Jak wybrać dobry materac? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
środa, 23 lipca 2014 08:08

Jak wybrać dobry materac?

W łóżku spędzamy 1/3 każdej doby – śpiąc, odpoczywając, relaksując się. Jest to znaczna część naszego życia, w związku z tym ważne jest na czym śpimy. Jeżeli wstając rano z łóżka nie czujemy się najlepiej, wszystko nas boli, nie jesteśmy wypoczęci i wyspani, oznacza to, że najprawdopodobniej śpimy na źle dobranym materacu.

Zakup odpowiedniego materaca

Wybór dobrego materaca to niełatwa sprawa. Nie powinniśmy kupować go na szybko, bez zastanowienia. Nie powinniśmy również ulegać sugestiom innych. Wybieranie odpowiedniego materaca jest procesem długotrwałym i bardzo indywidualnym. Każdy z nas ma bowiem inne potrzeby, priorytety, inną budowę ciała, masę, wzrost i inną ulubioną pozycję snu. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich parametrów pozwala na dobór materaca, który zagwarantuje nam spokojny i zdrowy sen, a także odpręży ciało i umysł. Zakup właściwego materaca wymaga zatem czasu, dogłębnej analizy rynku, a nawet przetestowania go na własnym ciele.

Cechy dobrego materaca

Dobry materac, na którym będziemy spać, musi mieć odpowiednią twardość. Nie powinien być ani za twardy, ani za miękki. Skąd jednak wiedzieć, na jakim materacu śpimy? Otóż, sprawdzenie twardości materaca jest dość proste i polega na wsunięciu dłoni pod plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, leżąc w pozycji na wznak. Jeżeli rękę możemy włożyć bez trudu, oznacza to, że nasz materac jest za twardy. Jeżeli natomiast wsunięcie ręki jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, materac jest za miękki. Przy zbyt twardym materacu krew nie krąży swobodnie w miejscach ucisku, co doprowadza do drętwienia i zmusza ciało do częstej zmiany pozycji, natomiast mięśnie karku i pleców muszą cały czas utrzymywać kręgosłup, zamiast odpoczywać. Zaś przy materacu zbyt miękkim ciało zapada się i zmiana pozycji wymaga wysiłku, kręgosłup nie ma wsparcia, więc mięśnie cały czas pracują. Po takiej nocy na pewno nie czujemy się wystarczająco wypoczęci i zrelaksowani. Niemniej ważne w materacach jest ich pokrycie, które powinno być przewiewne, wchłaniające wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości, czyli proste przy zdejmowaniu i w praniu. Ważną cechą materaca jest także jego odpowiednia wielkość i rozmiar, który dla dorosłego człowieka powinien wynosić przynajmniej 80 cm szerokości i 20 cm dłuższy od wzrostu użytkownika.

Dobry materac musi charakteryzować się również odpowiednią elastycznością i sprężystością. Dobór stosownego materaca jest szczególnie ważny w przypadku osób starszych oraz osób ze schorzeniami kręgosłupa. Wiele ludzi w podeszłym wieku ma problemy z krążeniem, część z nich ze względu na stan zdrowia spędza w łóżku większość swojego życia, co sprzyja powstawaniu odleżyn. Dla nich najlepsze będą materace o elastyczności punktowej. Takie same zaleca się dla osób z wadami postawy. Tu najlepiej sprawdzają się materace idealnie dopasowujące się do sylwetki.

Optymalny wybór – materac lateksowy

W wyżej wymienionych przypadkach doskonałym wyborem będzie materac lateksowy, który właśnie posiada przytoczone wcześniej cechy. Materace te są bardzo komfortowe, posiadają właściwości rehabilitacyjne, a co za tym idzie, są zdrowe. Lateks naturalny, to nic innego jak zwulkanizowane mleczko kauczukowe. Obecnie materace lateksowe na ogół zawierają mieszaninę lateksu naturalnego i syntetycznego (w proporcjach 20% do 80%) lub zrobione są tylko z lateksu syntetycznego. Lateks, naturalny i syntetyczny, charakteryzuje się odpowiednią elastycznością i sprężystością, co zapewnia należyte podparcie ciała w każdej pozycji, jaką przybierzemy podczas snu. Dzięki temu będziemy mieli zapewniony komfort podczas odpoczynku.

Obecnie wiele osób boryka się z problemami alergicznymi, zwłaszcza na kurz. I właśnie dla nich materace lateksowe będą idealne, gdyż lateks jest materiałem, którego nie tolerują drobnoustroje i roztocza. Nie mogą się tam rozwijać. W ten sposób lateks jest materiałem naturalnie antyalergicznym. Odpowiednia ilość mikroporów w materacu lateksowym oraz jego porowata struktura, zapewnia również właściwą cyrkulację powietrza, która zmniejsza ryzyko przegrzania oraz ma decydujące znaczenie przy problemie intensywnego pocenia się.

Innym, niemniej ważnym atutem tych materacy jest ich trwałość, czyli możliwość niezawodnego używania przez długi czas, ponieważ nie ulegają żadnym deformacjom. Lateks zużywa się bardzo powoli, bo do 10% w ciągu 10 lat, w związku z tym jest szczególnie polecany do regulowanych stelaży o dużym kącie łamania, nie wymaga także żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Materace lateksowe mają jeszcze jedną cechę, mianowicie są bardzo ciche w użytkowaniu. Kiedy podczas snu przewracamy się z boku na bok, nie wydają żadnych odgłosów, nie rozbudzają więc i nie przeszkadzają w odpoczynku. Materac ten zaleca się także dla par, szczególnie, gdy między partnerami jest dość duża różnica wagowa, ponieważ pracuje on indywidualnie, dopasowując się idealnie do kształtów każdej osoby. Jeżeli więc szukamy odpowiedniego materaca, który zapewni nam komfort wypoczynku i zdrowy sen, to materac lateksowy sprawdzi się doskonale.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę mirat.eu