Już śpię sam Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 04 lipca 2014 00:00

Już śpię sam


Nauka samodzielnego zasypiania nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Dzieci zwykle nie rozumieją, dlaczego w ich poukładanym świecie nagle zachodzą takie zmiany. Jak pomóc maluchowi w nabyciu tej ważnej i potrzebnej umiejętności? I co robić, aby nauka zaspania nie spędzała snu z powiek młodym rodzicom?

Dlaczego to takie trudne?
Nauka samodzielnego zasypiania to dla kilkulatka niełatwe zadanie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że maluchy nie lubią zmian. Zwłaszcza tak dla nich trudnych. Sen w ramionach mamy i taty to sama przyjemność - ogrom pozytywnych uczuć i doświadczeń. Nic więc dziwnego, że zasypianie bez rodziców jest dla pociechy trudnym, niezrozumiałym i nierzadko bolesnym doświadczeniem.

Kiedy zacząć?
Jaki jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki samodzielnego spania? Tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź- twierdzą eksperci. Każde dziecko jest inne, ma odmienne potrzeby, różne pragnienia. Dlatego zamiast stosować się do sztywnych reguł, obserwujmy pociechę i patrzmy, czy jest na taką separację gotowa. Jedno jest pewne- najtrudniejsze momenty to te w okolicach 8.miesiąca życia niemowlęcia (gdy pojawia się kryzys separacyjny) i czas po 18. miesiącu- gdy następuje skok rozwojowy. Wówczas najciężej o pozytywne efekty naszej pracy.

Jak pomóc maluchowi
Aby nauka samodzielnego zasypiania miała szansę na sukces, trzeba zacząć od podstaw: od upewnienia się, że i my- rodzice, i pociecha jesteśmy na taką separację gotowi. Jeśli mamy w sobie to przekonanie i zaczynamy uczyć się spania w oddzielnych łóżkach, bądźmy konsekwentni. Bądźmy też świadomi, że nauka samodzielnego zasypiania to może być trudna i żmudna praca, a samo usypianie pociechy może trwać nawet 2 godziny. Aby uniknąć nerwów, płaczu i frustracji, które- jak wiadomo- nie sprzyjają regeneracji, warto sięgać po pomoc. Nie od dziś przecież wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Do nauki samodzielnego zasypiania i wstawania o określonej godzinie świetnie nadają się innowacyjne zegarki (np. Zegar lampka Go Glow Time Worlds Apart ze sklepu www.babymama.pl). Dzięki połączeniu funkcji zegara i lampki dziecko uczy się, kiedy jest czas na sen i na poranne wstawanie. Po odpowiednim ustawieniu trzeciej wskazówki zegara, tarcza zmienia wygląd (z jasnej- dziennej na ciemną- nocną), zgodnie z ustalonymi porami zasypiania i wstawania, a nauka zasypiania staje się łatwiejsza, przyjemniejsza i skuteczniejsza.

Zegar lampka Go Glow Time Worlds Apart - cena: 105,00 PLN www.babymama.pl

 

/źródło - /

 

Poprawiony: sobota, 28 czerwca 2014 22:27