Metody laserowej korekcji wzroku Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 21 października 2014 10:18

Metody laserowej korekcji wzroku

Wady wzroku takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm bywają bardzo uciążliwe w życiu codziennym. Korygowanie ich za pomocą soczewek kontaktowych albo okularów ma na celu jedynie opóźnienie lub zahamowanie rozwoju choroby. Dzięki rozwojowi medycyny, w tym także okulistyki możemy skorzystać z wielu zabiegów laserowej korekcji wzroku i pożegnać się z soczewkami i okularami. Istnieją 3 zabiegi, z których możemy skorzystać.

Metoda LASIK

Zabieg LASIK przeprowadza się u pacjenta w znieczuleniu miejscowym. Jest on bezbolesny i trwa około 20 minut. W czasie trwania operacji pacjent ma za zadanie wodzić wzrokiem za wiązką zielonego światła. Lekarz w tym czasie odcina cienki płatek rogówki, następnie przesuwa bezpośrednio po niej laserem. Po zabiegu odcięty płatek umieszcza się na swoim miejscu, a pacjent przez około 3 minuty oko musi pozostać otwarte. Następnie pacjent odpoczywa przez około 2,5 godziny z zamkniętymi oczami. Po tym czasie może opuścić gabinet, a następnego dnia powinien zgłosić się na badanie kontrolne.

Metoda EpiLASIK

Jest to zabieg bardzo zbliżony do LASIK z jedną tylko różnicą. Podczas EpiLASIK nie odcina się całkowicie płatka rogówki, tylko odseparowuje się go przy pomocy epikeratomu i delikatnie odchyla. Pozwala to na uniknięcie ryzyka odklejenia się płatka rogówki po zabiegu. Zabieg również wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest to metoda stosowana u pacjentów prowadzących na co dzień intensywny tryb życia (sportowcy, żołnierze, policjanci).

Metoda femtoLASIK (iLASIK)

FemtoLASIK to najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna metoda korekcji wad wzroku, przy której stosuje się laser femtosekundowy sterowany komputerowo, dzięki czemu jest o wiele bardziej precyzyjny. W dwóch wcześniejszych metodach laser sterowany jest manualnie przez chirurga. Kolejną różnicą jest to, że laser nie oddziałuje na głębsze warstwy rogówki, tylko na jej powierzchni tworzy cienki płatek zabezpieczający oko. Metoda ta daje najszybszy efekt i gwarantuje błyskawiczny powrót do zdrowia po zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Przez kilka dni podczas wychodzenia na zewnątrz należy używać okularów przeciwsłonecznych i unikać zbyt jaskrawego światła. Zaleca się również niekorzystanie z kąpieli słonecznych i z basenu. Unikamy w ten sposób ryzyka infekcji. Na jakiś czas zrezygnować należy z ciężkiego wysiłku fizycznego. Stosując się do kilku prostych zaleceń szybciej odzyskamy pełną sprawność i ostrość widzenia.

Wybór metody laserowej korekcji wady wzroku musi być skonsultowany nie tylko ze specjalistą z dziedziny okulistyki, ale również z innymi specjalistami. Jednym z przeciwwskazań do zabiegu jest np.: reumatoidalne zapalenie stawów. Z chorób oczu uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu wyróżnia się: jaskrę, zaćmę i odwarstwienie siatkówki, zespół suchego oka stożek rogówki oraz zmiany na dnie oka. Sam zabieg poprzedzony zostaje szeregiem badań, które mają na celu wyeliminowanie możliwych powikłań. Korekcja wad wzroku metodami laserowymi jest w większości przypadków bezbolesna, a stosunkowo szybka rekonwalescencja po zabiegu nie jest uciążliwa. Wszystko to sprawia, że są one coraz częściej stosowane u pacjentów i cieszą się wśród nich dużą popularnością.

Źródło: http://www.kardiotel.pl/laserowa-korekcja-wzroku