Dziecięca fantazja na świątecznym stole Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
czwartek, 17 kwietnia 2014 09:40

Dziecięca fantazja na świątecznym stole


Można malować pisanki, można też wyklejać świąteczne kartki z życzeniami. Wielkanoc to niezwykła okazja, by obudzić w dzieciach kreatywność i zaproponować im oryginalne aktywności plastyczne. Jak przydać koloru Świętom?
Święta Wielkanocne, z racji pory roku i ludowych tradycji związane są z odradzająca się przyrodą bogatą kolorystyką oraz oryginalnymi zwyczajami. Wspólne przygotowywanie święconki, ozdabianie wielkanocnego stołu czy tworzenie kartek z życzeniami – każda z tych czynności może stać się inspirującym wyzwaniem, rozwijającym wyobraźnię i zdolności plastyczne dzieci.


Na stole zajączek w towarzystwie baranka
Do wykonania wielkanocnych dekoracji posłużą nam zarówno gotowe przybory plastyczne, jak i artykuły codziennego użytku. - Bezpieczną i łatwą do wykonania ozdobą będą ciastolinowe kurczaczki, które przy pomocy drewnianych patyczków można umiejscowić w doniczkach lub w świątecznych stroikach – podpowiada Marzanna Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus. - Prostym w przygotowaniu, a wymagającym jednocześnie inwencji twórczej zadaniem jest także stworzenie dekoracji z kolorowych serwetek. Przypominająca sztukę orgiami zabawa pozwoli dzieciom w szybki sposób wyczarować wielkanocnego zajączka, który przyozdobi wielkanocny stół – dodaje. Młodszym pociechom do gustu przypadnie natomiast tworzenie baranków przy pomocy... patyczków do lodów. Jak to zrobić? Drewniane szpatułki malujemy farbkami na różne kolory. Po wyschnięciu nakładamy odrobinę kleju i przytwierdzamy kłębki bawełnianej waty na środku patyczka. Następnie do górnej części mocujemy wycięte z papieru uszy oraz oczy. Gotowym barankiem można przyozdobić doniczki lub wazonik z kwiatami.


Sztuka zza granicy, czyli plastyczne podróżowanie
Jednak Święta Wielkanocne to nie tylko zajączki i baranki. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, tradycyjnie organizowane są konkursy na najoryginalniejszy Easter Bonnet – kapelusz symbolizujący przyjście wiosny i odrodzenie natury. Tworzenie nietuzinkowego nakrycia głowy daje prawdziwe pole do popisu. Można w tym celu wykorzystać kolorowe arkusze papieru, stare gazety, skrawki materiału czy plastelinę. Taka aktywność nie tylko sprawi dzieciom dużo radości, ale pobudzi również ich wyobraźnię i rozwinie zdolności manualne. W przypadku starszych pociech, tworzenie własnego kapelusza może być pierwszym etapem w nauce szycia. – Zaproponowanie pociechom aktywności plastycznych, wywodzących się z tradycji innych państw to doskonały pomysł na zapoznanie ich z innymi kulturami i rozbudzenie w nich ciekawości świata – tłumaczy Marzanna Raczkiewicz, ekspert firmy MERplus. – Ważne jednak, aby tworząc wielkanocne kostiumy, mogły one korzystać z pomocy osób dorosłych. Pamiętajmy również o dobraniu materiałów odpowiednich do ich zdolności plastycznych. W przypadku młodszych dzieci sprawdzi się ciastolina lub kolorowe farbki do twarzy, starsze mogą natomiast spróbować swoich sił rzeźbiąc lub szyjąc – dodaje.


Po inspirację zajrzyj do kuchni
Inspiracji można szukać nie tylko za granicą, ale również we własnej kuchni – w szafce z artykułami spożywczymi. Suchy makaron, płatki owsiane czy ryż doskonale nadadzą się jako materiał na mozaikę. Po pomalowaniu farbami, drobinki mogą posłużyć zarówno do wykonania świątecznych stroików jak i do wyklejenia kartki z życzeniami lub udekorowania pisanek. Do ozdabiania jajek najlepiej sprawdzi się makaron w kształcie gwiazdek lub drobne kluski ryżowe. Ich nakładanie na posmarowaną płynnym klejem skorupkę, nie tylko pozwoli na stworzenie ciekawych ornamentów, ale również pomoże dziecku trenować cierpliwość i precyzję działania. Praca z małymi elementami rozwija bowiem zdolność koncentracji i poprawia koordynację ruchową.
Pretekstem do wspólnej wielkanocnej zabawy może stać się również pieczenie i gotowanie. Pojawiające się tradycyjnie na świątecznym stole mazurki dzięki dziecięcej fantazji mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki. Stół mogą upiększyć również pokolorowane naturalnie - łupkami z cebuli - bądź spożywczymi barwnikami jaja na twardo.

 

/źródło - /