Taksówkarka - kobieta też potrafi Drukuj Email
Wpisany przez S.Z   
piątek, 07 marca 2014 09:59

Taksówkarka – kobieta też potrafi

„Kierowca to męski zawód, kobiety gorzej prowadzą" - wciąż możemy usłyszeć takie stereotypowe opinie, jednak panie, których na polskich drogach przybywa, skutecznie z nimi walczą. Dorównują mężczyznom umiejętnościami i wiedzą w zakresie motoryzacji. Niektóre z nich idą o krok dalej i wybierają pracę za kółkiem np. taksówki.

 
 Rok 1983. Pamietacie jak to się na taksówkę czekało? Jak jeździło sie na tzw. łebka, nawet karetką pogotowia (na zdjęciu) w zasadzie całkiem oficjalnie? Ale sie porobiło :)  fot.Stefan Zubczewski

W Polskiej Sieci Taxi 19 123 obecnie zrzeszonych jest 18 korporacji, w których pracuje 56 taksówkarek. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ta liczba stale rośnie i coraz więcej pań jest zainteresowanych podjęciem takiej pracy.
Większość pań taksówkarek, wybiera ten zawód z miłości do motoryzacji i jazdy autem. Dostrzegają one również inne zalety tej pracy. Elastyczny grafik pozwala łatwo połączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi, jest ciekawą alternatywą dla pracy na pełen etat, a także szansą na kontakt z ludźmi. Kierowcy taksówek jednym głosem mówią, że pasażerowie często traktują ich samochód jak konfesjonał, opowiadając o różnych, niekiedy bardzo prywatnych sprawach dotyczących pracy czy współmałżonka.
Prowadzenie taksówki to bez wątpienia praca pełna wrażeń i nieoczekiwanych zdarzeń. Jak wspominają panie pracujące jako taksówkarki, trafiały im się zlecenia dotyczące przewiezienia egzotycznych zwierząt, urny z prochami, czy zamówienia alkoholu w takiej ilości, której nie były w stanie same przenieść ze sklepu do samochodu. Pani Joanna Piwko z rzeszowskiej korporacji należącej do Polskiej Sieci Taxi 19 123, dziś już z uśmiechem wspomina jak kiedyś do jej auta wsiadł klient z maczetą schowaną pod kurtką, uspokajając ją przy tym słowami „Spokojnie jest tępa".
Wśród taksówkarzy wciąż relatywnie jest mało kobiet wykonujących ten zawód, dlatego zazwyczaj, gdy pasażerowie wsiadają do zamówionego auta i widzą za kierownicą kobietę są nieco zaskoczeni, jednak jak mówią taksówkarski z Polskiej Sieci Taxi 19 123, w zdecydowanej większości jest to pozytywne zaskoczenie, które na koniec kursu najczęściej przeradza się w komplementy i pochwały dla ich umiejętności. Pani Aneta Skoczeń, która od niemal 6 lat pracuje w warszawskiej korporacji SAWA Taxi, mówi że zdarza jej się usłyszeć komentarze typu: „Czy to jest korporacja Sawa? Ja przecież nie zamawiałem dodatku", jednak zazwyczaj na zakończenie kursu pasażer stwierdza, że jest zszokowany, że kobieta może tak dobrze prowadzić auto, i co dziwniejsze potrafi prawidłowo zaparkować.

Nie spotykam się ze stereotypami, choć ludzie czasem reagują z uśmiechem na kobietę za kierownicą, szczególnie w dużej 6-osobowej taksówce, takiej jak moja. W tej chwili jest już nas o wiele więcej w korporacji, więc koledzy przyzwyczaili się i nie mają już żadnych uwag do naszego sposobu jazdy – mówi Pani Aneta Skoczeń. Ale pomyłki się zdarzają, często nawet koleżanki z centrali dzwoniąc na radio mówią „cześć kolego, o przepraszam koleżanko" – dodaje.

Kobiety nie znają się na samochodach? Nic bardziej mylnego. Dla taksówkarek z PST samochód nie ma żadnych tajemnic. Nie tylko potrafią zmienić oponę, ale też wykonać szereg innych czynności mechanicznych przy taksówce. Wszelkie naprawy czy prace pielęgnacyjne auta nazywają wręcz przyjemnością i dodają, że nie raz zdarzyło im się udzielać rad w kwestii samochodu swoim kolegom z korporacji. Można zatem śmiało stwierdzić, że dla kobiet, takich jak taksówkarki z Polskiej Sieci Taxi 19 123, nie ma rzeczy niemożliwych.

Panie Taksówkarki zgodnie twierdzą, że każda kobieta w „męskim zawodzie" powinna mieć silną osobowość, aby dzielnie znosić różne sytuacje, być pozytywnie nastawioną do ludzi i cierpliwą. Kobiety powinny też wyzbyć się wszelkich kompleksów, aby być dobrze postrzeganą wśród kolegów i koleżanek z pracy.

Taksówkarki z Polskiej Sieci Taxi 19 123 udowadniają, że trzeba zapomnieć o podziale na typowo męskie i żeńskie zawody, ponieważ panie coraz lepiej odnajdują się w pracach dotychczas zarezerwowanych dla płci przeciwnej i niewiele jest zawodów, w których jeszcze nie spróbowały swoich sił.

W Dniu Kobiet życzymy wszystkim Taksówkarkom wszystkiego dobrego - redakcja Babci Polki


System Polska Sieć Taxi 19 123 jest nowoczesnym, wygodnym i elastycznym rozwiązaniem, gwarantującym możliwość bezgotówkowego korzystania z 5 tysięcy taksówek w całej Polsce. Aby zamówić taksówkę w miastach objętych systemem wystarczy wybrać ogólnopolski numer telefonu 19 123. System Polska Sieć Taxi umożliwia podróże bezgotówkowe we wszystkich miastach wojewódzkich, będąc doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Płatność rozliczana jest jedną fakturą, podsumowującą wszystkie przejazdy w danym okresie rozliczeniowym. Dzięki Elektronicznej Karcie Klienta (EKK) użytkownicy indywidualni również mają możliwość skorzystania z rozliczeń bezgotówkowych. Partnerami systemu są największe i najbardziej rzetelne korporacje taksówkowe w kraju. Informacje o systemie znajdują się pod adresem: www.polskasiectaxi.pl

/źródło - Core PR/