Gdzie szukać inspiracji aranżacyjnych?
Wpisany przez W.P.   
środa, 20 sierpnia 2014 12:33

Gdzie szukać inspiracji aranżacyjnych?

Gdy chcemy atrakcyjnie urządzić swoje mieszkanie, nie musimy wcale korzystać z kosztownych porad projektantów wnętrz. Możemy samodzielnie poszukać inspiracji aranżacyjnych i spróbować dokonać twórczych zmian wedle własnego pomysłu.

 

Miejsca, w których możemy znaleźć ciekawe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni w mieszkaniu, to przede wszystkim:

  • *czasopisma poświęcone architekturze wnętrz,
  • *poświęcone aranżacji artykuły z innych czasopism,
  • *strony internetowe mówiące o tym, jak urządzić mieszkanie,
  • *programy telewizyjne pokazujące ciekawie wyposażone wnętrza,
  • *ładnie urządzone mieszkania rodziny i znajomych.

Przeglądając czasopisma czy pojedyncze artykuły poświęcone aranżacji wnętrz, nie musimy wcale postanawiać w całości skopiować danego projektu. Możemy wybrać jedynie niektóre elementy, które nam się podobają i które wydają się odpowiednie do naszego trybu życia, upodobań, warunków. Nie ma na przykład sensu szukanie w salonu miejsca na biblioteczkę, jeżeli wcale czy prawie wcale nie czytamy i posiadamy mniej, niż pięćdziesiątkę książek. Bezcelowe wydaje się też ozdabianie domu szklanymi czy porcelanowymi bibelotami, jeżeli mamy małe dzieci czy zwierzęta, które mogłyby owe cacka zrzucić i zniszczyć, a przy okazji zrobić samym sobie krzywdę.

Warto patrzeć nie tylko na końcowy efekt, jaki obserwujemy na zdjęciu, ale też zastanawiać się, jak został uzyskany, co jest do tego potrzebne i ile kosztuje. Często informacje na ten temat znajdują się w artykule obok fotografii z końcowym efektem projektu. Również w programach telewizyjnych poświęconych architekturze wnętrz prowadzący dokładnie tłumaczą, w jaki sposób urządza się dany typ przestrzeni, ile to kosztuje, czego wymaga i w jakiej sytuacji się sprawdza.

Kiedy podoba nam się jakieś rozwiązanie aranżacyjne w domu przyjaciół nie wahajmy się o nie zapytać. Nie zawsze wypada nam wprost pytać o cenę, możemy jednak zawsze zapytać, ile czasu zajęło na przykład postawienie murowanej ścianki działowej, czy trzeba od tego zatrudniać ekipę budowlaną, czy też można zrobić to samodzielnie.

Warto nie tylko podziwiać konkretne rozwiązania i czerpać z nich inspiracje do wystroju własnego domu,a el również czytać artykuły teoretyczne, które mówią o zasadach komponowania przestrzeni. Z tekstów tych dowiemy się, jakich kolorów nie należy ze sobą łączyć, a jakie tworzą bardzo ciekawe połączenie. Eksperci podpowiedzą nam również, jakich farb używać do malowania określonych przestrzeni, jak dbać o drewno czy też jak zabezpieczyć kafelki przed uszkodzeniami. O podobne kwestie możemy też pytać znajomych, którzy niedawno przeprowadzali remont i których dom wyjątkowo nam się podoba. Z pewnością chętnie udzielą nam wszelkich niezbędnych informacji i wskazówek.

Zanim wizja naszego mieszkania wyklaruje nam się w głowie, powinniśmy obejrzeć bardzo wiele różnorodnych rozwiązań, aby potem się nie okazało, że wpadła nam do głowy lepsza aranżacja, niż ta, która zastosowaliśmy. Warto przemyśleć każdy drobiazg, każdy szczegół, i to nie w oderwaniu od innych, ale w połączeniu z nimi. Poszczególne elementy wystroju koniecznie muszą ze sobą harmonizować. Warto też najpierw rozrysować projekt naszego odmienionego mieszkania, a dopiero potem zacząć kupować niezbędne sprzęty, materiały i narzędzia. Każdy zakup, szczególnie kosztowny, należy gruntownie przemyśleć.

Urządzanie mieszkania może okazać się nie lada atrakcją. Dobieranie kolejnych elementów i komponowanie ich ze sobą przypomina układankę, w której znajduje się wciąż kolejne elementy. Później zaś wielka przyjemnością okazuje się przebywanie w zaaranżowanym przez siebie wnętrzu, przyjmowanie w nim gości czy dopracowywanie jeszcze jakiś drobnych, końcowych szczegółów. Oczywiście, za jakiś czas będziemy mogli znowu odmienić wystrój domu – radykalnie bądź tylko częściowo. Musimy jednak pamiętać, że takie zmiany zawsze wiążą się z kosztami, dlatego tez nie zawsze będziemy mieć możliwość robienia tego zbyt często. Dlatego też tym bardziej powinniśmy się postarać, aby nasza obecna aranżacja naprawdę nam się podobała i nas satysfakcjonowała.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal wmieszkaniu.pl, który jest aktywny na rynku internetowym od 2014 roku. Portal porusza się wokół tematyki wnętrz.

Poprawiony: środa, 20 sierpnia 2014 12:40