Jak szybko wzmocnić rośliny w domowym ogródku Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 09 czerwca 2013 10:06

Jak szybko wzmocnić rośliny

W tym roku ogrodnicy stanęli przed dużym wyzwaniem. Po wyjątkowo długiej zimie, która uniemożliwiała rozpoczęcie procesu nawożenia musieli szybko dostarczać roślinom pierwiastki niezbędne do ich rozwoju. Zdaniem ekspertów z GRUPA INCO S.A. w takich sytuacjach, warto wypróbować nawozy w płynie.

Dzięki szybkiemu wchłanianiu pozwolą one uniknąć niechcianych objawów związanych z niedoborem składników pokarmowych.

Zasilanie roślin nawozem to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie każdy ogrodnik i działkowiec powinien regularnie wykonywać. Brak odpowiednich składników odżywczych w podłożu powoduje, że rośliny przestają rosnąć, żółkną, a nawet obumierają. W tym roku, ze względu na bardzo długą zimę, prawidłowe i regularne odżywienie drzew, krzewów oraz kwiatów staje się tym bardziej istotne. Rośliny „nadrabiają" krótszy okres wegetacyjny i należy im dostarczyć zbilansowany zestaw makro i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. (Fot po lewej - Azofoska - nawóz do roślin ogrodowych)

Jeśli zależy nam, aby rośliny jak najszybciej przyswoiły składniki odżywcze, warto zastosować nawozy płynne. Aplikujemy je zawsze po rozcieńczeniu wodą, dokładnie wg proporcji podanych na opakowaniu. Niektóre z nawozów płynnych mogą być podane roślinom na 2 sposoby: dolistnie lub doglebowo. Aplikacja dolistna ma tę zaletę, że roztwór składników pokarmowych trafia bezpośrednio na nadziemne części rośliny i dzięki temu jest błyskawicznie przyswajany. W przypadku aplikacji doglebowej (przez podlanie rośliny) roztwór jest pobierany poprzez system korzeniowy. (Fot. z prawej - Florovit - płynny nawóz do roślin kwitnących)

,,Należy pamiętać, że wiele roślin zaczyna okres kwitnienia wiosną, a kończy dopiero jesienią (np. róże, pelargonie, petunie, aksamitki). To między innymi w tym czasie ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest największe. Regularne stosowanie nawozów dolistnych na krzewy, byliny i kwiaty do końca sierpnia powoduje, że całe lato będziemy się cieszyć pięknie wybarwionymi, silnie pachnącymi kwiatami oraz zdrowymi, zielonymi krzewami. W ofercie firmy GRUPA INCO S.A. jest cała gama nawozów znanej marki Florovit dla roślin ogrodowych oraz najpopularniejszych kwiatów balkonowych, których stosowanie spowoduje, że rośliny odwdzięczą się nam najlepiej jak potrafią, czyli pięknymi, zdrowymi kwiatami." – mówi Dorota Kołodyńska – Kęcik, Kierownik Działu Marketingu Nawozów, GRUPA INCO S.A.

(Fot. z lewej - Florovit - nawóz do warzyw) Specjaliści z GRUPA INCO S.A. wskazują również, że nie powinniśmy zapominać o systematycznym odżywianie iglaków, zwłaszcza nawozami zawierającymi magnez. To właśnie ten składnik zapobiega brązowieniu igieł. Odpowiednie nawożenie wiosną i latem wpływa na to, jak iglaki będą wyglądały jesienią. Optymalną rekomendacją dla iglaków jest stworzony specjalnie dla tych roślin dolistny nawóz PINIVIT.

Nawożąc rośliny należy zwrócić szczególną uwagę na dawki i terminy, w jakich powinno się to odbywać. Dawkowanie niezgodne z zaleceniami producenta może doprowadzić do tzw. przenawożenia, czego skutkiem może być zatrucie a nawet obumarcie roślin.

 

/źródło - Madein PR/


Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 15:02