Wartość dotyku, czyli dlaczego warto masować dzieci Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 22 maja 2014 10:07

Wartość dotyku, czyli dlaczego warto masować dzieci


Masaż kojarzy się nam z zabiegami relaksacyjnymi i upiększającymi, chociaż to przede wszystkim jedna z form fizjoterapii. Stosowany u dzieci ma właściwości terapeutyczne, stymulujące oraz wspomagające ich właściwy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. O tym, jak duże znaczenie ma masaż zarówno dla dzieci zdrowych jak i borykających się z poważnymi wadami rozwojowymi, opowiada Tetiana Dębska – masażystka z Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla.


Masaż dla dzieci zdrowych
Dotyk to bez wątpienia jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Szczególnie duże znaczenie ma dla dzieci, gdyż w pierwszej fazie życia to właśnie on dostarcza odpowiednią ilość bodźców i wrażeń, dzięki którym ich mózg może się właściwie rozwijać. Za jego pośrednictwem maluch poznaje świat, buduje relacje z rodzicami, uczy się rozpoznawać własne ciało. Jedną z form terapii stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka właśnie poprzez dotyk jest masaż. Może on być przeprowadzany na maluszku już w pierwszym miesiącu jego życia. „Istnieją specjalne techniki masowania noworodków, np. masaż Shantala lub masaż pędzlami, które po wcześniejszym przygotowaniu mogą wykonywać sami rodzice. Takie zabiegi wpływają pozytywnie na ogólny rozwój dziecka, poprawiają kondycję ruchową i ukrwienie ciała, podnoszą odporność, usprawniają perystaltykę jelit, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci zmagających się z częstymi kolkami. Dodatkowo delikatny dotyk doskonale relaksuje, dzięki czemu maluch nie ma później problemów z zaśnięciem." – tłumaczy Tetiana Dębska z Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla. Gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, także zaleca się regularne wizyty u masażysty, zwłaszcza jeśli nasza pociecha ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała. Za pomocą odpowiednio dobranych masaży połączonych z ćwiczeniami można znacznie zredukować tkankę tłuszczową oraz poprawić kondycję fizyczną dziecka. Zabiegi rekomendowane są także w przypadku zwiększonej pobudliwości, nerwowości oraz problemów z koncentracją i nauką. Masaż doskonale wycisza i uspokaja, stosowany systematycznie pozytywnie wpływa na proces przyswajania wiedzy.

 


Na ciężkie przypadki
Masaż jest także doskonałą formą fizjoterapii u dzieci z nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym, szczególnie jeśli występuje u nich zaburzenie poczucia ciała, nadwrażliwość dotykowa lub nadpobudliwość emocjonalna. Istotne jest szybkie zdiagnozowanie chorego dziecka oraz natychmiastowe rozpoczęcie rehabilitacji. Im wcześniej zaczniemy stosować masaże lecznicze, tym skuteczniejsze i trwalsze przyniosą one efekty. W przypadku niemowlaka specjalista jest w stanie w dużym stopniu zmniejszyć skalę problemu z jakim boryka się malec oraz zapobiec jego nawrotom w przyszłości. Masaż lecznicy zalecany jest przede wszystkim w przypadku chorób kręgosłupa oraz narządów ruchu – np. choroby Scheuermanna, dysplazji i zwichnięcia stawu biodrowego, oraz przy różnego rodzaju wadach postawy – skoliozie, kifozie, płaskostopiu podłużnym i poprzecznym, koślawości kolan, lejkowatości klatki piersiowej, itp. „Masaż wspomaga także leczenie chorób układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych, układu oddechowego. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i rozluźniające. Mało osób wie, że sprawdza się także w walce z dołami poinsulinowymi, zrostami, rozległymi bliznami." - tłumaczy Tetiana Dębska z Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla. Masaż leczniczy szczególnie zalecany jest również dla dzieci zmagających się ze skutkami przewlekłego niedoboru witaminy D3 oraz hipotrofią. Za sprawą tego zabiegu można, w zależności od potrzeby, zmniejszyć lub zwiększyć napięcie mięśniowe, dlatego też jest on zalecany w przypadku pacjentów z hipotonią, hipertonią, porażeniem dziecięcym czy zespołem Downa.
Masaż nie tylko pozwala zniwelować wady postawy oraz leczyć wybrane jednostki chorobowe, ale także poprawia ogólną kondycję ciała i zapobiega określonym dolegliwościom. Warto stosować go już u małych dzieci, gdyż właśnie u nich zabieg ten przynosi szybkie efekty, które w przyszłości mogą znacząco poprawić jakość życia pacjenta.


Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla ( www.hoplacrd.pl )to nowoczesna prywatna placówka rehabilitacyjna we Wrocławiu. Zakres jej usług obejmuje fizjoterapię, logopedię i neurologopedię, masaże rehabilitacyjne, gimnastykę korekcyjną, porady dietetyczne, terapię psychologiczną, światłolecznictwo, pedagogikę specjalną. Dzięki tak dużym możliwościom terapeutycznym, rehabilitanci mogą podejść do małego pacjenta kompleksowo i na miejscu całościowo zadbać o jego zdrowie. Największym plusem placówki są jej pracownicy. W Centrum Rehabilitacji Dzieci Hopla zatrudnieni są najlepsi specjaliści, odznaczający się dużym doświadczeniem oraz bogatą wiedzą.

 

Poprawiony: czwartek, 15 maja 2014 11:25