Jak można zarazić się rzeżączką? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
wtorek, 03 czerwca 2014 12:27

Jak można zarazić się rzeżączką?

O możliwościach zarażenia się chorobami wenerycznymi, w tym rzeżączką - powstały legendy, dlatego też zebraliśmy w jednym artykule wszystkie informacje na ten temat. Zapraszamy do lektury na temat sposób i możliwości zarażenia się rzeżączką.

Choroby weneryczne to nadal bardzo wstydliwy temat. Tego typu dolegliwości są zazwyczaj kojarzone z rozwiązłością seksualną i towarzyszy im bardzo wiele różnych negatywnych stereotypów. Niestety ma to również wpływ na fakt, że wiele osób, które cierpią z ich powodu, wstydzi się do tego przyznać, a także udać po pomoc do lekarza.

Niestety nieduża jest także wiedza na temat chorób wenerycznych. Bardzo często nie wiemy dokładnie jakie są ich objawy oraz jak można się nimi zarazić. Ponieważ są to często bardzo poważne infekcje, które mogą powodować trwałe i niebezpieczne skutki dla naszego zdrowia, warto jest dowiedzieć się o nich więcej. Jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób, które przenoszone są drogą kontaktów seksualnych, jest rzeżączka. Chociaż praktycznie każdy słyszał o tej chorobie, wiele osób nie do końca wie czym się ona objawia i w jaki sposób można się nią zarazić.

Rzeżączką możemy zarazić się praktycznie jedynie przez kontakt seksualny z osobą chorą. Zarażenie jest bardzo mało prawdopodobne przez korzystanie z urządzeń sanitarnych lub przedmiotów osobistych, które należą do chorego i brak wyraźnie potwierdzonych przypadków tego typu. Prawdopodobieństwo zarażenia rzeżączką bez kontaktu seksualnego jest tak niskie, że w niektórych krajach wystąpienie tej choroby u dzieci uznaje się za obciążający dowód wystąpienia molestowania seksualnego. Dlatego jeśli chcemy uniknąć zakażenia tą chorobą powinniśmy przede wszystkim unikać stosunków seksualnych z osobami, których nie znamy oraz dbać o odpowiednie zabezpieczenie.

Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na rozwój rzeżączki, koniecznie musimy udać się do lekarza oraz podjąć odpowiednie leczenie. Warto wcześniej zrobic również test na rzeżączkę - dostępne są w aptekach bądź możliwe jest zamówienie ich przez Internet. Do niepokojących objawów u kobiet należy zapalenie i podrażnienie szyjki macicy, pieczenie pochwy połączone z zielonożółtymi upławami, krwawienie między miesiączkami. Powikłania rzeżączki u kobiet to zapalenie narządów płciowych, które prowadzi do bezpłodności. U mężczyzn niepokojącymi objawami powinny być zapalenie dróg moczowych, zapalenie lub infekcja prostaty oraz żółta wydzielina z penisa. Niestety rzeżączka może także zainfekować układ oddechowy i odbyt, powodując wystąpienie takich objawów, jak ból odbytnicy oraz gonokokowa infekcja gardła.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku chorób wenerycznych najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa można łatwo uniknąć zarażenia tego typu chorobami, w tym także rzeżączką. Należy zatem pamiętać, jak poważne skutki mogą mieć tego typu infekcje dla naszego zdrowia.


Tekst opracowany dzieki:
Serwisowi rzezaczka.edu.pl/ - profesjonalnym źródle informacji na temat rzeżączki. Kompendium wiedzy o rzeżączce.

Poprawiony: wtorek, 03 czerwca 2014 12:35