Jak zadbać o stopy diabetyka? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
poniedziałek, 14 lipca 2014 06:13

Jak zadbać o stopy diabetyka?


Jednym z powikłań związanych z cukrzycą jest zespół stopy cukrzycowej. Jest to choroba niedokrwienia stóp, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do konieczności amputacji kończyny dolnej.

Objawami choroby, oprócz bólu, jest łuszcząca i wysuszona skóra, pęknięcia oraz owrzodzenia czy trudne do zagojenia rany. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego każdy diabetyk powinien wiedzieć jak odpowiednio dbać o swoje stopy.
Stopa cukrzycowa to powikłanie, które najczęściej jest spowodowane wieloletnią źle leczoną cukrzycą. Diabetycy szczególnie podatni na to schorzenie to osoby chore od wielu lat, z nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym cholesterolem, otyłe czy palące tytoń. Bardzo istotna w zapobieganiu pojawienia się tego powikłania jest odpowiednia troska o stopy – dbanie o higienę, noszenie wygodnego obuwia oraz przeciwdziałanie powstawaniu zniekształceń stopy, modzeli czy odcisków.
Chorzy na cukrzycę powinni szczególnie dbać o stopy, a przede wszystkim nie narażać ich na uszkodzenia. Nie zaleca się zatem chodzenia boso i noszenia butów bez skarpet. Do obuwia warto również dobrać specjalistyczne wkładki, pozwalające na odciążenie określonych okolic stopy i zabezpieczenie ich przed urazami. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku ortezy z żelu polimerowego, który jest delikatny i przyjazny dla skóry. Nie podrażnia jej, a zapewnia skuteczną ochronę. Tego rodzaju produkty znajdziemy wśród oferty marki Gehwol. Są to między innymi poduszki pod pięty, poduszki przeciwuciskowe na palce młotkowate, poduszki przeciwuciskowe do przedstopia, rozdzielacze do palców stopy, obrączki na odciski, nakładki oraz ochraniacze do palców.
W przypadku cukrzyków bardzo istotna jest także odpowiednia higiena stóp. Mycie powinno odbywać się w letniej wodzie, a po kąpieli stopy należy starannie wysuszyć. Diabetycy szczególnie narażeni są na wysychanie i pęknięcia na stopach, dlatego też po każdym myciu należy natłuścić je kremem. Warto zdecydować się na specjalistyczne produkty, takie jak na przykład maść Schrunden marki Gehwol. Preparat przeznaczony jest do silnie spękanej, suchej oraz szorstkiej skóry. Zawiera specjalne mydło medyczne i wysokiej jakości przyjazne dla skóry tłuszcze, naturalne olejki eteryczne, pantenol oraz występującą w rumianku działającą przeciwzapalnie substancję bisabolol.
Diabetycy muszą także pamiętać, że wszelkie zabiegi na ich stopach powinni wykonywać specjaliści. Jeżeli osoba chora zauważy u siebie modzele, odciski czy wrastające paznokcie powinna udać się do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Ponadto diabetykom zaleca się rozsądnie dawkowany wysiłek fizyczny, który poprawi ukrwienie; prawidłowe, niezbyt krótkie obcinanie paznokci oraz przede wszystkim regularne oglądanie stóp, które pozwoli wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Więcej informacji na temat produktów do pielęgnacji stóp można znaleźć na stronie: http://www.gehwol.pl/


Dodatkowe informacje:
Gehwol to profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji stóp i nóg, które produkowane są przez niemiecką firmę Eduard Gerlach GmbH. Produkty marki znane są na całym świecie. W Polsce jej wyłącznym dystrybutorem od 2003 roku jest firma Miralex Sp. z o.o.

Produkty Gehwol dostępne są wyłącznie w wybranych salonach kosmetycznych i aptekach. Wszystkie preparaty, których w ofercie jest ponad 50, podzielono na trzy linie: Gehwol, Gehwol Med i Gehwol Fusskraft. Obok produktów przeznaczonych do pielęgnacji stóp, marka proponuje także specjalistyczne ortezy z żelu polimerowego, a także kosmetyki do pielęgnacji rąk – Gerlasan i twarzy – Gerlavit.

Do najpopularniejszych produktów marki Gehwol w Polsce należą: krem silnie nawilżający Med Lipidro Krem, maść Med Schrunden, sól lawendowa Fuβbad, krem do zrogowaciałej skóry Hornhaut Creme zawierający 18% mocznika i proteiny jedwabiu, a także lotion antyperspiracyjny do pocących się stóp Med Antyperspirant. Nowością w ofercie krem stworzony na bazie mleka i miodu – Gehwol Aksamitna skóra.

 

/źródło - /


 

Poprawiony: poniedziałek, 14 lipca 2014 06:26