Jak odkryć i rozwijać talent dziecka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 31 lipca 2009 23:42
Jak odkryć i rozwijać talent dziecka

Czym właściwie jest talent? Termin ten najczęściej kojarzymy z ponadprzeciętnymi zdolnościami. Ekspert Akademii Misia Haribo, pedagog Halina Żórawińska radzi jak dostrzec i rozwijać talent u dzieci w wieku przedszkolnym.

altOdkrycie i wspieranie rozwoju talentu dziecka wymaga spędzania z nim czasu. Brzmi to jak truizm, jednak tylko obserwując pociechę podczas codziennych zajęć i zabawy można dostrzec jej zdolności. Trzeba też pamiętać, że wygórowane wymagania i krytyczne oceny to najlepszy sposób na zniechęcenie malucha do podejmowania aktywności. Zamiast tego powinniśmy doceniać zaangażowanie i pomysłowość. To one są bowiem głównym motorem działania, a w konsekwencji również rozwoju talentu. Próbując sił w rozmaitych zabawach i zajęciach z czasem dziecko wybierze te, które będą sprawiały mu najwięcej radości. Być może będzie to malowanie, śpiewanie lub sport. Rolą rodziców i nauczycieli jest pobudzanie ciekawości oraz przyglądanie się dziecku.

altPo pierwsze bacznie obserwować
Dążenie do poznawania świata należy do naturalnych skłonności dziecka. Podczas odkrywania zastosowań rozmaitych przedmiotów i nabywania nowych umiejętności, ujawniają się specyficzne predyspozycje malucha. Jest to moment, w którym rodzice oraz nauczyciele mogą zaobserwować, które czynności przychodzą dziecku z dużą łatwością - co może być oznaką zainteresowań lub zdolności w danej dziedzinie.

Pozwólmy dziecku próbować
Aby pomóc dziecku w odkryciu jego pasji, proponujmy mu w formie zabawy różnorodne zajęcia, z których z czasem wybierze te, które sprawiają mu największą przyjemność.

Rozwijanie talentu zaczyna się w domu
Miejscem, w którym dla dziecka rozpoczyna się poznawanie świata jest dom. Na tym etapie nauki jego przewodnikami są przede wszystkim rodzice, którzy poprzez atrakcyjne zabawy, mogą nieustannie poszerzać jego wiedzę. Dzięki wspólnie spędzanemu czasowi dziecko uczy się słuchać i skupiać uwagę na wykonywanych czynnościach oraz nabywa umiejętności kształtowania rzeczywistości, co ma niezwykle istotny wpływ na rozwijanie wyobraźni twórczej.

Wyrazić siebie poprzez talent
Ekspresja twórcza dzieci (np. malowanie, śpiewanie) – właściwie pobudzane przez otoczenie, np. rodziców i nauczycieli chwalących kolejne osiągnięcia– ma również korzystny wpływ na przebieg procesów poznawczych i prawidłowy rozwój emocjonalny.

Dziecku potrzebna jest motywacja

Odkrywanie i pielęgnowanie talentów, już w przedszkolu powinno stanowić stały element nauczania i wychowania. Pomagać w tym może m.in. Akademia Misia Haribo – program społeczny, który od ponad dwóch lat działa na rzecz wspierania wczesnej edukacji poprzez pouczającą zabawę. W ramach programu organizowane są konkursy dla przedszkoli, a na stronie internetowej Akademii można znaleźć propozycje edukacyjnych gier i zabaw dla najmłodszych oraz zestawy ćwiczeń pomocnych
w nauce czytania, liczenia i rozpoznawania kolorów.

altMały geniusz
Każde dziecko ma określone predyspozycje i zainteresowania. Nie zrażajmy się tym, że być może są to przeciętne zdolności. Właśnie one potrzebują wsparcia i pielęgnowania, by mogły rozwinąć się w prawdziwy talent. Dzieci obdarzonych wybitnym talentem jest znacznie mniej niż przeciętnie uzdolnionych. Już od wczesnych lat charakteryzuje je szybszy rozwój umysłowy, wyższy od przeciętnej poziom zdolności rozumowania, większa samodzielność myślenia oraz oryginalność w rozwiązywaniu stawianych im zadań. Pierwszym krokiem w rozwoju ponadprzeciętnych zdolności dziecka jest bezpośrednia praca z maluchem i motywowanie go do działania. Kolejny etap to zapewnienie odpowiedniej stymulacji, np. poprzez zapisanie przedszkolaka na zajęcia pobudzające jego twórczą aktywność; bowiem każdy talent dziecka, i ten przeciętny i ten wybitny,  rozwinie się wtedy, kiedy stworzymy warunki, zachęcające dziecko do wytrwałości i podejmowania kolejnych prób.

Informacje o Akademii Misia Haribo:
Akademia Misia Haribo to długofalowy program edukacyjny, którego celem jest wspieranie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym. Do Akademii przystąpić mogą przedszkola z całego kraju, rodzice dbający o prawidłowy rozwój swoich pociech oraz oczywiście dzieci. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, stowarzyszenie pożytku publicznego działające na rzecz dzieci od ponad 85 lat. Działania Akademii wspiera również Rada Programowa, w skład której wchodzą: pedagog i nauczyciel plastyki, psycholog-logopeda, lekarz pediatra oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Akademia działa także w Internecie, na stronie www.haribo.com, gdzie znaleźć można m.in. porady ekspertów, scenariusze zabaw oraz ćwiczenia pomagające w nauce czytania, liczenia i rozpoznawania kolorów.

/Źródło – Haribo Sp. z o.o./