Już czas pomyśleć o... nartach Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 07 września 2009 09:10
 Już  czas pomyśleć o…nartach

Wprawdzie jeszcze jest lato ale, pora już zastanowić się nad spędzeniem urlopu na nartach. Oczywiście mamy wiele do zaoferowania w Polsce ale, nie mniej jednak tak dobrze przygotowanych stoków, tak dobrej infrastruktury jak w Austrii niewiele krajów ma do zaproponowania. Tym razem przedstawię Wam parę informacji o Pięciu lodowcach w tejże Austrii.

Kaunertal, Pitztal, Sölden-Ötztal, Stubai i Hintertux, sezon zimowy 2009/10 otworzą z jednym karnetem, bezkonkurencyjnymi ofertami oraz gwarantowaną rozkoszą na śniegu na najwyższym poziomie.
 

altCzy wiedzieli Państwo, że - w Austrii znajduje się łącznie 840 lodowców, ale jedynie 8 z nich wykorzystywane jest do jazdy na nartach?  - lód lodowców alpejskich ma pomiędzy 100 a 1000 lat?- golfista za dzień korzystania z 18-dołkowego pola płaci nawet 75 euro? Dla porównania dzienny karnet na jeden z tyrolskich lodowców kosztuje pomiędzy 36 a 40 euro i tym samym oferuje idealny dzień spędzony na uprawianiu sportów zimowych? - zakup karnetu obejmuje o wiele więcej niż tylko wjazdy i zjazdy kolejkami górskimi? Dzięki karnetom finansowane są ulepszenia jakościowe, konserwacja i naprawy wszystkich urządzeń, naśnieżanie, przygotowanie i pielęgnacja nartostrad, tras biegowych i funparków. Ponadto: tablice informacyjne, systemy drogowskazów i oznaczeń, bezpieczeństwo na trasach i ochrona przed lawinami, zapobieganie wypadkom i ratownictwo na nartostradach, specjalne oferty dla dzieci i młodzieży (przedszkola narciarskie itp.), parkingi, dowozy skibusami, funkcjonowanie szkół narciarskich i snowboardowych, wypożyczalnie artykułów sportowych oraz gastronomia jak i organizacja i realizacja zawodów.  

„White5“: 1 karnet - 5 tyrolskich lodowców  
 
Fantastyczne panoramy gór, ekstremalnie czyste powietrze i szczególnie puszysty śnieg od października do maja: jazda na nartach na lodowcu to nadzwyczajne przeżycie na śniegu. Na ponad 3.000 metrów wysokości miłośnicy sportów zimowych poczują niemalże bezgraniczną wolność. Jeszcze więcej wolności gwarantuje karnet „White5“. Daje on fanom lodowców czasową elastyczność i udostępnia wszystkie pięć lodowców – po atrakcyjnej cenie.  
Karnet obowiązuje od 1 października 2009 r. do 15 maja 2010 r. Oznacza to, że w trakcie ośmiu miesięcy obowiązywania karnetu można spędzić dziesięć dni na wszystkich lodowcach. I te dziesięć dni wykorzystać można wedle własnych upodobań – podczas kilku krótkich wyjazdów urlopowych lub w ramach pojedynczych dni na lodowcu.  
Opłacalność „skakania po lodowcach“ potwierdza już jedno spojrzenie na mapę Tyrolu. Jedynie 150 kilometrów dzieli najbardziej oddalone lodowcowe doliny – Kaunertal i Hintertux. 5 tyrolskich lodowców oferuje łącznie 314 kilometrów idealnie przygotowanych tras zjazdowych. Od 1 października karnet „White5“ można zakupić w kasach przy wszystkich pięciu kolejkach na lodowce, a kosztuje on 308 euro.  
 
