Ja też pójdę do szkoły! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
sobota, 06 września 2014 07:59

Ja też pójdę do szkoły!

Jesienna aura sprawia, że chętniej spędzamy czas w domu. To świetny moment by zaproponować dzieciom kreatywne zabawy przygotowujące do szkoły. Gdy starsze rodzeństwo odrabia lekcje, zachęćmy przedszkolaka do kolorowania Bazgroszytów, by nie przeszkadzał bratu lub siostrze. To dobra chwila dla nas na zagłębienie się w lekturze – w ten sposób, nie tylko możemy się odprężyć, ale również dajemy dobry przykład naszym dzieciom.


Przygotowanie do szkoły warto zacząć od testu dojrzałości szkolnej, znajdziesz go na stronie www.bazgroszyt.pl/gotowidoszkoly. To nie sprawdzian, ani kartkówka. Test został zbudowany tak, by wypełnianie go było zabawą. Kolorowe, intuicyjne w obsłudze zadania bardziej przypominają gry. Dziecko może wypełnić test samemu - nie zawiera on reklam, odnośników, ani szkodliwych treści. Po zakończeniu testu, rodzic otrzymuje raport, z którego dowiaduje się, jakie z 7 kluczowych umiejętności wymagają rozwinięcia. Indywidualna ewaluacja sprawdza kompetencje w zakresie: porównywanie przedmiotów, analiza i synteza wzrokowa, dostrzeganie związków i prawidłowości, matematyzowanie, rozumowanie z uwzględnieniem następstwa zdarzeń, orientacja w przestrzeni oraz grafomotoryka. Odnajdywanie różnic na rysunkach świadczy o tym, że dziecko potrafi uważnie patrzeć. Czy dziecko umie rozpoznać i zapamiętać, co jest przedstawione na rysunkach? To istotne przy nauce czytania i pisania. Kluczową rolę w poznawaniu otaczającego nas świata ma też umiejętność uogólniania. Czy maluch potrafi grupować obiekty w sensowny sposób? Zbiory, figury geometryczne i liczby – to podstawa do opanowania matematyki. A czy nasz przyszły pierwszoklasista potrafi odróżnić błędne liczenie od prawidłowego? Ważną kompetencją, nie tylko w szkole, ale w rozwoju osobistym jest zdolność łączenia przyczyn ze skutkiem. Kolejną, istotną umiejętnością jest odróżnianie strony prawej od lewej, (choć niektóre panie twierdzą, że radzą sobie bez tego), określania kierunku i położenia obiektów względem siebie i otoczenia. Kompetencją szczególnie wymagająca uwagi w dzisiejszym świecie jest grafomotoryka. W dobie tabletyzacji zapominamy, jak ważna jest sprawność ruchowa rąk i koordynacja ruchowo-wzrokowa. Od nauki pisania, po szkolne notatki, wypracowanie prawidłowego chwytu i zwinne ręce są absolutną podstawą dalszych sukcesów. Niedbały zapis zgubił już niejednego adepta matematyki. Przyzwyczajeni do urządzeń mobilnych, zapominamy o tej podstawowej umiejętności. Tymczasem, sprawność grafomotoryczna przydatna jest również do obsługi tych nowoczesnych urządzeń. Mądrze korzystajmy z nowych technologii. Spośród wielu gier i aplikacji, Bazgroszyt Gotowi do szkoły (http://www.bazgroszyt.pl/gotowidoszkoly/) wyróżnia nastawienie na kreatywną zabawę, która ma rozwijać dziecko. Gdy przedszkolaki malują, kolorują, rozwiązują łamigłówki - ręka rysuje, a główka pracuje. Po wykonaniu testu zaproponujemy dla Twojego dziecka program ćwiczeń w oparciu o kompetencje, które w teście wypadły najsłabiej. Będzie rozwijać, nie tylko kluczowe kompetencje, ale i dobre nawyki. Zabawa z Kredziakami rodzi dobre skojarzenia z nauką, a pozytywne emocje ułatwiają zapamiętywanie i dają przedszkolakowi silne poczucie, że sobie poradzi. To pierwszy w Polsce test gotowości szkolnej online.
Testy i ćwiczenia zostały opracowane przez nauczycieli szkolnych, w oparciu o testy stosowane przez psychologów przy rekrutacji uczniów do pierwszej klasy. Test gotowości szkolnej jest zgodny z wymaganiami Podstawy Programowej. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5 – 6 lat, ale gdy Twoje dziecko już rozpocznie naukę szkolną, może nadal doskonalić swoje umiejętności. Do tej pory wykonano już prawie 9 tysięcy testów.

 

 

/źródło - Animagic Sp.z o.o./


 

Poprawiony: sobota, 06 września 2014 08:09