Szczotka i pasta w ruch, czyli o higienie jamy ustnej dla najmłodszych Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
sobota, 11 października 2014 14:57

Szczotka i pasta w ruch, czyli o higienie jamy ustnej dla najmłodszych

Mycie zębów i nauka higieny jamy ustnej to aspekty wychowawcze, który mogą zejść na dalszy plan przy ogromie obowiązków składających się na opiekę nad małym dzieckiem. Samodzielne korzystanie z toalety, chodzenie czy jedzenie – oto umiejętności, które pragniemy, by nasze dzieci opanowały w pierwszej kolejności. Kiedy i jak zatem uczyć maluszki dbałości o zęby?

 

Specjaliści są jednego zdania: naukę higieny jamy ustnej powinniśmy rozpoczynać jak najwcześniej. Co to znaczy? Już czteromiesięczne niemowlęta, którym rosną pierwsze zęby, powinny być oswajane z dotykiem szczoteczki lub wacika. W tak wczesnym wprowadzeniu pielęgnacji nie chodzi tylko o przyzwyczajenie dziecka do nowych nawyków, ale także o ochronę szkliwa zębów mlecznych – przekonuje Magdalena Kalinowska, ekspert ds. naturalnej pielęgnacji dzieci.
Jeśli wiemy już kiedy rozpocząć naukę oraz samą opiekę nad jamą ustną maluchów, pozostaje pytanie: jak się do niej przygotować?

Szczoteczka do zadań specjalnych
Do trzeciego roku życia, zanim dziecko nauczy się samodzielnie płukać usta, rodzice są niezbędnymi towarzyszami przy myciu zębów. Na czym polega ich zadanie? Już w momencie, gdy u maluszka pojawiają się pierwsze zęby, rodzic powinien przecierać je delikatnie wacikiem. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do tego typu narzędzi bo obawiamy się włókien bawełny pozostających w buzi dziecka, możemy wybrać szczoteczkę. W sprzedaży dostępne są niewielkie modele z miękkim włosiem, wykonane z silikonu medycznego, które możemy założyć na palec, zyskując przy tym lepszą kontrolę czyszczenia oraz pewność, że nie urazimy wrażliwych dziąseł malucha. Taką szczoteczką z łatwością wykonamy masaż obolałych uciążliwym ząbkowaniem dziąseł i przyniesiemy odrobinę ulgi niemowlęciu.

Zero fluoru
Kiedy dziecko będzie starsze możemy rozpocząć również stosowanie pasty do zębów. W grę wchodzą jedynie te bez zawartości fluoru, który w większych ilościach jest szkodliwy także dla dorosłych. Aby stworzyć wokół mycia zębów jak najwięcej przyjemnych skojarzeń możemy wybrać dla malucha pastę o jego ulubionym smaku. Porzeczka, mięta, truskawka – z pewnością trafimy w gusta naszej pociechy. Nieufnych rodziców zapewniamy, że składniki naturalne zawarte w pastach bez fluoru czyszczą delikatnie i dokładnie, a ponadto pielęgnują jamę ustną malucha, czego nie można powiedzieć o tradycyjnie znanych pastach dla dzieci.

Trzylatek i jego mleczaki
Trzeci rok życia dziecka to z wielu względów moment przełomowy, również, jeśli chodzi o pielęgnację jamy ustnej. Trzylatek zazwyczaj potrafi już samodzielnie płukać usta i jest w pełni gotowy, by rozpocząć samodzielne mycie zębów. Rodzice zaś awansują na pozycję instruktorów szczotkowania. Jeśli dziecko od najmłodszych lat było przyzwyczajane do szczoteczki, nie powinniśmy napotkać problemów. Jednak bywa i tak, że szczotkowanie może się znudzić. Dlatego tak ważne jest, by uatrakcyjniać tę czynność i zrobić z niej dobrą zabawę. Wybór własnej szczoteczki, rodzinne mycie zębów – tutaj wszystkie chwyty są dozwolone. Gra warta jest świeczki, gdyż mleczne zęby towarzyszą dziecku aż do 12 roku życia. Jak wiemy, szkliwo pierwszych zębów jest słabo zmineralizowane i szybko ulega próchnicy, która prowadzi do licznych problemów, kończących się w najlepszym wypadku bólem i płaczem maluszka.

Zdrowe lizaki?
W wyrabianiu dobrych nawyków u dziecka czasem wielką pomocą mogą być słodkie nagrody. W ofercie sklepów znaleźć można lizaki posiadające Znak Akceptacji Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które dzięki naturalnemu składowi i zawartości witamin nie tylko są zdrową przekąską, ale także wzmacniają odporność dzieci oraz wspomagają rozwój zębów i kości. Zdecydowanie warto sięgnąć także po taką formę uatrakcyjnienia nauki szczotkowania.
Wszystkie niezbędne w pielęgnacji dziecięcych ząbków przedmioty można znaleźć w sklepie internetowym: www.ekomaluch.pl

 

/źródło - /

 

Poprawiony: sobota, 11 października 2014 15:34