Urlop na lodowcu w jeszcze atrakcyjniejszym wydaniu: Hotele lodowcowe i „Fly Winterdreams“

Hotele lodowcowe

 
Idealny dzień na nartach dopełni nocleg w stylowej atmosferze. Dlatego też 5 tyrolskich lodowców zebrało najatrakcyjniejsze oferty hotelowe pod nazwą „Hotele lodowcowe”. Kulinarne przyjemności i wyposażenie sprzyjające dobremu samopoczuciu i odprężeniu stanowią tutaj najważniejsze kryterium doboru. Najaktualniejsze i najlepsze oferty hoteli lodowcowych szybko znaleźć można na przejrzystej stronie internetowej. Uwzględniają one oczywiście również karnet narciarski.
www.gletscherhotels.at
 
”Fly Winterdreams” Samolotem po spełnienie marzeń zimowych: możliwe jest to w sezonie zimowym 2009/10 z lotnisk w Hamburgu, Berlinie i Kolonii/Bonn. „Fly Winterdreams“ pozwala na indywidualne kształtowanie wymarzonego urlopu, ponieważ otrzymują Państwo oferty ze wszystkich pięciu lodowcowych terenów narciarskich. Rezerwacja wszystkich ofert:  
www.flywinterdreams.com
 
5 tyrolskich lodowców: pięć gwiazd lodowcowych w doskonałej kompozycji lodowcowej 5 tyrolskich lodowców: oznaczają one urozmaicone nartostrady z gwarancją śniegu oraz wygodną obsługę. Zachwycają one w tym samym stopniu narciarzy i snowboardzistów, co amatorów słońca oraz zdobywców szczytów.  Mimo że 5 tyrolskich lodowców w połączeniu stanowi idealną kompozycję lodowcową, każdy z osobna ma swój niepowtarzalny charakter i tak:  
 
Kaunertal (1.273 – 3.160 metrów): najmłodszy lodowiec Tyrolu
 
Najmłodszy lodowiec Tyrolu: lodowiec Kaunertal to szerokie nartostrady, modne imprezy i młoda scena zimowa w autentycznym otoczeniu. W jednym z najlepszych śnieżnych parków Alp spotykają się świat snowboardu ze światem freeski. Snowpark jest tak samo popularny wśród początkujących jak i profesjonalistów: poza 140-metrowym superpipe i poręczami do 12 metrów długości, snowboardziści i narciarze mają do dyspozycji pro line, medium line oraz przeszkody minishred o wszystkich stopniach trudności. Kolejki na wyciągi? Nie w Kaunertal. Od września do połowy czerwca można tu doświadczać przyjemności jazdy na nartach bez długiego oczekiwania na wyciąg. Nowością jest 8-osobowa kolejka gondolowa, wywożąca narciarzy poza granicę trzech tysięcy metrów. Kolejka Karlesjochbahn zapewnia jeszcze większy komfort na lodowcu Kaunertal. 8-osobowa kolejka kabinowa startuje bezpośrednio spod lodowcowej restauracji Weißsee na wysokości 2.750 metrów, jej gondole wyposażone są w podgrzewane siedzenia. Poza malowniczym widokiem na trzy kraje bezpośrednio z górskiej stacji kolejki, obejmuje ona trzy nartostrady z czarnymi, czerwonymi i niebieskimi trasami oraz wspaniałe zjazdy poza głównymi trasami.
Sezon zimowy zaczyna się tutaj w połowie września, a pierwsza impreza – legendarny „Kaunertal Opening“ – ma miejsce pomiędzy 16 a 18 października. Już po raz 24. w Kaunertal spotkają się snowboardziści i miłośnicy freeski z całej Europy. Tutaj oczekuje ich weekend z odjazdowymi zawodami, koncertami i imprezami, jak również Gratis-Testfestival z możliwością wypróbowania najnowszego sprzętu sezonu dla narciarzy i snowboardzistów. Rodziny mogą cieszyć się w Kaunertal szczególnie atrakcyjną ofertą: dzieci do 10 roku życia korzystają z nartostrad w towarzystwie jednego z rodziców za darmo.
 
