Samodzielny przedszkolak Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 27 września 2013 07:20

Samodzielny przedszkolak


Przedszkole to zupełnie nowy etap w życiu dziecka. Jednym z kamieni milowych w rozwoju jest nauka samodzielności – zakładanie ubrania, korzystanie z toalety, mycie rąk, jedzenie bez lub z niewielką pomocą innych.

Oprócz rodzicielskiego wsparcia, które jest bardzo ważne w chwilach zmagań z prozaicznymi na pozór zadaniami, możemy pomóc maluchowi za pomocą kilku ciekawych rozwiązań.

Lewy but, prawy but
Lubicie zabawę w odnajdowanie szczegółów różniących dwa obrazki? Zapewne tak. Dla przedszkolaka taka zabawa bywa jednak męcząca – szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba wyjść na przedszkolny plac zabaw, a różnice w butach uparcie nie chcą się pojawić. Jest 50% szans, że uda się założyć buciki właściwie, ale niestety tyle samo ryzyka, że sprawa się skomplikuje. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą najzwyklejsze naklejki. Mając dziecko w wieku lat kilku z dużym prawdopodobieństwem odnajdziemy w domu zestaw naklejek z motywami różnorodnymi. Wystarczy wybrać np. naklejkowego słonia, przeciąć go na pół i wkleić do butów tak, by złożone buty tworzyły jeden obrazek.


Pozytywne załatwienie sprawy
Początkującemu przedszkolakowi na pewno w toalecie będzie pomagać personel przedszkola. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby maluch powoli uczył się samodzielności również w tej kwestii. Tutaj przyda się stopień i nakładka na toaletę (w przedszkolach sanitariaty są dostosowane do dziecięcych gabarytów, jednak w domu trzeba pomóc opanować większe wymiary łazienkowego sprzętu). Dzieci bardzo chętnie załatwiają samodzielnie własne potrzeby, wystarczy troszkę zaufania ze strony rodziców i ich niewielka pomoc.
Rączka rączkę myje
Mycie rąk? Nuuuda i też widocznych korzyści nie ma zbyt wielu. Zatem przedszkolak myć rąk nie chce. Jak go zachęcić? Pomoże z pewnością obrazowy i szczegółowy instruktaż dokładnego mycia rąk – z komunikatem, że wszystkie zarazki muszą uciec. Przyda się też zachęta do wycierania rąk niekoniecznie w bluzkę. Z myślą o małych pogromcach zarazków marka MayLily stworzyła bambusowy Ręcznik Przedszkolaka. Dzięki właściwościom bambusa jest antybakteryjny, bardzo chłonny i miękki. Kolorowe aplikacje sprawiają, że bardzo podoba się dzieciom i umila mycie rąk. Został wyposażony w niezbędną w przedszkolnej łazience pętelkę, a także specjalną naprasowankę, na której można napisać imię i nazwisko dziecka.


Am am zupełnie sam
Samodzielne jedzenie w warunkach domowych może się nie udać. Dlaczego? W otoczeniu często znajduje się ktoś chętny, by podać obiad maluchowi prosto do buzi. W przedszkolu może być za mało dorosłych rąk, by nakarmić zgraję głodomorów. Dlatego warto pozwolić dziecku na samodzielne jedzenie w domu, nawet jeśli zostawi po sobie trochę bałaganu (na stole, podłodze, bluzce, skarpetkach i czasami we włosach). Trening czyni mistrza! Żeby ćwiczenia uprzyjemnić można zakupić kolorową dziecięcą zastawę i zabawne sztućce, a także włączyć dziecko w przygotowywanie posiłków. Jedzenie w radosnej kolorowej atmosferze smakuje lepiej, a umiejętność samodzielnego spożywania posiłków przychodzi szybko i bezproblemowo.


Mamo, tato, zaufaj mi!
Czasami to nam, rodzicom, trudno się pogodzić z upływającym czasem. Nieporadne maluchy zmieniają się w dzielne przedszkolaki, a nam łezka się kręci w oku. Powinniśmy pielęgnować cudowne wspomnienia z pierwych chwil życia, ale też wspierać dziecko w jego rozwoju. A przede wszystkim zaufać mu – kiedyś sami byliśmy uczącymi się szkrabami, a dzisiaj radzimy sobie całkiem nieźle, prawda?

Ręcznik Przedszkolaka MayLily


Polska marka MayLily zaprezentowała nowość – bambusowe ręczniki dedykowane dzieciom w wieku przedszkolnym.


Do wykonania ręczników została użyta polska frota bambusowa, posiadająca certyfikat bezpieczeństwa Oeko Tex – bardzo chłonna, antybakteryjna i miękka. Każdy ręcznik posiada kolorową aplikację z bawełny. Wzory tkaniny zostały zaprojektowane przez najlepszych światowych projektantów.
Ręcznik posiada specjalną naprasowankę, na której można napisać imię i nazwisko dziecka, a także praktyczną zawieszkę.
Optymalne wymiary, frota o znakomitych właściwościach i użyteczne dodatki sprawiają, że ręcznik jest nie tylko lubiany przez dzieci, ale przede wszystkim funkcjonalny w codziennym użyciu.

Producent: MayLily
Gdzie kupić: Sklep firmowy http://maylily.pl  oraz dystrybutorzy detaliczni
Cena: 39 zł

 

/źródło - Maylily PR/

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 20:10