Szlakiem siedmiu krasnoludków Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 24 kwietnia 2014 08:01

Szlakiem siedmiu krasnoludków


Wrocław- historyczna stolica Śląska i Dolnego Śląska, miasto należące niegdyś do wielkiej Hanzy, przyszła Europejska Stolica Kultury 2016. Jednak już od prawie piętnastu lat także siedziba niemal 300 krasnali. Mowa tu niestety nie o bajkowych istotach, a o rzeźbionych figurkach, niemniej jednak stanowią one niewątpliwą atrakcję miasta.

Wycieczka bajkowym szlakiem


Wiele biur podróży i organizacji turystycznych ma obecnie w swojej ofercie wycieczki „szlakiem krasnali". Polegają one bądź na szukaniu figurek- a jest to zabawa przynajmniej na kilka dni, bądź na zwiedzaniu najważniejszych zabytków miasta, których strzegą krasnoludki. Są też opcje kulinarne, obejmujące wizyty w knajpkach i restauracjach, niedaleko których zamieszkują krasnale.
Nie sposób w jednym tekście opisać wszystkie figurki, jakie możemy znaleźć we Wrocławiu. Dlatego wzorem Królewny Śnieżki wybrałam siedmiu krasnoludków, jako piękny początek wrocławskiej przygody.


Botanik

Jak wieść niesie, ten sympatyczny skrzat zamieszkujący wrocławski Ogród Botaniczny z lubością oddaje się swojemu hobby, jakim jest granie na saksofonie z nasturcji. Z tej przyczyny Botanik nazywany jest także niekiedy Muzykantem. Na swoją siedzibę wybrał sobie miejsce wyjątkowo urokliwe. Ogród Uniwersytetu Wrocławskiego to drugi najstarszy w Polsce park tego typu. Ta oaza spokoju, wpisana na listę zabytków województwa dolnośląskiego została założona już w 1811 roku przez Heinricha Friedricha Linka- systematyka, anatoma i fizjologa roślin. Obecnie znajduje się tam około siedmiu i pół tysiąca gatunków roślin, z których 27 drzew stanowi pomniki przyrody. Ogród jest otwarty od rana do wieczora w okresie od końca marca do października. Wyjątkowa atmosfera jaka panuje w tym miejscu i piękno roślinności porastającej ogromnej powierzchnię sprawiają, że ogród stanowi wspaniałe miejsce spacerowe i cel wycieczek.


Giełduś


Ten mały makler w szelkach i z dzwonkiem w ręce przystanął jakiś czas temu na placu Solnym. Podobno potrafi doradzić inwestorom, które akcje pójdą w dół, a które do góry. Nie bez przyczyny znalazł się właśnie tam. Jednym z piękniejszych budynków Wrocławia, znajdujących się właśnie przy rynku pomocniczym Starego Miasta jest gmach giełdy zbudowany w 1822 roku, według klasycystycznych założeń projektu Carla Ferdinanda Langhansa. Przy placu Solnym znajdują się również budynek dawnej apteki pod Maurem i dom towarowy z początku XX wieku. Na placu funkcjonuje także tradycyjny targ kwiatowy.


Nereida i Wiktoria


Skrzaty zwane inaczej Kapitańskimi Bliźniakami zabiorą Was w rejs po Odrze jednym z dowodzonych przez siebie parostatków, od których nazw pochodzą ich imiona. Rzeczna przeprawa to świetna atrakcja zarówno dla młodszych jak i starszych pasażerów. Rejsy trwają godzinę lub 25 minut i podczas nich można z pokładu łodzi obejrzeć interesujące punkty Wrocławia, takie jak Wieżę Ciśnień, Muzeum Narodowe, ZOO, czy też Wyspę Piasek- część Ostrowa Tumskiego. Przewoźnicy organizują także rejsy po Odrze nocą. Można też wynająć jeden ze statków na kilka godzin, celem zorganizowania wesela, czy spotkania.


Prezentuś


Jest to krasnal szczególny, można by rzec- niecodzienny. Spotkać go można bowiem tylko w czasie trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Wrocławia. Podobno trzykrotne dotknięcie jego czapeczki spełnia wszystkie marzenia. Nie wspominając już o samej urodzie Rynku i licznych zabytkach znajdujących się wokół niego, zauważyć należy, jak wielką atrakcją dla mieszkańców i turystów jest właśnie Jarmark. To trwające około miesiąc przez Świętami wydarzenie jest świetną okazją, żeby poczuć prawdziwą magię Bożego Narodzenia. W licznych drewnianych domkach można się zaopatrzyć w prezenty dla najbliższych, skosztować grzańca, czy czekolady od krasnala. Dodatkowymi ciekawostkami są także rozświetlenie choinki, parada elfów, czy korowód kolędników. Warto też zobaczyć, znajdujący się obok Pręgierza ośmiometrowy wiatrak z ruchomą szopką.


Młynarz Tumski


To właśnie dzięki niemu, wrocławianie zawsze mieli mąkę, ponieważ krasnal nocą dokonywał prac konserwatorskich w młynach, znajdujących się na Wyspie Słodowej. Niestety, w 1975 roku trzynastowieczne Młyny Św. Klary, nadane zakonnicom i mieszczaninowi Sybotowi przez książąt wrocławskich, a należące do zakonów klarysek i franciszkanów, zostały wyburzone i Młynarz przeszedł na emeryturę. Niemniej jednak nadal zachęca zwiedzających do odwiedzania słynnych wrocławskich wysp, z powodu których miasto nazywane jest czasem Wenecją Północy. Obecnie na Wyspie Słodowej odbywają się imprezy plenerowe i koncerty.


Ossolinek


Najbardziej zaczytany spośród skrzatów. Jest wieloletnim opiekunem zbiorów Ossolineum. Wszystkich zwiedzających zaprasza do budynku Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Miejsce to jest nie tylko jedną z najbardziej znanych polskich bibliotek, ale także muzeum, w którym można obejrzeć ciekawe wystawy czasowe, dotyczące polskiej historii i kultury. Integralną częścią Zakładu jest także Muzeum Książąt Lubomirskich, w którym znajduje się Gabinet Grafiki oraz Gabinet Numizmatyczno- Sfragistyczny.
Te siedem krasnoludków to tylko niewielka część społeczności skrzatów, które osiedliły się we Wrocławiu. Jako istotki życzliwe i przyjazne na stałe wtopiły się w krajobraz miasta. Podobno bardzo lubią być odwiedzane, a do swoich obowiązków podchodzą poważnie- strzegą wielu miejsc i nie pozwalają się zagubić turystom.

Artykuł został przygotowany przez firmę Absynt Hostel Wrocław specjalizującą się w zapewnianiu tanich noclegów we Wrocławiu

Poprawiony: czwartek, 24 kwietnia 2014 08:17