Pitztal (1.600 – 3.440 metrów): najwyższy lodowiec Tyrolu

 
W Pitztal znajduje się najwyżej położony w Austrii lodowcowy teren narciarski. Przy trasach zjazdowych o długości 50 kilometrów i 85 hektarach przygotowanej powierzchni mogą Państwo przeżywać tutaj narciarskie rozkosze od połowy września do połowy maja. Pomiędzy nartostradami na lodowcu (z najwyższym punktem na wysokości 3.440 metrów) a terenem narciarskim Rifflsee na tutejszych trasach (do 2.800 metrów) każdy znajdzie coś dla siebie – od początkujących po narciarzy alpejskich z ambicjami sportowymi. Również tutaj do międzynarodowych zawodów przygotowuje się światowa elita narciarstwa alpejskiego.Pitztal oferuje nie tylko optymalne stoki i wysoko położone trasy biegowe, ale również halfpipe’y, odcinki boardercross i śniegową krainę dla dzieci. Charakterystyczne jest otoczenie ponad 50 trzytysięczników. Należy do niego również wyrazisty Wildspitze (3.774 metrów), ulubiony cel wycieczek skitourowych. Widok z górnej stacji najwyższej kolejki górskiej Austrii – Pitz Panoramabahn na wysokości 3.440 metrów – porównywalny jest jedynie do lotu ponad Alpami. W sezonie 2009/10 lodowiec Pitztal przygotował wspaniałe udogodnienie dzięki  innowacji na skalę światową. Urządzenie „Snow Maker“ może produkować dodatkowy śnieg już wczesną jesienią. Niezależnie od temperatury i bez środków chemicznych, dla poszczególnych odcinków nartostrad wyprodukować można w przeciągu 24 godzin do 940 metrów sześciennych śniegu. Pozwala to na dodatkowe podniesienie jakości tras zjazdowych na szczególnie często uczęszczanych odcinkach nartostrad. Dodatkowo długoterminowo planowane jest zbudowanie nowego lodu na lodowcu przy pomocy systemu Snow Maker.
 
altIstnienie darmowego karnetu dla dzieci poniżej 10 roku życia – Bambini Freipass od wielu już lat dowodzi przyjaznego dzieciom charakteru Ptiztal. W zbliżającym się sezonie nowy 6-osobowy wyciąg krzesełkowy SunnaAlm (2.130 – 2.350 m) stanowić będzie dodatkowe ulepszenie w zakresie transportu dla dzieci. Z tarasu modnego domu pasywnego – przytulnego SunnaAlm na wysokości 2.300 metrów, mają Państwo dobry widok na swoich małych narciarzy. Spośród ogromnej ilości dni testów narciarskich i imprez wyróżniają się Puchar Europy Sportowców Niepełnosprawnych w grudniu oraz szczególne wydarzenie na lodowcu Pitztal: występ kultowego zespołu karnawałowego z Kolonii „De Räuber“. Zagrają oni 26.9.2009 r. z okazji 40. podróży zimowej związku narciarskiego Westdeutscher Skiverband w restauracji Bergrestaurant Kristall na wysokości 2.840 metrów.  
 
