Zadbaj o niższe rachunki zimą!
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 29 września 2014 12:06

Zadbaj o niższe rachunki zimą!

Domowe wydatki to przede wszystkim rachunki. To one pochłaniają ponad połowę budżetu. Jesień i zima to okres kiedy wydatki rosną, bo dochodzi do nich między innymi koszt ogrzewania. Co zrobić aby zoptymalizować domowy budżet i zaoszczędzić?

 

Jesienno – zimowe wieczory nie zachęcają do aktywnego spędzania czasu wolnego. Przygnębiająca pogoda i niskie temperatury powodują, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domowym zaciszu. To również czas, kiedy nasz budżet domowy się uszczupla ze względu na... rosnące rachunki. Zużycie gazu czy energii elektrycznej w okresie jesienno - zimowym wzrasta niekiedy nawet dwukrotnie. Jak zaoszczędzić? Poniżej 10 praktycznych porad, które oszczędzą Twój portfel!

1. Postaraj się wyregulować temperaturę panującą w pomieszczeniach – temperatura 21st. C w zupełności wystarczy.
2. Zamykaj drzwi do pomieszczeń, w których nikt nie przebywa.
3. Zadbaj o izolację drzwi i okien.
4. Zmień sprzedawcę gazu i prądu – to realne oszczędności. Oferty alternatywnych sprzedawców znajdziesz w Internecie. Niektórzy sprzedawcy, jak np. Energetyczne Centrum SA, gwarantują stała i niską cenę, dzięki czemu możesz dodatkowo zabezpieczyć się również przed ewentualnymi podwyżkami. Warto sprawdzić aktualne cenniki i porównać oferty.
5. Podczas gotowania używaj palnika odpowiedniego do wielkości garnka - płomienie mają podgrzewać naczynie od spodu, a nie rozchodzić się po jego ściankach. W ten sposób nie dość, że energia marnuje się uciekając po bokach, to narażamy się również na przypalenie uchwytów.
6. Gotuj pod przykryciem - jeśli gotujemy coś pod przykrywką, możemy być pewni, że osiągnie pożądaną temperaturę przynajmniej o kilka minut szybciej niż gdyby pozostało odkryte.
7. Zmniejsz płomień po zagotowaniu - Na początku przygotowywania posiłku dobrze jest użyć dużego gazu, jednak do podtrzymania temperatury nie potrzeba aż takiej ilości ciepła.
8. Nie syp soli przed zagotowaniem wody - Woda zagotuje się szybciej jeśli poczekasz z jej posoleniem.
9. Zadbaj o czystość garnków i patelni - Szczególnie w przypadku patelni koncentrujemy się najczęściej na czystości jej wierzchniej części, natomiast przypalone spody potrafią znacznie zakłócić sprawność przekazywania ciepła.
10. Sprawdź, czy meble bądź zasłony nie przysłaniają kaloryferów w Twoim domu. To niestety złodzieje ciepła.

Wprowadzenie w życie chociaż kilku z wyżej wymienionych porad, na pewno pomoże nam osiągnąć cel – zredukować zużycie gazu i energii a co za tym idzie - obniżyć rachunki! Jesień i zima zbliżają się nieubłaganie, dlatego już teraz warto przemyśleć co możemy zrobić aby w tym roku zaoszczędzić!

/źródło - /

 

Poprawiony: poniedziałek, 29 września 2014 12:12