Starter naprawia samochody elektryczne i hybrydowe Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 03 grudnia 2013 10:22

Starter naprawia samochody elektryczne i hybrydowe


Kierowcy „zielonych" pojazdów mogą już liczyć na pomoc mobilnych warsztatów w całej Polsce

 

Poznań, 3 grudnia 2013 r. – Starter, firma specjalizująca się w assistance drogowym, rozszerzyła swoje usługi o naprawę na drodze „zielonych" samochodów – z napędem elektrycznym i hybrydowym. Jednocześnie mechanicy Startera stworzyli największą w Polsce sieć ponad 60-ciu specjalistów, certyfikowanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, którzy zostali uprawnieni do obsługi pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
W Polsce liczba samochodów elektrycznych oraz hybrydowych systematycznie rośnie, chociaż wciąż nie jest ich dużo. Jednak kluczowi producenci samochodów coraz częściej wprowadzają takie pojazdy do swojej oferty. W ubiegłym roku nabywców znalazło w Polsce zaledwie 36 sztuk samochodów elektrycznych. Dużo lepiej rozwija się rynek aut hybrydowych, ponieważ oferta jest coraz większa, a ceny hybryd zbliżają się do aut konwencjonalnych. W ubiegłym roku sprzedano w Polsce 815 sztuk. Także w naszym kraju powstają już prototypy „zielonych" aut, np. ELV 001 z Mielca, czy Romet 4E.
„Udział >zielonych< pojazdów w polskim rynku samochodowym będzie nadal stopniowo rósł, dlatego zdecydowaliśmy się objąć naszą ofertą assistance drogowego pojazdy elektryczne i hybrydowe, a mechanicy Startera zdobyli odpowiednie kompetencje do naprawy takich aut. Rozwój technologii stosowanych w motoryzacji sprawia, że czynności obsługowe i naprawcze samochodów powinny pozostać w rękach fachowców. Tylko tacy zapewnią wykonanie usługi w sposób profesjonalny i bezpieczny" – powiedział Witold Cel, Dyrektor Operacyjny w firmie Starter.
Do 2020 roku samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3 proc. udziału w rynku. Z badań firmy doradczej PwC wynika, że najważniejsze dla rozwoju tej branży będzie powstanie sieci wygodnych stacji ładowania i wymiany baterii. Przykładowo, już teraz 17 krajów Unii Europejskiej stosuje różne zachęty dla kupujących elektryczne samochody, a w USA część centrów miast jest wyłączona z ruchu i przeznaczona tylko dla samochodów z zerową emisją spalin. Z kolei w Wielkiej Brytanii, dzięki dopłatom rządu, sprzedaż pojazdów elektrycznych w III kwartale 2013 roku zwiększyła się aż o 25 proc. w porównaniu do 2011 roku.
Z badań opinii społecznej na temat samochodów elektrycznych, które zostały przeprowadzone w 2012 roku przez TNS Polska, wynika, że 88 proc. Polaków traktuje samochody elektryczne jako przyszłość motoryzacji, a 74 proc. nie ma obaw związanych z tymi samochodami. To dobra wiadomość dla rynku motoryzacji, ale z powodu braku wyspecjalizowanych serwisów świadczących choćby usługę ładowania awaryjnego, użytkownicy pojazdów elektrycznych pozostawali dotychczas bez pomocy.
"Niektóre elementy pojazdów elektrycznych i hybrydowych są wspólne z samochodami o napędzie tradycyjnym. Przykładem jest Opel Ampera, którego kierowca nie mógł uruchomić pojazdu po kilkudniowym postoju. Wysłany na miejsce mechanik Startera szybko zorientował się, że przyczyną może być rozładowany akumulator 12V. Pomimo, że Ampera ma na pokładzie ważącą prawie 200 kg baterię wysokonapięciową, to potrzebny był odpowiedni poziom energii. Szybki rzut oka pod maskę, odnalezienie wyprowadzeń biegunów akumulatora oraz podłączenie przewodów rozruchowych zgodnie z otrzymaną od Startera dokumentacją techniczną spowodowały, że systemy pokładowe ożyły i samochód był gotowy do jazdy" – powiedział Artur Zaworski, Specjalista ds. technicznych w firmie Starter.


 

Starter Sp. z o.o. to ogólnopolska firma świadcząca profesjonalne usługi assistance drogowego. Jej największym i strategicznym udziałowcem jest niemieckie ADAC znane w Polsce między innymi z publikowanych cyklicznie raportów awaryjności. Jako jedyna firma w Polsce, Starter gwarantuje assistance z naprawą samochodu bezpośrednio na drodze. Jest to możliwe dzięki dużej grupie przeszkolonych mechaników i własnej sieci samochodów patrolowych wyposażonych w specjalistyczne narzędzia i urządzenia diagnostyczne. Od 10 lat Starter obsługuje assistance gwarancyjne czołowych producentów samochodów, świadczy również usługi assistance dla klientów indywidualnych. Szczegóły na stronie: www.starter24.pl

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 19:47