Jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania ? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 12 listopada 2013 16:59

Jak ulżyć dziecku w czasie ząbkowania?

Ząbkowanie to dla dziecka bardzo bolesny proces. Oczywiście każdy maluch inaczej go przechodzi. U jednych dzieci występuje wyłącznie rozdrażnienie i dyskomfort spowodowany wyżynaniem się pierwszych ząbków.

U innych jest to proces bardzo bolesny, z którym wiążą się liczne przeziębienia i gorączka z uwagi na obniżoną odporność organizmu. Jedno jednak jest pewne – rodzice powinni w miarę swoich możliwości ulżyć dziecku, tak żeby dyskomfort był jak najmniejszy. Sposobów jest bardzo dużo, ale które są najskuteczniejsze?

Ile mam, tyle opinii. Jednak najczęściej stosuje się kilka sposobów na raz. Pierwszą pomocą w czasie ząbkowania są oczywiście gryzaki. Jest wiele rodzajów gryzaków, które dostosowane są do różnych etapów ząbkowania. Dla przykładu są gryzaki wodne, gryzaki z tworzyw sztucznych oraz wykonane z naturalnej żywicy kauczukowej. Z żywicy pochodzącej z drzewa Heva wykonane są gryzaki z serii So'Pure. Żyrafa Sophie Vulli gryzak twardy So'Pure sprawdzi się w czasie, gdy ząbkowanie rozpoczęło się na dobre – ząbki są już bliskie przebicia się przez dziąsła. Z kolei żyrafa Sophie Vulli naturalny gryzak So'Pure w kształcie smoczka pomaga w początkowej fazie ząbkowania i dodatkowo zaspokaja odruch ssania. Oba gryzaki można odnaleźć w sklepie www.babymama.pl. Prowizorycznym gryzakiem może być również schłodzone jabłuszko lub marchewka, jeśli dziecko już może je jeść. Trzeba jednak dziecko cały czas pilnować, żeby nie zakrztusiło się kawałkiem, który zostanie przez nie odgryziony.

W czasie ząbkowania pomaga również masaż dziąseł. Przed wykonaniem takiego masażu należy dokładnie umyć ręce, najlepiej w niezbyt ciepłej wodzie. Masaż powinien być bardzo delikatny i niezbyt długi – wystarczy kilka minut by rozmasować dziąsła. Maluch na początku może się buntować, jednak po chwili pozwoli na masowanie bolących dziąseł.

Ogromną ulgę mogą przynieść także specjalne maści, z których część dostępna jest bez recepty. W ich składzie znajdują się bezpieczne dla dzieci składniki takie jak wyciąg z rumianku. Warto „pod ręką" mieć także przeznaczony dla dzieci środek przeciwbólowy zawierający ibuprofen, który łagodzi ból, zbija gorączkę, ale co ważne zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Niestety czasami nie da się uniknąć wizyty u lekarza. Objawy, które powinny zaniepokoić każdego rodzica to bardzo mocno opuchnięte dziąsła oraz wysoka temperatura, która może wiązać się z infekcją.

Żyrafa Sophie Vulli naturalny gryzak So'Pure – cena 36 PLN, www.babymama.pl 
Żyrafa Sophie Vulli gryzak twardy So'Pure – cena 39 PLN, www.babymama.pl

 

/źródło - /

Poprawiony: niedziela, 05 stycznia 2014 16:46