Sposób na dziecięce lęki i koszmary nocne Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 02 lutego 2014 14:02

Sposób na dziecięce lęki i koszmary nocne

Dzieci w wieku wczesno przedszkolnym – dwóch – trzech lat zaczynają wykazywać objawy nocnych lęków. Często mówią, że w ich pokoju mieszkają potwory i nie chcą tam spać. Dzieje się tak zazwyczaj z kilku powodów.

Jednym z najczęstszych jest po prostu chęć spania razem z rodzicami w jednym łóżku, szczególnie wtedy, gdy wcześniej spało ono razem z nimi a nagle zostało „przeniesione" do swojego, osobnego łóżeczka. Innym powodem często staje się strach przed ciemnością – spanie w całkowicie zaciemnionym pokoju może budzić w dzieciach różne obawy i lęki. Wstając w nocy maluch może się potknąć o jakąś rzecz leżącą na podłodze lub uderzyć o meble. Jeszcze jednym powodem może być rozwijająca się właśnie w tym okresie dziecięca wyobraźnia, która podpowiada maluchowi, różne niestworzone rzeczy, które dla nas dorosłych są irracjonalne. Oczywiście nocne lęki u dzieci mogą wywołać także silne emocje związane np. z pójściem do przedszkola.

Zanim zabierzemy się za rozprawianie z wszystkimi potworami „mieszkającymi" w dziecięcym pokoju, warto porozmawiać z maluchem dlaczego się boi. W większości przypadków taka rozmowa wystarczy, zwłaszcza, jeśli to wyobraźnia malucha wpływa na niego – wtedy trzeba zapytać gdzie mieszka ten potwór i wyjaśnić dziecku, że już go tam nie ma i więcej nie przyjdzie. Wydawać by się to mogło bardzo trywialne rozwiązanie. Jednak, gdy zrobi się to w odpowiedni sposób na pewno zadziała.

Jeśli maluch dalej będzie mówił, że się boi czegoś można kupić do jego pokoju specjalną lampkę nocną. Najlepiej taką, która posiada funkcję latarki lub lampki przenośnej. Wówczas dziecko będzie mogło zabrać ją ze sobą w czasie nocnego wyjścia do toalety, czy też porannej „wycieczki" do łóżka rodziców. Przykładem takiej lampki jest lampka latarnia Kid Sleep niebieska, która będzie pasowała do pokoju chłopca lub lampka latarnia Kid Sleep różowa idealnie wkomponowująca się do wystroju dziewczęcego pokoju. Obie lampki można znaleźć w sklepie www.babymama.pl. Są one dodatkowo ozdobione wzorem małego, sympatycznego króliczka, który również pozwoli rozprawić się szybciej z dziecięcymi lękami.

Lampka latarnia Kid Sleep kolor do wyboru niebieski lub różowy – cena 134 PLN, www.babymama.pl

 

/źródło - /