jeszcze jedną cechę – właściwości antyalergiczne i higroskopijne.

Razem z rodzicami
Różne są opinie dotyczące wspólnego spania z dzieckiem, które ma tak samo wielu zwolenników co i przeciwników. Ważne jest, aby decyzja o wspólnym spaniu z noworodkiem, była świadomie podjęta i akceptowana przez oboje opiekunów. Jeśli więc decydujemy się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze: właściwy materac. Najlepiej sprawdzi się model kieszeniowy, który niwelować będzie efekt falowania. Maluch nie odczuje zmian pozycji spania mamy czy taty. Ponadto wkład ze sprężynami pracującymi w osobnych kieszeniach, będzie dostosowywał się punktowo do nacisku ciała rodziców, zapewniając każdemu z nich należyty odpoczynek.
– Pamiętajmy, aby materac miał odpowiednią twardość. Zbyt miękki będzie stwarzał niebezpieczeństwo zapadnięcia się dziecka, a zbyt twardy uniemożliwi rozluźnienie mięśni podczas snu – wyjaśnia Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy Janpol. Śpiąc z dzieckiem, warto wyposażyć łóżko we frotową nakładkę higieniczną, zabezpieczającą przed zabrudzeniem. Można ją prać w temperaturze do 95 stopni. Jest mocowana za pomocą gumek, a więc podczas snu nie będzie się zwijać czy przemieszczać.
Pamiętajmy, że sen stanowi ponad 2/3 życia noworodka, dlatego zadbajmy o komfortowy odpoczynek, którzy sprzyjać będzie harmonijnemu rozwojowi.

 

/źródło - /

 

Poprawiony: środa, 26 listopada 2014 08:21