Jak zorganizować czas dzieciom w wakacje? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 30 lipca 2014 12:17

Jak zorganizować czas dzieciom w wakacje

Wakacje to okres szczególny. Dzieci cieszą się ze swobody, którą otrzymały, rodzice zaś niepokoją się, że swoboda ta może być przez nie niewłaściwie wykorzystana. Na szczęście, również w wakacje można liczyć na zajęcia dla dzieci, które pozwolą im na wartościowe wykorzystanie czasu wolnego.

Zajęcia organizowane samodzielnie

Zdecydowana większość rodziców obawia się, że zajęcia zorganizowane mogą generować trudne do poniesienia koszty, nie zaskakuje więc dążenie do tego, aby zorganizować dzieciom czas we własnym zakresie. Jest to niemałe wyzwanie logistyczne, rodzice muszą bowiem tak zaplanować urlop, aby spędzić z maluchami jak najwięcej czasu, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że mówimy o rozwiązaniu, które przynosi bardzo duże zyski.

Na pierwszy plan wysuwa się to, że maluchy znajdują się pod kontrolą swoich opiekunów, rodzice mogą więc interweniować natychmiast, gdy wyda się im, że rozrywki najmłodszych nie są odpowiednie. Trudno nie docenić i tego, że mówimy o rozwiązaniu, które nie generuje dodatkowych kosztów. Niestety, warto mieć na uwadze i to, że omawiana tu próba rozwiązania problemu wiąże się z pewnymi niedociągnięciami. Rodzice muszą liczyć się z tym, że dziecko jest bardzo pomysłowe, a opieka nad nim wymaga sporej energii, bywa więc tak, że w czasie urlopu nie są w stanie wypocząć. Nie można wykluczyć i tego, że rozwiązanie atrakcyjne z punktu widzenia rodziców samym dzieciom wyda się nudne.

Półkolonie

Półkolonie są rozwiązaniami, z którymi mamy do czynienia już od wielu lat, a choć z roku na rok muszą zmagać się z coraz większą konkurencją, trudno nie zgodzić się z tym, że nadal cieszą się dużą popularnością. Są to zajęcia dla dzieci organizowane przez profesjonalistów, posiadające szczegółowy program i gwarantujące uczestnikom fachową opiekę, nie wiążą się jednak z koniecznością nocowania maluchów poza domem.

Rodzice, którzy decydują się na wysłanie dzieci na półkolonie mogą poświęcać czas na pracę zawodową, z zajęciami dla dzieci mamy bowiem do czynienia w godzinach przedpołudniowych. Nie muszą przy tym obawiać się, że maluchy w grupie rówieśniczej będą wcielać w życie najbardziej zaskakujące pomysły, mają bowiem pewność, że opiekunowie zadbają o ich bezpieczeństwo. Półkolonie są na ogół zajęciami płatnymi, ich koszt nie jest jednak tak duży, jak ma to miejsce w przypadku wypoczynku zorganizowanego poza miejscem zamieszkania.

Wypoczynek poza domem

Zarówno lekarze, jak i nauczyciele potwierdzają, że wakacje to czas idealnie nadający się do tego, aby dziecko zmieniło klimat. Przedstawiciele świata medycyny uważają, że może wywrzeć to zbawienny wpływ na ich zdrowie, nauczyciele potwierdzają zaś, że maluchy wysyłane na obozy i kolonie wracają z nich nie tylko wypoczęte, ale i dojrzalsze, ze zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami.

Nie wszyscy rodzice decydują się na tego rodzaju zajęcia dla dzieci, należy bowiem liczyć się z tym, że ich koszt jest wysoki. Trudno jednak nie zgodzić się i z tym, że korzyści czerpane z takiego wyjazdu uzasadniają poniesienie pewnych wydatków. Dzieci bawią się naprawdę dobrze, mają zorganizowany czas, a do tego przebywają na świeżym powietrzu, co nie zawsze wydaje się być równie oczywiste. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że ich wyjazd daje chwilę wytchnienia również samym rodzicom.

Autor artykułu
artykuł powstał we współpracy z Klubem malucha zGaGuLa