Dziecko w chuście - jak je ubrać? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 13 czerwca 2014 08:12

Dziecko w chuście – jak je ubrać?

Zawiązywanie dziecka w chuście staje się coraz bardziej popularne. Wiele matek chwali sobie takie rozwiązanie jako bardziej wygodne niż wózek, a dzieci lubią być tak blisko skóry rodzica. Jednak noszenie dziecka w chuście wymaga wiedzy i wprawy.

Rodzic musi być nie tylko absolutnie pewny, że dziecko w chuście jest bezpieczne, ale także, że ma na sobie odpowiednie ubranka niemowlęce. Odpowiednie, czyli takie, w których nie będzie mu zbyt ciepło ani za zimno. Ogólnie, ubierając dziecko kierujemy się zasadą, że powinno mieć na sobie tyle warstw ubrania, co mamusia. Chustę trzeba liczyć jako jedną z warstw ubrania, która nie zakrywa rączek i nóżek.

Odpowiednie ubranie

Przy zawiązywaniu chusty nogawki lekko podnoszą się, trzeba więc wziąć to pod uwagę. Jeżeli zakładamy dziecku śpiochy lub pajacyki musimy pamiętać, że palce nawet minimalnie nie mogą być uciskane. Konieczne może okazać się wybranie obszerniejszych śpioszków. Łatwiejszym rozwiązaniem mogą być spodenki i skarpetki, ale wówczas również musimy uważać, żeby łydki nie były odkryte.

Odzież niemowlęca nie powinna zawierać zbędnych ozdób. Kokardki, guziki, naszywki – to wszystko może wbijać się w skórę dziecka ciasno przytulonego do matki i uniemożliwiać spokojny sen. Również mama powinna zrezygnować z ozdób i cekinów oraz dużej biżuterii, które mogą przeszkadzać dziecku albo zostać przez nie zniszczone.

Najlepsze będą przewiewne materiały, które zapewnią dobrą cyrkulację powietrza. Ważne jest, aby dziecku było wystarczająco ciepło, żeby zasnęło, ale nie zbyt gorąco – w innym przypadku może się spocić. Jeżeli do tego dojdzie, na należy wyciągać dziecka z chusty na dworze – wówczas bardzo łatwo o przeziębienie. Lepiej wrócić do domu i ubrać malucha nieco lżej. Temperaturę dziecka zawsze sprawdzamy na karku, nie dłoniach i stópkach: mają one prawo być nieco chłodniejsze niż reszta ciała (ale oczywiście nie lodowate).

Na każdą pogodę

W chustę możemy zawinąć dziecko o każdej porze roku. Zimą najlepiej będzie dziecko przywiązywać pod kurtką – w przeciwnym wypadku maluch będzie przytulać się do mało przyjemnej powierzchni kurtki i trudniej będzie mu zapewnić odpowiednią ilość ciepła. Dla niego to właśnie możliwość przytulenia się do rodzica jest najprzyjemniejszym aspektem takiego przemieszczania się. Poza tym, odpowiednie umocowanie chusty na kurtce czy płaszczu może okazać się bardzo trudne. Niektóre sklepy oferują specjalne ubrania „dla dwojga", zaprojektowane z myślą o dzieciach w chuście. Możemy także skorzystać z kurtki w większym rozmiarze (np. noszonej w czasie ciąży). Dziecka oczywiście pod kurtką nie możemy zapiąć zbyt szczelnie, musimy zapewnić mu stały dostęp do świeżego powietrza.

Zimą i latem nie wolno zapomnieć o czapeczce dla dziecka, która będzie chronić przed chłodem i oparzeniami słonecznymi. Wszystkie części ciała, które chociaż chwilowo mogą wysunąć się spod chusty i ubrania dodatkowo w słoneczne dni (nawet jeśli nie jest bardzo ciepło) smarujemy kremem z wysokim filtrem. Do pierwszego roku życia skóra niemowlaka nie powinna być wystawiana na słońce – jest zbyt delikatna i łatwo o poparzenia słoneczne.

O tym, czy dziecku w chuście jest wygodnie, łatwo przekonać się przez obserwacje. Jeżeli niemowlak od razu zasypia i zachowuje się spokojnie, możemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Kiedy zaś maluch wierci się, nie może usnąć lub co chwilę się budzi, spróbujmy zawiązać chustę jeszcze raz i sprawdzić, czy wybrane przez nas ubrania są odpowiednie.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę kiddostate.pl specjalizującą się w sprzedaży odzieży oraz akcesoriów dla niemoląt