Czyszczenie ogrodu zimowego Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 21 listopada 2014 10:39

Czyszczenie ogrodu zimowego

Posiadanie ogrodu zimowego to niewątpliwie duży komfort i wygoda. Jednak jak w przypadku każdego innego rodzaju budowli, aby zachował on trwałość i właściwie służył nam przez wiele lat, musimy odpowiednio o niego zadbać. Tylko dobrze utrzymany ogród zimowy daje nam gwarancję, że będziemy mogli bez przeszkód doświadczać przyjemności związanej z jego użytkowaniem. Dbałość o ogród zimowy sprowadza się do jego czyszczenia i konserwacji, zaś regularne wykonywanie tych prac pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę podczas czyszczenia oranżerii. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji ogrodu zimowego, które powinien znać każdy jego posiadacz.

Regularne czyszczenie ogrodu zimowego to podstawa

Na początku zadajmy sobie pytanie - po co w ogóle czyścić ogród zimowy? Przecież jest regularnie spłukiwany przez deszcz, a drobne zabrudzenia i tak powstaną na nowo niedługo po zakończeniu sprzątania. Odpowiedź jest prosta - czyszczenie ogrodu zimowego ma na celu nie tylko zapewnienie jego estetycznego wyglądu, ale też odpowiedniej trwałości elementów, z których on się składa oraz właściwe wypełnianie powierzonych mu zadań. Nawet drobne zabrudzenia mogą powodować trwałe przebarwienia na powierzchni konstrukcji ogrodu, a ich konsekwencją może być nawet osłabienie struktury materiału konstrukcyjnego. Ponadto, duża ilość zanieczyszczeń na powierzchni dachu sprzyja rozwojowi mchów, które skutecznie utrudniają dostęp światła słonecznego do jego wnętrza, bezpośrednio ograniczając korzyści płynące z posiadania oranżerii.

Aby właściwie zadbać o ogród zimowy, czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz w roku, w okresie jesiennym, jeszcze przed nastaniem mrozów, niemniej jednak zaleca się, aby czyszczenie przeprowadzać dwukrotnie.

Jak czyścić ogród zimowy?

Czynność ta nie należy do skomplikowanych, choć trzeba przyznać, że jest dość czasochłonna. Większość ogrodów można czyścić z poziomu gruntu, choć w niektórych przypadkach użyteczna okazuje się także drabina. Czyszczenie powierzchni zewnętrznej najłatwiej przeprowadzić z użyciem myjki ciśnieniowej - woda pod odpowiednim ciśnieniem świetnie radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami powstającymi na szybach oraz profilach konstrukcyjnych. Ponadto, myjka ciśnieniowa umożliwia łatwą aplikację środków czystości. Pamiętajmy, by używać tylko środków przeznaczonych do danego typu ogrodu - różnego rodzaju środki uniwersalne lub inne chemikalia, które nie są przeznaczone do czyszczenia oranżerii, mogą mieć negatywny wpływ na konstrukcję oraz uszkadzać chroniące ją powłoki.

Niektóre ogrody zimowe mogą wymagać okresowego stosowania specjalnych past lub impregnatów, których zadaniem jest utworzenie dodatkowej warstwy ochronnej na powierzchni konstrukcji. Dotyczy to w szczególności ogrodów wykonanych z drewna, choć w sprzedaży są także środki przeznaczone do konstrukcji aluminiowych. Czynność tę należy wykonać po dokładnym umyciu powierzchni zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Po umyciu powierzchni zewnętrznej, przychodzi czas na oczyszczenie rynien z zalegających w nich zanieczyszczeń i liści. Drożny układ odprowadzania wody jest szczególnie ważny w zimie, kiedy to konstrukcja podlega dodatkowym obciążeniom związanym z ciężarem śniegu.

Końcowym etapem procesu konserwacji ogrodu zimowego jest oczyszczenie skrzydeł drzwiowych i okiennych oraz nasmarowanie uszczelek, by lepiej przylegały i zapobiegały niekontrolowanemu przepływowi powietrza. Przed sezonem zimowym wskazane jest też naoliwienie zawiasów oraz zaaplikowanie środków przeciw zamarzaniu we wszystkich zamkach w drzwiach.

Czyszczenie ogrodu zimowego jest stosunkowo prostym, choć czasochłonnym procesem. Warto jednak poświęcić temu odpowiednią ilość czasu, by jak najlepiej zabezpieczyć konstrukcję przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Stosując się do powyższych wskazówek możemy mieć pewność, że oranżeria będzie przez wiele lat pięknie się prezentować i właściwie spełniać swoją funkcję.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Drebud specjalizującej się w indywidualnych projektach okien i drzwi, przydomowych ogrodów zimowych oraz fasad.