Jak się efektywnie ogrzać zimą (lub latem gdy jest zimno)?
Wpisany przez S.Z   
środa, 14 maja 2014 12:22

Jak się efektywnie ogrzać zimą (lub latem gdy jest zimno)?


Nie jest ciepło. Jest wilgotno, zimno i nieprzyjemnie. Żeby temu zapobiec warto zaopatrzyć się w odpowiedni grzejnik. Pytanie, jaki?

Niektórzy preferują ciepłe koce, inni lubią kłaść się do łóżka z kotami. Można i tak. Lepiej jednak, przed nadejściem sezonu zimowego, zaopatrzyć się w dobry grzejnik. Opcji jest wiele – pytanie, na którą się zdecydować?

Kubatura wybiera promienniki

Jeśli ktoś musi ogrzać pomieszczenie o dużej powierzchni (takie, jak magazyn, hala produkcyjna czy po prostu sala szkoleniowa), powinien zdecydować się na promienniki podczerwieni. To specyficzny rodzaj grzejników. Dlaczego?

Promiennik podczerwieni składa się głównie z lampy i żarnika. Żarnik, korzystając z emitowanej przez lampę energii rozgrzewa się do temperatury nawet 500 stopni. Przy tak wysokiej temperaturze zaczyna emitować promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie podczerwieni (stąd nazwa). Promieniowanie podgrzewa powietrze.

Chociaż rzecz wydaje się karkołomna i skomplikowana, takie grzejniki podczerwone są efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Zwłaszcza takich, które nie są wykorzystywane przez cały czas. Zasilane gazem lub prądem elektrycznym promienniki podczerwieni są efektywne i niedrogie w eksploatacji.

Konwektory dla praktycznych

Inną opcją są grzejniki konwekcyjne. Działają w sposób bardziej konwencjonalny niż promienniki korzystające z podczerwieni. W ich wnętrzu znajduje się grzałka i płyta, a przepływające nad nimi powietrze nagrzewa się, a następnie przepływa do pomieszczenia. W sprzedaży są zarówno produkty z wymuszonym obiegiem (a więc wentylatorem), ale także takie, które działają na zasadzie grawitacyjnej.

Zaletą konwektorów jest możliwość elastycznej regulacji. Zwykle są także wyposażone w termostat, który włącza je lub wyłącza w odpowiednim momencie. W ten sposób można utrzymywać mniej więcej stałą temperaturę w pomieszczeniu. Ich wadą jest zasilanie. Konwektory korzystają z energii elektrycznej, a ta jest droga. Są więc rozwiązaniem elastycznym i wygodnym, jednak nie dla tych, którzy muszą ciąć koszty.

Grzejniki podłogowe – efektywne

W ich przypadku znacznie lepiej sprawdzą się grzejniki podłogowe. Ponieważ ogrzewają dużą powierzchnię, a ciepłe powietrze samo płynie w górę, całe pomieszczenie ma podobną temperaturę. Takie ogrzewanie jest idealne do domów – wprawdzie wolno się nagrzewa, ale kiedy już uzyska odpowiednią temperaturę, utrzymuje ją przez długi czas. W efekcie koszty ogrzewania spadają.

A wady? Na pewno należy do nich wysoki koszt instalacji takiego ogrzewania. Pod powierzchnią podłogi trzeba położyć system rur i przewodów, podpiąć je wszystkie do źródła ciepłej wody i przykryć. Dodatkowo trzeba zatroszczyć się o to, co będzie tym źródłem. Wykorzystywane mogą być kotły kondensacyjne a nawet pompy ciepła. Takie ogrzewanie sprawdzi się także jedynie wtedy, gdy dom czy mieszkanie będzie odpowiednio wyizolowane.


Źródło: Teoterm, krajowy producent wytwarzający elektryczne promienniki ciepła. 

Poprawiony: środa, 14 maja 2014 12:45