Rzucanie palenia - co może Ci pomóc? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Justyna Zienkiewicz   
piątek, 15 sierpnia 2014 07:01

Rzucenie palenia – co może Ci pomóc?

Nie macie czasem wrażenia, że na palenie papierosów jest społeczne przyzwolenie, nawet większe, niż na picie alkoholu? A przecież to nałóg, jak każdy inny. Pojawiają się co prawda kampanie społeczne, które mają zachęcać do rzucenia, od kilku lat powszechny jest zakaz palenia w miejscach publicznych, który jest przestrzegany chyba tylko w restauracjach i pubach (bo kto zwraca uwagę na palących na przystankach autobusowych). Sęk w tym, że z nałogiem zerwać ciężko i zakazy, spoty w telewizji nie są skuteczne. Bo trzeba zacząć do siebie.

Nie pal w domu

Jeśli do tej pory to robiłeś, czas to zmienić. Często chęć sięgania po papierosa jest tym łatwiejsza, im lepsze warunki sobie stwarzamy. Palenie w domu jest proste. Wychodzenie na zewnątrz, zwłaszcza, jeśli w mieszkaniu nie ma balkonu, zwłaszcza, kiedy pogoda nie dopisuje, będzie trudniejsze. Siłą rzeczy będziesz palić mniej.

Zmniejsz częstotliwość

Jeśli do tej pory paliłeś, np. papierosa co godzinę, spróbuj zmniejszyć tę częstotliwość do dwóch godzin. Na początku będzie Ci trudno, ale z czasem przekonasz się, jak bardzo możesz ograniczyć palenie.

Wsparcie z zewnątrz

Jeśli jesteś osobą, która aktywnie korzysta z mediów społecznościowych, powiedz, że zamierzasz rzucić palenie gdzie tylko się da. Presja z zewnątrz to często dobry sposób na pozbycie się nałogu. To samo zrób wśród najbliższych znajomych i rodziny. Może znajdzie się ktoś, kto tak, jak Ty będzie chciał rzucić palenie? W grupie, nawet, jeśli jest dwu, trzy osobowa, z pewnością będzie Wam raźniej.

Zobacz, ile możesz zaoszczędzić

Postaw w widocznym miejscu słoik, do którego będziesz wrzucał pieniądze, które zwykle wydałbyś na papierosy. Bądź sumienny i tak, jak wydawałeś je na papierosy, tak wrzucaj je do słoika. Nie otwieraj go przez dwa, trzy miesiące. Potem miej niespodziankę.

Ruch Twoim sprzymierzeńcem

Jeśli zaczniesz biegać, jeździć na rowerze, uprawiać inny sport, który będzie wymagał od Ciebie znacznego wysiłku fizycznego, to po pierwsze, nie będziesz miał czasu na papierosy, a po drugie, prawdopodobnie, nie będzie Ci się chciało palić. Bo będziesz mocno zmęczony, a jednocześnie usatysfakcjonowany, że przebiegłeś określony dystans lub zdobyłeś kilka punktów w kosza.

Załóż się

Jeśli będziesz na tyle zdeterminowany, żeby rzucić papierosy, załóż się o to ze znajomymi. Jeśli przegrasz, oddasz znajomemu swój miesięczny budżet, który przeznaczysz na palenie. Z pewnością zaboli to Twoją kieszeń. Z pewnością do tego nie dopuścisz.

Idź do apteki

Niech farmaceuta poleci Ci jakieś środki, które wspomagają rzucanie palenia. W ofercie dostępne są zarówno gumy do żucia, jak i plastry czy pastylki do ssania, nie brakuje również środków w tabletkach. Środki farmakologiczne mogą wesprzeć rzucenie palenia, ale nie zastąpią silnej woli.

A może e-papieros?

Bardzo popularny sposób, który wspomaga rzucenie palenia. Zarówno w sieci, jak i na stoiskach w galeriach handlowych znajdują się punkty, gdzie można zaopatrzyć się w e-papierosa. Koszt od kilkudziesięciu, do kilkaset złotych. I tak jest nieporównywalny z tym, którzy co miesiąc przeznaczamy na papierosy.

Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Nicorette w i-apteka.pl