Projektant wnętrz: praktyczny artysta
Wpisany przez W.P.   
piątek, 07 listopada 2014 15:41

Projektant wnętrz: praktyczny artysta

Urządzanie mieszkania lub powierzchni biurowej to zadanie niezwykle czasochłonne, o czym przekonał się każdy właściciel nieruchomości przeznaczonej do remontu. Musisz zaplanować czynności robocze krok po kroku, dobrać ekonomiczne materiały budowlane, dekoracje, zoptymalizować kolorystykę, wynająć fachowców. Tak naprawdę zajmując się powyższymi czynnościami samodzielnie wcale nie oszczędzasz, a raczej narażasz się na ogrom błędów technicznych. Projektanci wnętrz to praktyczne i znacznie lepsze rozwiązanie.

Dlaczego?

Projektant wnętrz odpowiada za zaaranżowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Co zyskujesz przede wszystkim na współpracy z projektantem? Omawiasz z nim swój pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, np. w wersji uproszczonej, a po ustalonym czasie otrzymujesz kilka opcji aranżacyjnych do oceny.

Nowoczesne biura projektowe, ulokowane głównie w Warszawie posługują się do prezentacji multimedialnymi formami, a zatem swoje pomieszczenie widzisz przed wykonaniem jakichkolwiek działań w wersji wirtualnej. To zdecydowanie ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji o wynajęciu specjalisty.

Komplementarna współpraca międzybranżowa mile widziana

Mało tego. Lepsi projektanci wnętrz współpracują z doświadczonymi przedsiębiorstwami budowlanymi, a tym samym mogą przesuwać ściany lub wyburzać przejścia w zależności od oczekiwań inwestora. Warszawa działa właśnie we wskazany wyżej sposób i ściąga obecnie największą ilość „artystów nieruchomości”, ponieważ szczególnie firmy ukochały sobie aranżację wnętrz powiązaną ze strategią identyfikacji wizualnej. Warszawski rynek projektantów jest tak nasycony zleceniami, że kosztorysy dostajesz właściwie od ręki.

Przekazanie całkowitej odpowiedzialności bardzo istotne

Kosztorys i optymalizacja kosztów to jeden z największych plusów z punktu widzenia zamawiającego. Projektanci wnętrz biorą też na siebie zadania nadzorcze. To spora korzyść ze względu na oszczędność czasu inwestora, który nie musi martwić się nad powodzeniem przedsięwzięcia. Firmy budowlane mają w zwyczaju oszustwa na materiałach budowlanych. Projektantowi wnętrz takie wpadki się nie zdarzają i jego pomoc gwarantuje inwestorowi większy autorytet względem innych powiązanych z remontem jednostek.

Jak wytypować najlepszego projektanta wnętrz? 

Takiego człowieka musi wyróżniać bogate portfolio i znajomość najnowszych osiągnięć w branży budowlanej, designerskiej. Architektami wnętrz stają się najczęściej absolwenci akademii sztuk pięknych. Wykształcenie to jednak aspekt poboczny (wskazówka). Niezbędne stanie się poznanie projektanta na żywo lub przeprowadzenie z nim konsultacji za pośrednictwem mediów wirtualnych - a w tym punkcie znowu przewodzi Warszawa.

Dobrze postawić na projektanta mającego kontakty w sektorze dekoracji, znającego rynek antykwariatów, pchlich targów. W takich miejscach łatwo odnaleźć oryginalne pozycje do wykończenia niestandardowych pomieszczeń. Unikaj projektantów, którzy nie biorą odpowiedzialności za usunięcie ewentualnych błędów.

Kto stawia na dekoratorów? 

Outsourcing usług wykończeniowych to sprawa popularna, głównie wśród inwestorów remontujących tanio nieruchomości do długoterminowego wynajmu i firm zainteresowanych wzorowym (wizerunkowym) kontaktem z klientem. Dekorator wnętrz chociaż drogi eliminuje najpoważniejsze błędy budowlane, a wręcz daje gwarancję optymalizacji otoczenia zgodnego z indywidualnymi preferencjami.

Inspiracją do napisania tekstu były prace, jakie wykonali projektanci wnętrz z Art Project Studio z Warszawy, biura zajmującego się aranżowaniem domów i firm.