Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?
Wpisany przez Justyna Zienkiewicz   
piątek, 11 lipca 2014 07:08

Czy klimatyzacja może zaszkodzić zdrowiu?

Klimatyzatory znajdują się obecnie w wielu różnych pomieszczeniach i obiektach. Kiedyś można je było spotkać jedynie w sklepach, budynkach użytku publicznego, bankach i w innych poważnych instytucjach.

Teraz jednak coraz częściej taki sprzęt zakupywany jest do prywatnych mieszkań oraz domów. Trzeba przyznać, że jest to bardzo duża wygoda w codziennym życiu, ponieważ można zapomnieć o żarze lejącym się z nieba w letnie dni. Klimatyzatory z funkcją grzewczą mogą również pomóc zapomnieć nam o mrozie, który dokucza w zimowe wieczory. Powszechność wykorzystywania tego urządzenia sprawiła, że przyszła pora zadać sobie jedno proste pytanie. Mianowicie czy klimatyzacja może szkodzić zdrowiu?

Szkodzi czy zapobiega?

W zasadzie to trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ prawna jest taka, że w zasadzie wszystko może nam w życiu zaszkodzić. Zwłaszcza wtedy, jeśli czegoś nieodpowiednio używamy, bądź wykorzystujemy to w nadmierny sposób, do czego nie zostało to przewidziane. Tak samo wygląda sprawa z klimatyzatorami i ich wpływem na nasze zdrowie. Można znaleźć wiele kwestii, które odpowiadają sięga tym, że klimatyzowane powietrze może szkodzić naszej kondycji zdrowotnej, jak również wręcz przeciwnie. Przyjrzyjmy się kolejnym z nich.

Szkodzi czy nie?

Wśród aspektów, według których moglibyśmy powiedzieć, że klimatyzacja może szkodzić naszemu zdrowiu, można wskazać na przykład nadmierne wychłodzenie powietrza w pomieszczeniach czy też zbyt duże różnice temperaturowe, kiedy zdecydujemy się wyjść z domu na dwór. Wówczas może dojść do osłabienia naturalnej odporności organizmu i nasz organizm nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej energii na to, aby sobie z tym poradziła. Szkodzić klimatyzacja może również wówczas wtedy, gdy nie jest odpowiednio serwisowana. Wtedy łatwo może dojść w niej do rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które mogą spowodować poważne choroby. Klimatyzacji mogą sprzeciwiać się również nasze oczy, którym będzie brakować nawilżenia przez zbyt osuszone w pomieszczeniu powietrze.

Teraz przyjrzyjmy się, dlaczego klimatyzacja może nie tylko nam nie zaszkodzić, ale również nawet pomóc w zachowaniu zdrowia. Z pewnością ma tutaj duże znaczenie czystość powietrza w domu, dzięki zastosowaniu w tych urządzeniach filtrów powietrza. Brak konieczności otwierania okien i wietrzenia powietrza w pomieszczeniach, eliminuje również możliwość przeciągów, które również są bardzo szkodliwe dla naszej kondycji zdrowotnej.

Dlatego też można powiedzieć, że decydując się na klimatyzację możemy wyeliminować pewne czynniki zagrażające naszemu zdrowiu. Możemy jednak pewne z nich wprowadzić również do naszego życia. Recepta na szczęśliwe życie z klimatyzacją? Zdrowy rozsądek. Wystarczy dostosować temperaturę w klimatyzowanym pomieszczeniu do tej, która panuje na zewnątrz poprzez zmniejszenie jej różnicy, do tego regularnie (specjaliści sugerują 2 razy do roku), serwisować klimatyzację, a podczas jej użytkowania stosować nawilżacze powietrza, które skutecznie zwiększą wilgotność w pomieszczeniu. Proste, prawda?

Justyna Zienkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu: montaż klimatyzacji w profiklima.pl