Pielęgnacja roślin po ulewnych deszczach i zalaniu Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 25 czerwca 2013 16:12

Pielęgnacja roślin po ulewnych deszczach i zalaniu

Ostatnie tygodnie obfitujące w regularne, intensywne deszcze sprawiły, że wiele upraw i ogrodów zostało zalanych. W takiej sytuacji, do uratowania plonów, potrzebne jest nie tylko jak najszybsze odwodnienie terenu, ale również odpowiednia pielęgnacja roślin.

Za pośrednictwem korzeni rośliny pobierają z gleby większą część niezbędnego im do życia powietrza. Jeśli więc przez dłuższy czas są one zalane wodą, to dochodzi do tzw. zachwiania stosunków powietrzno-wodnych i nasze uprawy, kwiaty czy drzewa po prostu się duszą. O jakości i kondycji roślin decyduje to, jak długo stały w wodzie. Im czas ten jest dłuższy, tym bardziej są one osłabione lub nawet zniszczone.

Kolejnym negatywnym skutkiem ulewnych deszczy jest wypłukanie składników pokarmowych z gleby oraz uszkodzenie systemów korzeniowych roślin. W związku z tym, jednym z najważniejszych zabiegów po zalaniu, jest spulchnienie gleby w celu przywrócenia jej optymalnych warunków powietrzno-wodnych. Jeżeli opady były bardzo intensywne i doprowadziły do uszkodzenia systemu korzeniowego, to w żadnym wypadku nie należy odżywiać roślin za pomocą nawozów posypowych. Mogą one bowiem jeszcze bardziej je osłabić. W takiej sytuacji najlepiej zastosować nawozy dolistne, które są przyswajane przez uprawy, kwiaty czy drzewa w ciągu zaledwie kilku godzin. Należy pamiętać również, że osłabione rośliny są bardziej podatne na choroby grzybowe i wirusowe, dlatego oprócz spulchniania gleby i nawożenia, trzeba zadbać również o stosowanie odpowiednich zabiegów ochrony roślin.

„Nawóz płynny Florovit Uniwersalny stosowany dolistnie ze względu na swój unikalny skład dostarcza roślinom składniki odżywcze oraz działa błonkotwórczo. Dzięki temu aktywnie je regeneruje nie tylko po ulewach czy zalaniach, ale także po uszkodzeniach przez mrozy lub inne czynniki zewnętrzne. W takich sytuacjach bardzo pomocne będą również dostępne pod marką Florovit nawozy płynne dedykowane do warzyw czy róż i innych roślin kwitnących." – mówi Dorota Kołodyńska – Kęcik, Kierownik Działu Marketingu Nawozów, GRUPA INCO S.A.

Intensywne opady deszczu czy zalania zwiększają również ryzyko zakwaszenia gleby. Aby przeciwdziałać temu zjawisku i przywrócić prawidłowy odczyn podłoża niezbędny jest zabieg wapnowania np. wapnem granulowanym marki Florovit. Dzięki wprowadzeniu tego pierwiastka do gleby, rośliny łatwiej przyswajają potrzebne im składniki pokarmowe. Dodatkowo wapno ogranicza pobieranie przez rośliny metali ciężkich, takich jak: kadm, ołów czy chrom. Podczas zabiegu wapnowania gleba jest przekopywana, co również poprawia jej napowietrzenie i przyspiesza jej biologiczną regenerację.

Jeżeli do wymienionych zabiegów natura dołoży słońce i ciepło, to są duże szanse na uratowanie tegorocznych plonów.

 

/źródło - Madein PR/


Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 15:03