Apteki internetowe - tak czy nie? Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Zienkiewicz   
niedziela, 24 sierpnia 2014 15:32

Apteki internetowe – tak czy nie?

Sklepy internetowe to już dla nas codzienność. Codziennie porównujemy produkty w serwisach, wybieramy odbiór osobisty w sklepie stacjonarnym po uprzednim zakupie w sieci, znamy datę dnia darmowej dostawy, aktywnie korzystamy z serwisów aukcyjnych. Jednak na hasło „apteki internetowe” reagujemy ze zdziwieniem, trochę z niepokojem. Bo jak można kupować leki przez internet? Odpowiedź w poniższym artykule.

Apteki internetowe a tradycyjne

O ile sklepy internetowe i stacjonarne są dla siebie konkurencją, o tyle apteki obojga typów raczej się wzajemnie uzupełniają. Te tradycyjne wygrywają dostępnością natychmiastową, niemal na każdym rogu ulicy, sprawdzają się bardziej w przypadku „pomocy” natychmiastowej – przy przeziębieniu, dolegliwościach, internetowe z kolei są wygodne i tańsze, służą niejako „prewencji”. Skupmy się jednak na tych drugich, aby łatwiej było nam odpowiedzieć na pytanie, czy apteki internetowe są bardziej na „tak” czy też na „nie”.

Wady aptek internetowych

Brak natychmiastowej dostępności. Na zakupy z apteki internetowej musimy po prostu poczekać. Czasem jest to jeden dzień, czasem kilka w zależności od rodzaju przesyłki, jaki wybierzemy. Nie sprawdzą się raczej, gdy potrzebna jest pomoc natychmiastowa, chyba, że wcześniej zrobimy zakupy. Możemy się tak przygotować np. na okres wzmożonej zachorowalności, czy na wyjazd – kompletując apteczkę pierwszej pomocy.

Koszty wysyłki. Czasem, mimo tańszego asortymentu w e-aptekach, zdarza się, że koszty zakupów są do siebie bardzo zbliżone. To najprawdopodobniej dlatego, że do zakupów należy doliczyć cenę wysyłki – od kilku, do kilkunastu złotych.

Transport. Może to już nie bolączka e-zakupów w ogóle, ale jednak zdarzają się sytuacje, że paczka z towarem gdzieś ginie lub jest przewożona w niewłaściwy sposób, w konsekwencji czego dociera do nas uszkodzona.

Brak możliwości realizacji recept. W aptekach internetowych nie ma możliwości realizacji leków na receptę. Zdarzały się sytuacje, że klienci wysyłali recepty pocztą i otrzymywali lekarstwa, jednak teraz jest to już rzadkość.

Zalety aptek internetowych

Wygoda. Nie musimy wychodzić z domu, stać w kolejkach, aby zrobić zakupy. Wszystko, czego potrzebujemy ląduje w wirtualnym koszyku, za towar płacimy bezgotówkowo, a po kilku dniach jest już u nas. Wygodne, niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym mieście czy w małym miasteczku i do najbliższej apteki mamy kilka kilometrów.

Niższe ceny. Czasem, np. na środkach opatrunkowych jest to nawet kilkaset procent różnicy. Przy większym zamówieniu, a zwykle takie robimy, możemy zaoszczędzić kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych. Tańsze są też suplementy diety, czy kosmetyki.

Możliwość porównania. Nie tylko cen leków i innych produktów aptecznych, ale również ich opisów – na to w tradycyjnej aptece zwykle nie mamy czasu. Tutaj możemy wnikliwie zapoznać się z ulotką bez obaw, że ktoś za nami będzie się niecierpliwił. Nie ma nikogo za nami, ani nikogo przed nami.

Robienie zakupów w aptece internetowej z pewnością są wygodną alternatywą i dobrą opcją dla tych, którzy lubią oszczędzać pieniądze. Tym, którzy jeszcze nie spróbowali, polecam to zrobić, aby pozbyć się bariery przed tego typu zakupami.

Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowano na podstawie asortymentu apteki internetowej i-apteka.pl.