Inspirujące ogrody Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 27 sierpnia 2014 11:35

Inspirujące ogrody

Aranżacja ogrodowa powinna być dobrze dopasowana do wielkości działki, charakterystyki budynków oraz pobliskiego otoczenia. Właściwy projekt może sprawić, iż niepozorny skrawek zieleni przeobrazi się w efektowny ogród naszych marzeń. Podstawą jest jednak odpowiedni plan działania, a także pomysł zagospodarowania terenu.

Skąd czerpać inspiracje?

Przed zaprojektowaniem naszej przestrzeni warto obejrzeć kilka zrealizowanych projektów aranżacyjnych. Im więcej gotowych ogrodów obejrzymy, tym łatwiej będzie nam wybrać styl aranżacyjny oraz pasujące do niego elementy wyposażenia. Inspiracje możemy czerpać z gazet i stron internetowych. Pamiętajmy jednak, że najbardziej praktyczne i sprawdzone pomysły przyjdą nam do głowy po obejrzeniu gotowego ogrodu na żywo. Dobrze będzie też skorzystać z pomocy projektanta. Profesjonalny projekt ogrodu nie jest zbyt dużym wydatkiem (w porównaniu z kosztami założenia aranżacji). Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na profesjonalny projekt to spróbujmy przynajmniej naszkicować go samodzielnie.

Modne ogrody nowoczesne

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się ogrody nowoczesne. Tego typu aranżacje łączą w sobie efektowny wygląd oraz funkcjonalność. Aranżacja nowoczesna świetnie sprawdza się zarówno w dużym jak i małym ogrodzie. Motywem przewodnim jest w tym wypadku minimalizm. W nowoczesnym ogrodzie dominują zielone trawniki i wygodne meble ogrodowe. Kwiaty, drzewka i krzewy pełnią drugorzędną rolę i zdobią jedynie najbardziej reprezentatywną przestrzeń aranżacyjną. Ogród w stylu nowoczesnym jest całkowitym przeciwieństwem aranżacji śródziemnomorskich, francuskich czy rustykalnych. To dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin. Jeśli pomyślimy o systemach automatycznego nawadniania, wówczas okaże się, że prace pielęgnacyjne sprowadzają się jedynie do przycinania trawnika.

Efekt wizualny a wygoda użytkowa

Warto pamiętać, że nie każdy elegancki ogród jest również funkcjonalny. Wiele aranżacji wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, a źle dobrane elementy wyposażenia utrudniają komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Szukając pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni zwróćmy uwagę na aspekty praktyczne. Ogród powinien być odpowiednio wyposażony, dostosowany do naszych indywidualnych oczekiwań oraz możliwości. Dopasujmy go do naszego trybu życia. Jeśli chcemy organizować uroczystości na świeżym powietrzu zadbajmy o odpowiednią ilość krzeseł oraz wygodny stół biesiadny. Z pewnością przyda się także przenośny grill, który umili nam letnie wieczory. Podczas tworzenia ogrodu pamiętajmy także o najmłodszych użytkownikach. Jeśli po ogrodzie będą poruszały się małe dzieci wówczas lepiej zrezygnować ze szklanych mebli oraz trujących roślin ozdobnych. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie małego placu zabaw oraz zakup mebli dedykowanych dla dzieci. Plac zabaw powinien być oczywiście umieszczony w dobrze widocznym punkcie ogrodu. Dzięki temu będziemy mogli sprawować dyskretną kontrolę nad poczynaniami naszych pociech.

Kalkulatory Budowlane
Artykuł został przygotowany przez serwis Kalkulatory Budowlane - darmowy internetowy kalkulator kosztów budowy domu i remontu mieszkania.