Sölden (1.350 – 3.340 metrów): atrakcja turystyczna Alp
 
Pod hasłem „think big“ Sölden prezentuje swoje „Big3“: Trzy trzytysięczniki na jednym terenie narciarskim wyposażone zostały w wyciągi. Człowiek powinien tutaj myśleć w większych kategoriach, ponieważ Sölden z 20 kilometrami kwadratowymi przygotowanych tras, 34 wyciągami i 150 kilometrami nartostrad jest jednym z największych lodowcowych terenów narciarskich. Na najdłuższej trasie zjazdowej na 13 kilometrach długości pokonuje się różnice poziomów wynoszącą nawet 2.000 metrów. Te warunki wstępne uczyniły z Sölden europejskie centrum testowe dla wszystkich wiodących europejskich producentów sprzętu narciarskiego. Główną sportową atrakcją urlopu w Sölden jest jednak rajd Big3-Rallye: dostęp do trzech trzytysięczników w Sölden - Gaislachkogl, Tiefenbachkogl oraz Schwarze Schneid – możliwy jest dzięki kolejce górskiej. Kto pokona ten rajd, doświadczy około 50 kilometrów i 10.000 metrów różnicy wysokości, ale również trzech absolutnie zapierających dech w piersiach 360-stopniowych panoram górskich. Szczególne doświadczenie kulinarno-górskie czeka na odwiedzających na platformie Big3 Plattform-Gaislachkogl na wysokości 3.058 metrów: przy ładnej pogodzie serwowane są tutaj kulinarne smakołyki. Z nartostrady do Internetu: to motto nowej opcji „Shoot my Ride-Option“, która oferowana jest w Sölden po raz pierwszy w Austrii. Snowboardziści mogą być filmowani podczas jazdy przez funpark. Zjazd lub skok pokazywane są następnie na dużym ekranie w „Swatch Snowpark“ i wstawiane są na stronę internetową Swatch. Kto lubi imprezy zimowe, powinien zaznaczyć następujące daty w swoim kalendarzu: wszystko zaczyna się od Maxxx Mountain Gletscherstart Sölden od 9. do 11.10. W dniach 23- 25.10. goszczą tutaj narciarskie gwiazdy sportowe w ramach „FIS Skiworldcup Opening Sölden“.   
 
Stubai (1.000 do 3.210 metrów): największy lodowcowy teren narciarski w Austrii
 
Przy 110 kilometrach zjazdów, 25 nowoczesnych kolejkach linowych i wyciągach oraz 10- kilometrowych zjazdach Stubai jest „śnieżnym królestwem”. Specjalnym bonusem jest łatwa dostępność: lodowiec Stubai położony jest jedyne 45 minut drogi samochodem od Innsbrucka, w samym sercu Tyrolu. Dla zimowych urlopowiczów bez samochodu zapewnione jest bezpośrednie połączenie autobusowe z głównego dworca kolejowego oraz bezpłatny skibus z Schönberg do dolnej stacji kolejki. Tereny lodowcowe Stubai na pięciu lodowcach oferują frajdę na trasach zjazdowych dla narciarzy początkujących i doświadczonych, swoją zimową ofertą zachwycając w tym samym stopniu rodziny co modnych snowboardzistów. W ramach oceny terenów narciarskich 2008/09 przeprowadzonej przez portal „snow-online.de“ tereny lodowca Stubai zostały nawet zwycięzcą w kategorii „gwarancji śniegowych”. Radość i zabawa w śniegu czeka także na najmłodszych gości doliny Stubaital. Obóz BIG Family Ski-Camp przeznaczony jest dla dzieci od trzeciego roku życia. Na ogromnej powierzchni dla dzieci, te małe pchełki narciarskie jeżdżą po magicznych dywanach i falowanych torach, a w restauracji dla dzieci i przedszkolu otrzymują najlepszą opiekę. Poza tym pociechy do 10 roku życia jeżdżą na lodowcu Stubai w towarzystwie jednego z rodziców za darmo.   
 
altNowością jest snowpark „Moreboards Stubai Zoo“ na lodowcu Gaisskarferner, gdzie mogą dowieść swoich umiejętności snowboardziści i miłośnicy freeski. Dla wszystkich poziomów trudności od połowy października do maja dostępne są tutaj potrójna kickerline, poręcze, i boksy. Od relaksu do sportu – to również imprezy w Stubai: przy okazji otwarcia „Snowpark Moreboards Stubai Zoo“ w dniach 23-25.10.2009 r. zaplanowana jest relaksująca sesja w parku, grill, koncert ze świetnymi muzykami i dobra zabawa. Od 5 do 8.11.2009 r. Sport Scheck prezentować będzie ponad 3.500 produktów z dziedziny sportów zimowych. Lodowcowy testiwal Sport Scheck Gletscher Testival jest największym alpejskim wydarzeniem, testującym nowe produkty.  Platforma TOP OF TYROL znajdująca się na szczycie na wysokości 3.210 metrów – idealnie wkomponowana w górski krajobraz doliny Stubai dzięki swojemu gładkiemu projektowi – zachwyca spektakularnym widokiem na 109 trzytysięczników.   
 
