Jesienny przewodnik ogrodnika Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 24 września 2014 15:37

Jesienny przewodnik ogrodnika


Nadszedł czas pożegnania z latem. Jesień kończy sezon w ogrodzie, jednak nie zwalnia nas z prac, jakie musimy w nim wykonywać. Co więcej, jest to pora, od której zależy wygląd naszej działki w następnym roku. Przeanalizujmy krok po kroku, jakie prace należy wykonać teraz, aby cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę i lato.


Po pierwsze – sadź!
Narcyzy, krokusy, tulipany i hiacynty - ozdabiają ogród i zachwycają szeroką gamą kolorów wczesną wiosną (zanim jeszcze na drzewach pojawią się liście). Rośliny te zimują w ziemi, dlatego by cieszyć się ich pięknem, należy posadzić je już jesienią. Warto zrobić to trzymając się kilku niezawodnych zasad. Do posadzenia wybieramy  duże i zdrowe cebule, które nie mają uszkodzeń mechanicznych. Powinny być w stanie spoczynku, czyli nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można wymoczyć cebulki w roztworze grzybobójczym. Sadzimy je piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Odległości między nimi zależą od siły wzrostu i mnożenia – mniejsze sadzimy gęściej, a większe rzadziej. Pamiętajmy, żeby przynajmniej co trzy lata zmieniać miejsce cebulek, by zapobiec wystąpieniu chorób. 

 
Po drugie – wykopuj!
W tym okresie ważne jest także wykopywania cebulek roślin, które nie są odporne na niskie temperatury (mieczyki, lilie i dalie). Wykopując musimy zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić cebulek. Następnie trzeba je dokładnie oczyścić i wysuszyć. Cebulki przechowujemy w ciemnym miejscu w temperaturze ok. 5-8⁰C. Zachowanie odpowiednich warunków uchroni je przed gniciem, do którego może doprowadzić nadmiar światła i wilgoci. 


Po trzecie – grab!
Kolejną jesienną pracą w ogrodzie jest wygrabianie resztek roślin - opadłych liści , chwastów, zgniłych owoców. Istotne jest, by robić to dokładnie, ponieważ często mogą w nich zimować szkodniki, grzybnia lub zarodki chorobotwórcze. Pozostałości te najlepiej spalić lub zakopać głęboko w ziemi. Ważne jest regularne grabienie, bo liście gnijąc stają się śliskie przez co mogą stwarzać niebezpieczeństwo na podjazdach, tarasach i ścieżkach.  Nie usuwanie resztek roślin z murawy może przyczynić się do żółknięcia, wypadania i zanikania trawy. Liście wygrabiamy także z rabat ogrodowych. Musimy pamiętać, żeby nie uszkodzić ściółki rozłożonej pod roślinami.

Po czwarte –  schowaj!
Nie możemy zapomnieć także o roślinach nieodpornych na zimno. Zazwyczaj ozdabiają balkony i tarasy. Kończąc sezon należy schować je do domu, by mogły tam przetrwać zimę.  Rośliny, które znajdują się w oczkach wodnych, także wymagają przechowywania w pomieszczeniach. Gdy już je schowamy, nad taflą wody rozpinamy siatkę.  Spadające z drzew liście będą zatrzymywały się na niej   i nie wpadały do wody.


Po piąte – opryskaj!
Jesienią panuje wszechobecna wilgoć, która powoduje, że choroby grzybowe szybko atakują rośliny. Szczególnie wtedy, gdy nie jest jeszcze bardzo zimno. W tym okresie drzewa i kwiaty narażone są szczególnie na: mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i plamistość liści. Dlatego bardzo ważne jest jesienne opryskiwanie roślin. Dzięki temu będą one dłużej piękne i lepiej przygotują się do zimy. Profesjonalnym sprzętem, zapewniającym pielęgnację ogrodu przez cały rok, są opryskiwacze marki Kwazar. Na dużych przestrzeniach doskonale sprawdzają

Orion Super i Naptune Super.

Orion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny  opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m.
Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L
Cena: ok. 125-155zł (w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl 


Opryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l  jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.
Sugerowana cena detaliczna ok. 240zł
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.
www.sklep.kwazar.com.pl 

 

 

/źródło - /

Poprawiony: środa, 24 września 2014 15:46