Podstawy pracy animatora dziecięcego PDF Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 12 czerwca 2014 08:19

Podstawy pracy animatora dziecięcego

Animator czasu wolnego dla dzieci to zawód, który od pewnego czasu cieszy się dużą popularnością. Dzieje się tak z prostej przyczyny - jest to bardzo perspektywiczna i ciekawa profesja, która odgrywa coraz większą rolę w branży eventowej.

Możliwości podjęcia pracy jako animator dla dzieci jest bardzo wiele, wystarczy przejść odpowiednie szkolenie obejmujące między innymi podstawy animacji, warsztaty tańca czy zajęcia plastyczne. Ukończenie kursu uprawnia do pracy podczas różnych imprez plenerowych, pikników, urodzin dla dzieci czy nawet wycieczek zagranicznych. Osoba na tym stanowisku zajmuje się organizacją zabaw i gier dla najmłodszych czy wymyślaniem konkursów. Jest to ciekawa i kreatywna praca, ale także wymagająca cierpliwości, energii i komunikatywności. Jeśli animator nie jest predysponowany do kontaktu z dziećmi, będzie miał duże trudności z realizacją wyznaczonych zadań. Sprawdźmy więc jakie są podstawy pracy animatora dziecięcego.

Odpowiednie podejście = sukces
Jak w każdej pracy polegającej na kontakcie z drugim człowiekiem, najważniejsze jest odpowiednie podejście. Dzieci są wyjątkową grupą społeczną, dlatego koniecznością jest posiadanie podstawowych wiadomości na temat rozwoju na poszczególnych etapach życia i opieki nad dziećmi w różnym wieku. Animator często sam musi wczuć się w rolę dziecka, by zdobyć jego zaufanie – powygłupiać się, robić śmieszne miny, pomalować twarz, śpiewać czy tańczyć. Podczas zajęć musi panować wesoła i przyjazna atmosfera, bez tego trudno osiągnąć zamierzony przez organizatora eventu cel.

Miarą efektywności pracy animatora jest między innymi liczba uczestników, których uda mu się zebrać. Co prawda dzieci chętnie biorą udział w zabawach, ale warto znać kilka technik, które pomagają zainteresować najmłodszych. Przede wszystkim animator powinien wyjść do dzieci, a nie czekać na krok z ich strony. Ważne, by robić wokół siebie dużo „wesołego hałasu", choćby zwracać uwagę ciekawym przebraniem, na przykład klauna czy jakiegoś zwierzaka. Czasami dzieci mogą być przestraszone lub niepewne, dlatego wtedy warto wyjaśnić jak będą wyglądały zabawy. Do nieśmiałych maluchów można podejść z jakąś zabawką, spróbować je rozśmieszyć. Nie wolno oczywiście ich zmuszać do zabawy - jeśli są niechętne należy odpuścić i powiedzieć, że w każdej chwili mogą do niej dołączyć.

Czasami dobrym pomysłem jest zaproszenie do zabawy rodziców, zwłaszcza w przypadku eventów rodzinnych, gdzie dużą wagę przywiązuje się do budowania atmosfery rodzinnego zaufania. Sprawny animator, który potrafi zadbać o samopoczucie zarówno dzieci, jak i dorosłych może nawet zyskać kolejne zlecenia, na przykład na animację dla najmłodszych na weselu czy urodzinach.

Bezpieczeństwo ponad wszystko
Podczas eventu bezpieczeństwo dzieci jest najważniejszą sprawą, a za opiekę nad najmłodszymi odpowiedzialny jest animator. O ile przy organizacji czasu wolnego dla dorosłych kwestie bezpieczeństwa w dużej mierze zależne są od samych zainteresowanych, to w przypadku dzieci wystarczy moment nieuwagi, by doszło do wypadku czy kontuzji. Animator musi więc zachować wszelkie środki ostrożności, na przykład podczas zabaw bez względu na miejsce organizacji wydarzenia. Osoba na stanowisko animatora musi też wiedzieć jak postąpić, gdy zdarzą się nieprzewidziane wypadki, na przykład użądlenie pszczoły. Zawsze powinna mieć pod ręką apteczkę lub upewnić się, że organizator eventu ją ma. Ważne są również akcesoria do zabawy, które obowiązkowo powinny posiadać atesty.

Perspektywy rysujące się przed animatorami są bardzo optymistyczne. Branża wciąż się rozwija, nawet w mniejszych miejscowościach nie brakuje ofert pracy – w agencjach artystycznych, przedszkolach, galeriach handlowych, parkach rozrywki czy u osób prywatnych. Osoby, które widzą się w roli animatora mogą więc spać spokojnie – pracy dla nich nie zabraknie!

(grafika: fotolia.pl)

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal www.organizatorzyimprez.pl specjalizujący się w promowaniu imprez i eventów

 

Poprawiony: czwartek, 12 czerwca 2014 08:32