Lodowiec Hintertux (1.500 – 3.250 metrów): jedyny w Austrii całoroczny teren narciarski
 
Już po raz drugi zespół Skiresort Service International Team wyróżnił lodowiec Hintertux mianem „Najlepszego lodowcowego terenu narciarskiego na świecie”. Za wyróżniającą się jakością lodowca przemawia również fakt, że jest on terenem treningowym dla 48 narodów od A jak Argentyna po ostatnie litery alfabetu. Co stanowi o wyjątkowości tego terenu narciarskiego? Lodowiec Hintertux to jedyny całoroczny teren narciarski w Austrii i najlepiej przygotowany teren dla narciarzy sportowych. Również latem jeździć tu można po około 18 z 86 kilometrów tras zjazdowych. Lodowiec Hintertux gwarantuje także najwyższy poziom narciarskiego komfortu: od niedawna dostępna jest trzecia lodowcowa kolejka linowa. Kolejka „Gletscherbus1“ dzięki swojej dwu-linowej technice w szczególnie szybki i wygodny sposób przewozi gości z Hintertux do stacji kolejki Sommerbergbahn. Kolejka „Gletscherbus2“ zabiera następnie do Tuxer Fernerhaus. Jest to jednocześnie stacja początkowa kolejki „Gletscherbus3“ – najwyższej i prawdopodobnie najbardziej spektakularnej dwu-linowej kolejki górskiej świata. Wjeżdża ona na taras panoramiczny na wysokości 3.250 metrów, gdzie rozkoszować się można widokiem na Großglockner, Dolomity i Zugspitze. Niezwykłość tego miejsca: taras dostępny jest bez barier, a co za tym idzie również na wózku inwalidzkim. Od kwietnia do grudnia Betterpark Hintertux prezentuje się wszystkim snowboardzistom i wielbicielom freeski jako idealnie przygotowany. Uformowany ze śniegu krajobraz parku czeka przy wyciągu Olperer na tych, którzy szukają pełnego odlotu. Kicker, poręcze, hip oraz 120-metrowy superpipe są idealnie ukształtowane. Od 2. do 4. października świętowany jest tutaj również początek sezonu zimowego: przy okazji imprezy Hot-zone.tv Park Opening, Betterpark Hintertux ponownie staje się punktem spotkań dla wszystkich snowboardzistów wyczynowych. W imprezie uczestniczą najlepsi DJ-e z Niemiec i Austrii. Od 9 do 11 października na lodowcu Hintertux odbywa się legendarny Pow(d)er Weekend z obszernym programem rozrywki po nartach oraz fantastyczną zabawą na nartostradach. Poza jazdą na nartach lodowiec Hintertux oferuje jeszcze jedną wyjątkową atrakcję: Natur Eis Palast (Naturalny Pałac Lodowy) jest jedynym w swoim rodzaju fenomenem natury – oddalony o jedyne 200 metrów od najwyższego punktu lodowca Hintertux. W tym pełnym tajemnic tworze z lodu wkraczają Państwo do błyszczącego lodowego świata na spotkanie z pięknem i czystością natury. W pałacu Natur Eis Palast zobaczyć można niezwykle czyste kryształy lodowe i zamarznięte wodospady. Jedynie naturalne światło słoneczne zanurza całą halę wejściową w błękicie; różnorodność turkusowo-niebieskiej gry kolorów jest zachwycająca.  

Więcej informacji uzyskacie:
 
5 Tiroler Gletscher  
Maria-Theresien-Straße 55, A-6010 Innsbruck
Tel.: +43.512.9008.632
Fax: +43.512.9008.625
www.gletscher.tirol.at  

 

/źródło Austria.Info. Sp. Z o.o. – opracował - Stefan Zubczewski/