Oszczędne podgrzewanie wody, czyli przegląd zalet bojlerów
Wpisany przez W.P.   
środa, 05 listopada 2014 11:12

Oszczędne podgrzewanie wody, czyli przegląd zalet bojlerów

Jeszcze przed zasiedleniem domu musimy zastanowić się nad tym, jak zagwarantować tani, efektywny, a jednocześnie jak najmniej awaryjny dostęp do ciepła, w tym do ciepłej wody użytkowej. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań wydaje się w tym kontekście zakup bojlera.

Przegląd zalet bojlera

Entuzjaści bojlerów uważają, że inwestycja w grzałki do bojlera ma sens z przynajmniej kilku powodów. W pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na wydajność tego urządzenia, okazuje się bowiem, że bojler jest w stanie zaopatrzyć w ciepłą wodę użytkową nawet kilka jednostek. Nowoczesne bojlery są zresztą wykorzystane w możliwość akumulacji większej ilości c.w.u., jeśli więc istnieje taka potrzeba, możemy zachować ją na później ograniczając nasze wydatki.
Nie mniej istotne wydaje się to, że dzięki dobranym we właściwy sposób grzałkom do bojlera, ogrzewanie wody może być tańsze niż zazwyczaj, a przecież nie od dziś wiadomo, że koszty związane z eksploatacją domu jednorodzinnego potrafią być niemałym zmartwieniem ich mieszkańców. Woda jest podgrzewana w relatywnie krótkim czasie, a korzystanie z energii elektrycznej staje się możliwe wówczas, gdy jest ona najtańsza.

Rodzaje bojlerów

Najbardziej klasyczny podział mówi o bojlerach wiszących zwanych też poziomymi oraz o bojlerach stojących, funkcjonujących także jako pionowe. Nie jest to jednak jedyne kryterium ich rozróżniania, duże znaczenie dla nabywców posiada bowiem nie tylko budowa, ale i wyposażenie urządzenia. Zarówno bojlery wiszące, jak i stojące są oferowane w wersji bez wężownicy, możemy przy tym wejść w posiadanie rozwiązania wyposażonego nie tylko w jedną, ale i w kilka wężownic różnego rodzaju.
Mówiąc o nowościach na rynku, które przyjęły się na nim i spotykają się z żywym zainteresowaniem ze strony nabywców wskazujemy przede wszystkim na bojlery elektryczne chwalone przede wszystkim dlatego, że gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa i większą wydajność osobom decydującym się na ich użytkowanie. Bojlery elektryczne dzielimy zazwyczaj na przepływowe i pojemnościowe, w każdym przypadku możemy jednak spotkać się z dodatkowymi podziałami w zależności od tego, jak są one zbudowane i jakie dodatkowe funkcje posiadają.

Grzałki do bojlera i ich znaczenie

Bojler jest skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na tanie podgrzewanie wody, jeśli jednak chcemy korzystać z niego maksymalnie efektywnie, powinniśmy zastanowić się nad zakupem grzałki. Elektryczne grzałki do bojlera podnoszą jego wydajność, osoby decydujące się na ich zakup chwalą jednak i to, że pozwalają na spore oszczędności.
Ich zastosowań jest co najmniej kilka, choć bowiem grzałka może być włączona przez cały czas, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby uruchamiać ją jedynie wówczas, gdy chcemy skorzystać z ciepłej wody albo ustawić jej włącznik tak, by uruchamiał się każdorazowo o tej samej, wyznaczonej przez nas wcześniej godzinie.


Oczywiście, nie do wszystkich grzałek do bojlera możemy mieć jednakowe zaufanie, przed ich zakupem warto więc zorientować się, jakie parametry sprawdzą się najlepiej w odniesieniu do naszego urządzenia, a także, jaki producent jest w stanie zaoferować najbardziej solidne rozwiązania charakteryzujące się pewną przystępnością cenową.

Autor artykułu:

artykuł powstał we współpracy z egniazdka.pl