Czym jest uzależnienie od hazardu? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Izabela Kielczyk   
niedziela, 27 lipca 2014 11:37

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Kiedy słyszymy o grach hazardowych, często na myśl przychodzą nam kasyna, duże pieniądze, grube ryby i dym z cygara. To obraz, jaki serwują nam filmy. Hazard przyjmuje jednak także mniej wykwintne formy – poker komputerowy, zakłady bukmacherskie a nawet granie w lotto.

Dostępność i powszechność tego typu rozrywek sprawia, że traktujemy je z przymrużeniem oka, jako swego rodzaju zabawę, a już na pewno nie dopatrujemy się w nich zagrożenia. Tymczasem gry hazardowe mogą uzależniać i choć jest to uzależnienie psychiczne, a nie fizyczne, jak w przypadku alkoholu, jego leczenie jest równie trudne.

Jak wiadomo, zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć – ale w którym momencie powinniśmy zacząć martwić się o siebie lub o naszych bliskich?
Uzależnienie od hazardu objawia się podobnie do innych rodzajów uzależnień. Jest to sytuacja, w której hazard zaczyna dominować nad naszym życiem. Większość czasu spędzamy na graniu bądź planowaniu kolejnych gier, wyobrażaniu sobie wygranej czy też rozpamiętywaniu porażek. Nieodłącznym elementem grania są pieniądze, więc jeśli nasz domowy budżet staje się coraz bardziej nadwerężony, a my wciąż zastanawiamy się skąd wziąć pieniądze na kolejny zakład, to sytuacja jest już poważna. Często my sami podświadomie czujemy, że gramy za dużo i że nie jest to zdrowe, więc zaczynamy okłamywać naszych bliskich odnośnie czasu poświęconemu graniu albo ilości przegranych pieniędzy. Kluczowym objawem uzależnienia od hazardu jest niemożność przerwania nałogu. Jeśli mimo przegranej fortuny, natychmiast rzucamy się w wir kolejnej gry, naiwnie wierząc, wbrew wszelkim zasadom logiki, że się „odkujemy”, oznacza to, że całkowicie utraciliśmy kontrolę. Mówiąc najogólniej, uzależnieniem od hazardu można opisać stan, w którym wycofujemy się z życia na rzecz grania – tracimy bliskie związki, przyjaciół, pieniądze, zainteresowania, a w skrajnych przypadkach także pracę. Hazard rządzi naszym funkcjonowaniem – zmusza nas do kradzieży, oszustw, pozbawia nas czasu, snu i zdolności logicznego myślenia.

Terapia nałogowego hazardu odbywa się podobnie do innych terapii uzależnień. Bardzo ważną rolę odgrywają grupy wsparcia. Na wzór Anonimowych Alkoholików (AA) swoje mityngi mają także Anonimowi Hazardziści. Uczestnictwo w terapii grupowej pomaga uwierzyć, że wyjście z nałogu jest możliwe, zapewnia wsparcie i możliwość uczenia się od tych, którzy przeszli naszą drogę. Pozwala zarówno wytrwać w hazardowej abstynencji, jak i podnieść się po nawrocie do uzależnienia.

Jednak, aby zgłębić przyczyny rozwinięcia się tego problemu u konkretnej osoby, konieczna jest pogłębiona terapia indywidualna. Każdy rodzaj uzależnienia jest formą ucieczki i rozładowania napięcia. Na sesjach psychoterapeutycznych dowiemy się, od czego uciekamy i skąd bierze się presja, która zmusza nas do hazardowej autodestrukcji. Choć mechanizm uzależnienia u wszystkich ma pewne elementy wspólne, każda historia jest inna. Co sprawia, że szukamy ukojenia w graniu? Dlaczego, mimo tylu strat, nie potrafimy się od niego uwolnić? Jeśli czujesz, że problem nałogowego grania to także Twój problem, zamiast kolejnej wizyty u bukmachera rozważ wizytę i konsultację z psychologiem, dobry specjalista pomoże Ci pokonać uzależnienie od hazardu.

--
Artykuł napisany przez psychologa z Pracowni Psychorozwoju Izabeli Kielczyk w Warszawie - http://psychoterapia-kielczyk.pl/.